Dondurulup yıllar sonra geri dönme yolunda dev bir adım daha atıldı

Çinli bilim insanları, insan beynini dondurup sonrasında hasarsız bir şekilde hayata döndürmenin yeni bir yolunu geliştirdi. Bu gelişme, dondurulup yıllar sonra hayata geri dönmenin yolunu açabilir mi?

Dondurulup yıllar sonra geri dönme yolunda dev bir adım daha atıldı

Çinli bilim insanları, beyinlerimizi sonsuza kadar koruma yolunda bir adım daha attılar ve beyin dokusunu kriyojenik olarak dondurup hasar vermeden başarılı bir şekilde çözen ilk araştırmacılardan oldular. Ayrıca nöronlar, donduktan sonra bile normal şekilde sinyal gönderebiliyordu.

Aşırı hassas ve süngerimsi bir yapıya sahip beynin dondurulması genellikle hasara sebep olduğu için bu, bilim için büyük bir zorluktu. Bu başarı, sadece yeni ilaçları incelemek isteyen sinirbilimciler için değil, aynı zamanda gelecekte insanları hayata döndürme fikrini de ilerletebilir.

İşin sırrı MEDY isimli bir kimyasal karışımda

Harvard eğitimli sinirbilimci ve Şangay Çin'deki Fudan Üniversitesi’nde çalışan Profesör Zhicheng Shao, nöronları donmuş haldeyken zarar görmekten koruyan MEDY adlı karmaşık bir kimyasal karışım geliştirdi. Araştırmanın kriyonik alanında kullanılabileceği fikrine de itiraz etmiyor. Dr. Shao, Cell Reports Methods dergisinde yayımlanan çalışmasında “MEDY, insan beyin dokusunun kriyoprezervasyonu için kullanılabilir” dedi.

Ancak bu süreçteki en büyük problem, aslında vücudun tamamını ve özellikle beyni nasıl kriyoprezervasyon (dondurarak koruma) yapacağımızı henüz bilmiyor olmamız. Elbette bu “ufak” ayrıntı işletmelerin bu heyecandan para kazanmalarını engellemedi. 20. yüzyılın ortalarından beri Michigan, Arizona ve Avustralya’da laboratuvarlar ortaya çıkarken, günümüzde tekrar popülerlik kazanıyor. Örneğin Michigan merkezli Cryonics Lab’de, tam vücut koruma 28.000 dolardan başlıyor ve müşterileri 2006’dan bu yana üç katına çıktı; şu anda 1.975’ten fazla kalıcı müşteriye sahip.

Her kriyojenik işletmenin beyni ve vücutları koruduğunu söyledikleri kendi özel karışımı var, ancak bilim insanları beynin dondurulduğunda korunmasının kesin bir yolunun olduğunu henüz doğrulamadılar. Beyin hücrelerimizin yüzde 80’i sudan oluştuğundan, onları dondurduğumuzda bazen buz kristalleri oluşur. Bu kristaller, tüm hücrelerimize, özellikle de hassas beyin hücrelerine zarar verebilir ve çözüldüğünde işlevsel olarak işe yaramaz hale getirir.

Bu yüzden Profesör Shao ve ekibi, beyin dokusunu kristallerle ilgili sorunlarla karşılaşmadan soğuk tutan ve yaşlanmasını durduran farklı bir madde aramaya başladı. Bu yöntemi, araçlarımızın motorlarında kullandığımız antifriz gibi düşünebilirsiniz. Antifriz, suyun motoru soğuk tutarken donmasını önleyerek çalışır.

Beyni normal işlevleri ile geri döndürmeyi başardılar

Araştırmacıların geliştirdiği MEDY karışımı sayesinde beyin dokusu sadece donma sürecinden hasarsız çıkmakla kalmadı, aynı zamanda normal işlevini geri kazanarak hayata döndü.

Cryonics Institute başkanı Dennis Kowalski’nin Discover Magazine’e söylediği üzere, gelecekte, bunun tüm vücutla nasıl yapılacağını öğrenmek istiyorsak, orijinal olarak bir kişiyi neyin öldürdüğünü tedavi edebilmemiz ve yaşlanmayı tersine çevirebilmemiz gerekecek.

Profesör Shao'nun karışımı, bir beyni dondurmadan önce başarıyla koruyan ilk madde değil. Diğer dondurma süreçleri de umut veriyordu, ancak kendi sorunlarına sahipti.

Domuz beyinlerinde büyük başarı elde eden popüler bir yöntem, bir kişi hala hayattayken beyne formaldehit sıvısı pompalamayı içeriyor. Ancak bu işlem sadece deneği öldürmekle kalmıyor, aynı zamanda beyni daha sonra canlandırmayı imkansız hale getiriyor.

Yine de, MEDY gibi çözümler sayesinde elde edilen dondurulmuş beyinlerle laboratuvarda yapılabilecek pek çok şey bulunuyor. Bu süreç, çok daha fazla dokunun incelenebilmesini sağlayacaktır ve incelenmesi zorlu olan pek çok hastalığın ve problemin çok daha iyi bir şekilde incelenebilmesine imkan tanıyacaktır.