Dev sitenin Flash kararı belli oldu!

Apple Flash'a gerek yok diyor ama Dünyanın en büyük sitelerinden biri hiç de öyle düşünmüyor!

YouTube'a HTML5 yetmiyor
Flash devam ediyor

Dünyaca ünlü video paylaşım sitesi YouTube sonunda HTML5 kullanmaya başladı. Fakat YouTube yetkililerinin yaptıkları açıklamaya göre; HTML5 herhangi bir şekilde Flash'ın yerini almayacak. Aksine Flash desteği daha hızlı bir şekilde devam edecek.

Hali hazırda birçok satıcı ve kuruluşun HTTP üzerinden video aktarımı yaptıkları ve bu konu üstüne her geçen gün biraz daha düştükleri gerçeği de HTML 5'in sadece genel geçer bir standart olarak kalacağının bir başka kanıtı.

Ayrıca Flash'ın halen videoları dağıtmak için en güvenli yol olduğuna değinen yetkililer; "YouTube sizin izlediğiniz herhangi bir videoya sahip değil. Sadece yayıncı firmaları tarafından kullanım izini var" diyerek duruma bir açıklama getirdiler.

Neden Flash'tan yanalar?

İçerik koruması önemli

YouTube'a video kiralayan satıcılar ve yapımcılarda genel olarak bilinen ve güvenilen Flash platformu ve RTMPE Protocol'ünden yanalar. Çünkü bilinen en iyi içerik koruması bu sistemlerde mevcut durumda.

Son olarak; Flash Player, en akıcı tam ekran HD görüntü kalitesini sunabilen bir teknolojiye sahip. Hal böyle olunca da yeni ve zorlayıcı bir program kendisine çok rahat yer bulamıyor.

Şu ana kadar HTML5'in aktif olarak kullanıldığı yegane platformlar, Flash Player'ın herhangi bir şekilde kurulamadığı sistemler olarak belirlendi. HTML5 cidden kaliteli bir yapıya sahip olmasına rağmen, halen bütün ihtiyaçları karşılayabilecek gibi gözükmüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

apple a kapak =)

Google pacman için HTML5 yanlısı gözüküyor, Youtube flash yanlısı duruyor. Kim nedir, necidir, anlayan beri gelsin.

işte bu makale de, benim fikirlerimi kötüleyenlere kapak olsun...!!!

ben sadece bu HTML5 STANDARTLARI konusunda yorum ve fikir belirtmiştim, ama bazı arkadaşlar, bana çok ağır bir dil kullanarak, yorumlarında cahillikle suçlamışlardı...!!! İŞTE BU MAKALE' nin yorum alanı da bana çok güzel bir cevap verme alanı oluyor...!!!

böylece cahilin kim olduğu anlaşıldı

flash çoook daha uzun bir süre kalacak ve HTML5, flash' ı koltuğundan edemeyecek. çünki yeterli kullanım alanına yayılamadı ve flash gibi derin / görsel / kolay kullanımın bir arada olduğu bi platform değil.

tamam belki javascript vs... ile çok iyi kullanıma alanları olabilir, ama bir flash editör gibi kolay ve tabana yayılabilir değil ve bu yüzden FLASH ARTIK UZUN BİR SÜRE KALICI...!!!

saygılarımla...

Youtube her ikisinede destek vermek zorunda.

Buda Sitive ve Flash bitecek diyenler kapak olmuş. Bu google olmasa insanlar ayakta uyuyacak. Google uyandırma servislerinden Flash düşmanlarına gelsin..

Neden Flash'tan yanalar?
---------------
Ayrica Flash icerik dosya yukleme olarak cagrilarak calistirilmakta iken flash yerine video stream kullanmaya basladiklarinda maliyetleri en az 50% artacagi icinde flashtan yanalar.

Google pacmanın her platformda görüntülebilmesi için html kullandı yoksa onlarda biliyor flash kullanmayı
------------------------------
Google pacman için HTML5 yanlısı gözüküyor, Youtube flash yanlısı duruyor. Kim nedir, necidir, anlayan beri gelsin.

Html5 ve Flash aslında biraz farklılar birbirlerinden. Tam anlamıyla rakip demek doğru olmaz bence. Html5 ide bitiren bu rekabet olacak aten. Çabuk sönüp gidecek. Zira html5 in bir çok farklı platform ve özelliği var fakat sadece video oynatma bazında bakıldığı için. Flash 1 - 0 html5 gibi algılanıyor. Flashta bir çok alanda ön planda fakat video da daha iyi. Html5 ise içerik görüntüleme ve sayfa hafifliğinde iyi. Ama tutupda html5 e video yüklemeye kalkarsanız o zaman sınıfta kalıyor. Tıpkı komple flashta yapılmış sitelerin sınıfta kalması gibi. Bir çok flash site var hızlı biliyorum ben genel konuşuyorum. Şahsen büyük bir siteyi flashla yapamazsınız sadece 3 5 sayfalık statik steler yaparsınız

sitive meil atsın biri bu yazıları

RTMPE Protocol'ün altından girip üstünden çıkan bir çok program, hatta Firefox eklentisi bile var. Nesi güvenilirmiş anlayamadım. Burada buram buram Adobe ile ticari ilişki kokuyor. Adobe'un bu firmalarla ne kadarlık bir ticari anlaşması var, ya da ne kadar para yediriyor merak ediyorum doğrusu.

Flash akıcı HD desteği sunuyormuş? Peh. Flash'ın kendi video formatı yok. HD videoları AVC formatında sunuyor. Yani şu bizim bildiğimiz HD MP4'lerin çoğunun kodlandığı codec. Ve de bu codec bilgisayarın anasını ağlatır, yeni çok çekirdekli işlemciler anca altından kalkabilir bu formatın. Neresi akıcıymış ve de flash'la ne alakası varmış onu da anlayamadım. Flash sadece bu dosyaları play eder, aynı şeyi HTML5'te yapar. Hatta aynı şeyi MediaPlayer, KMPlayer, VLCPlayer'da yapar. Yani burada Flash'ın bir etkisi yok.

Yaşasın HTML 6

aferin süpersiniz tarayıcıları kastırmaya zırt pırt flaş sitelerde eklenti çöktü uyarılarına devam edelim

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play