Dev TV üreticilerine kartel oluşturma cezası!

Dev TV üreticilerinin geçtiğimiz senelerde yaptığı bu yasadışı beraberlik, onlara pahalıya patladı!

TV üreticilerine fiyat sabitleme cezası

Önde gelen 7 televizyon üreticisi, CRT televizyonlar ortadan kalkmadan önce "katot ışın tüpü" fiyatlarında kartel oluşturdukları gerekçesiyle AB Komisyonu tarafından toplam 1.92 milyar dolar cezaya çarptırıldılar.

En ağır cezayı ödeyecek şirketlerin LG ve Philips olduğu iletiliyor. Kartelin diğer üyelerinin Panasonic, Toshiba, Technicolor ve Panasonic'in iki ortak girişimi olduğu söyleniyor.

Anlaşılan o ki sözkonusu TV üreticileri 1996 ve 2006 yılları arasında fiyatları sabitleyerek, piyasalarını paylaşarak ve müşterilerini değiş tokuş ederek onları kısıtlamışlar. Üreticilerin bu faaliyetinin TV'lerde ve monitörlerde kullanılan renkli resim tüpü piyasasını etkilediği vurgulanıyor.

Komisyonun rekabet bölümünün ikinci başkanı Joaquín Almunia, "katot ışın tüpü kartelleri, 'ders kitabı gibi kartellerdir'" diyor ve ekliyor: "bunlar Avrupa'da şirketlerin yapması yasak olan tüm en kötü anti-rekabetçi davranışları içerirler." Almunia, katot ışın tüplerinin TV ve monitör fiyatlarının yüzde 50 ile yüzde 70'ini belirlediğini, dolayısıyla bu alandaki kartelin hem diğer üreticilere hem de Avrupalı tüketicilere zarar verdiğini söylüyor.

Şirketlerin kanunları çiğnediklerinden haberdar oldukları da inceleme sırasında bulunan belgedeki şu sözlerden anlaşılıyor: "Bunu herkes gizli tutmalı, çünkü açığa çıkarsa tüketicilere ve Avrupa Komisyonu'na ciddi zararlar verebilir."

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Ben hala Flat ekran CRT 72 ekran tv izliyorum cam gibi görüntü.

LG, PHILIPS, TOSHIBA ve PANASONIC çok pişman olacak...

cam gibi görüntüyü bi de gözlerine ve cebine sor bakalım ne diyecekler

samsung ve sony olmayacak mi ?

CRT ekran veya mönitör Arcade oyunlarında çok önemli!

NE işe harayacak tüketici o ürünleri çoktan aldı kullandı yok etti bile bu saatten sonra gelen cezanın ne önemi var sadece AB Komisyonun cezayı tahsil edecek olan teşekküllerine yarayacak hiç bir son tükteticin cebine bir kuruş girmeyecek yani sonuç fasa fiso

@07 Ara 2012 09:09 bu yorumu yazan sizi ve size +onay oyu veren arkadaşı tebrik etmek gerekir! neden mi tebrik etmek gerekir konu hakkında bilgisiz olduğunuzu gösteriyorsunuz da ondan, ceza o anki duruma göre verilmez ceza caydırıcı olması amacı ile gelecekteki suçları önlemek için verilir!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir