Devler Microsoft'a yalvarıyor

Microsoft'un IE10 ile uygulamaya koyduğu bu özellik, dev şirketleri bir hayli kızdırdı...

  • Berk Toparlak
Devler Microsoft'a yalvarıyor

Microsoft'un Internet Explorer 10 ile sunduğu Do-Not-Track (DNT) uygulaması, online reklam veren şirketleri fazlasıyla kızdırmışa benziyor. DNT, ziyaret ettiğiniz web siteleri üzerinden bir müşteri profili çıkarmaya çalışan reklam kuruluşlarının sizi takip etmesini engellemeye yarıyor.

Microsoft'un bu "reklam savar" hareketine karşı bir araya gelen Ulusal Reklamcılar Birliği (ANA), DNT'nin Windows 8 tarayıcılarında varsayılan olarak sunulmasına itiraz ederek, yazılım devinin önde gelen isimlerine açık mektup yolladı. Aralarında AT&T, Dell, Ford Motor Company, IBM, Intel, Kellogg, Nestle, McDonalds ve Wal-Mart gibi dev isimlerin bulunduğu ANA'nın mektubunda şu ifadeler kullanıldı: "Microsoft, DNT'yi varsayılan olarak aktif halde kullanıcısına sunarsa, üyelerimizin reklam etkinlikleri azalacak, bu da dolaylı olarak internet içeriğini azaltarak online deneyimi sekteye uğratacaktır. Bundan doğal olarak müşterilerimiz de zarar görecek, rekabet azalacak, Amerika'nın internet pazarındaki liderliği tehlikeye girecektir."

Microsoft'un DNT'de diretmesi durumunda, reklamcıların Amerika'daki aktif internet kullanıcılarından topladığı verilerin yüzde 43 azalacağı biliniyor.

Firefox tarayıcısında DNT'ye izin veren Mozilla da Microsoft'un bu uygulamasına karşı çıkanlardan. Mozilla, DNT'nin kullanıcının tercihine bırakılmasını savunuyor. Microsoft ise DNT'yi varsayılan olarak sunmasındaki temel unsurun, kullanıcılarına gizlilik konusunda duyduğu sorumluluktan ileri geldiğini belirtiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 42 Yorum

Parası gidecek adam ağlıyor.İntel dışında doğru düzgün bir şirket göremedim.Elbette web sektöründe istenmeyen bir durum ama DNT'nin kapalı gelmesine sevindim. Reklam görmekten gına gelmişti

Yapması gerekeni yapmış.

çok şükür insanları internette fişleyemeyecekler!

Aferim ms baya zaman sonra kullanici için ii bir sey yapcan inş

Asıl hedef google. :) En çok googleye dokunur.

firefox'da ya da chrome'da nasıl kapatılıyor bu dtn?

Nerde gözünü sevdiğimin Safarisi. Microsoft'da her şey sorun.

Aslan Microsoft! İnşaallah bu ve benzeri gibi hareketleri daha da görürüz...

Şahsen ben sevindim.Her ne amaçla olursa olsun sanal ortamlarda gizlilik ön planda olmalı.

çok güzel bir uygulama istedikleri kadar yırtınsınlar :D

microsoft bu konuda çok haklı gizlilik en önemli unsurlardan birisi. kafası her daim geç çalışan fayrfoksun zaten bunu kabul etmeside düşünülemezdi....

@05 Eki 2012 22:26 Firefox'un suçu ne ya? Adamlar DNT'yi çoktan eklediler zaten.

Bence microsoft kesinlikle haklı...

reklam kokan işler bunlar

O kadar şirketi zor durumda bırakacak kullanıcı gizliliği için. helal olsun

hangi internet icerigini azaltacak ta online deneyimi sekteye ugratacak, acikca karlarimiz düsecek desenize, alla alla, mail kutulari spam reklam, sayfalar banner text reklam, sms kutulari reklam, evimin posta kutusu reklam dolu, yeter yaaa, bide cikmis serzeniste adamlar.

işte beklediğim buydu birde İE 10 un olabildiğince erken tamamlasalar final sürümünü daha iyi olur

Bu lafları hiç yazacağımı düşünmezdim ama ilk kez bir konuda micrisoft'tu haklı buluyorum. Haydi onuda geçtim şirkenlere yandaş olmak yerine ilk kez müşterilerinin tarafında olduğunu görüyorum.

firefox ta eklenti olarak 3 yıldır var (donttrackplus) DNT cahil adam sen git explorer kullanda virüs dolsun bilgisayarına

@06 Eki 2012 09:33 kendi cahilliğinden aciz bir şekilde başkalarına cahil diyorsun. ie kullanınca virüs bulaşıyorsa bu başkalarının değil senin beceriksizliğindir..

Bu Microsoft'un tarzı değil... O zaman? Demek ki bunu da bir kazanca dönüştürmeyi bilecektir. Tarih tekerrürden ibarettir.

@06 Eki 2012 10:26 tarihin tekerrürden ibaret olmadığını öğrenememişsiniz daha. bilip konuşun bari.

bir internet kullanıcısı olarak dört bir yandan dayatılan reklamlardan dolayı internetten soğuyorum. microsoft'un bu uygulamasını destekliyorum. bence microsoft bu konuda direnmeli, kodamanların dayatmalarına boyun eğmemeli.

iyi olmuş aferin Microsoft!!

mozilla da halt etmiş. yıllardır böyle bir özelliğinin olduğunu bilmiyordum bile, niye eklenti yerine içerisinde sunmamış bu özelliği de kullanıcı kendisi isterse kapatsın diyor. microsoft ara sıra doğru işler yapıyorda bizi düşünerek yaptığını hiç sanmıyorum açıkçası.

Microsoft bu şekil çıkarsın.Direk IE10'u kurarım :D Zihniyet çok önemli ;) Aynı özellik mozillada fln var ancak default olarak false olarak geliyor.Bence moziilanın da aynı şekilde yapması gerekir.

Tebrik ederim çok yerinde bir karar, artık bıkkınlık gelmişti...

Bu kullanıcının en doğal hakkıdır. Olması gereken budur. Para kazanamayacağız diye yakınıyorlar işte. İnternet kullanıcının istediği gibi kullanabileceği bi ortam olmalıdır. İstemediğim şey tabii ki gerçekleşmeyecek. Oldu olacak madem ille para diyorlar kullanıcılara reklam yazılımı yükletmeyi diretsinler, işin cılkını çıkartsınlar.

microsoft bundan vazgecmezse birakirim chromeu

Microsoft kullanıcının yanında? Bu bana meşhur bir futbolcuyu hatırlattı: Danimarkalı Yersen !

yaw microsoft şirketi çalışanlarına çook çook teşekkür ederim şuan mozilla üzerinde deniyorum eklentiyi kurdum ve muhteşem harikulade birşey herhangi bir siteye girdiğiniz zaman ek pencereler reklamlar bilmem nelerdir hepsine bloke koyuyor şu an en nefret ettiğim saçma sapan ve rahatsız edici reklamlardan kurtuldum şuan rahat bir reklamsız internet var ve zaten de olması gereken de bu her kullanıcıya şiddetle tavsiye ederim teşekkürler microsoft ekibi :))

ms bunu yaparsa çok memnun oluruz . sıkıldık reklamlardan . hiç bir başka tarayıcı kullanmam ms yapsın.

ben firefox!ta dont track me özelliğine ek olarak privacy eklentisi kurdum ve yanına da noscript kurdum,artık hiç bir site bilgim dışında beni takip etmiyor.en azından büyük oranda engelledim

Etrafımda bilgisayardan az da olsa anlayanlar artık İE kullanmıyor. herkes ya chrome ya da firefox kullanıyor. microsoft eski gücünü kazanmak için reklam yapıyor başka bişey değil. chrome ve firefoxdan vazgeçmem artık. İE yavaş çünkü

Valla niye yalan söyliyim açılır reklamlardan sıkıldık diyenler, doğru düzgün sitelerde dolaşmıyor demektir. Normal son kullanıcı olarak nette surf yapan bir kullanıcı reklamlarla boğuşmaz. Boş boş forumlar, +18 siteler, sohbetmiş, arkadaşlıkmış vs. kalitesiz sitelerde bu sorun olur. Facebook, twitter, gibi ağlarda yok. Firma sitelerindede olmaz zaten. Bence IE kullanımdan kalksın...

@09 Eki 2012 09:11 son misraya katılıyorum))

chrome + do not track plus + adblock plus. firefox +adblock plus + noscript

reklam koyan siteyi açmamak lazım, tek çözüm bu bana göre.

chrome ve firefoxda dnt+ operada ise ghostery eklenitsini kullanın... kimse sizi izleyemez. biri bilmeden +18 den bahsetmiş.burada bahsedilen reklam değil. gexdiğin her site başta google analytics tarafından izleniyor. face de bile reklam var ama faretmemiş. dediğim eklentileri kurun bir haftada 100 lerce sitenin sizi takip ettiğini göreceksiniz. herkesle de paylaşın bu dnt+ eklentisini öğrensinler. sırtımızdan geçiniyo firmalar

Firefox + NoScript + BetterPrivacy + AdBlockPlus ekibi harika bir ekiptir.

bencede cok güzel bir uygulama harika olur gereksiz şeylerden kurtulmuş oluruz..!!

Reklam belli bir ölçüde iyidir.Ama günümüzde artık aşırıya kaçılmıştır.İşin farklı bir boyutu siteler artık bilgi yerine reklam panoları haline geldi.hatta bazı siteler reklamdan gözükmüyor.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play