Dosya paylaşım devi hack'lendiğini kabul etti

Dosya paylaşımının en önde gelen isimlerinden olan bu dev, başına gelenleri itiraf etti!

Dropbox hack'lendiğini itiraf etti

Ücretsiz çevrimiçi dosya depolama hizmeti sunan Dropbox, "bazı" kullanıcı hesaplarının detaylarının çalındığını doğruladı. Site yönetimine göre "az sayıda" hesap bu durumdan etkilendi.

Kullanıcıların Dropbox'a kaydolduğu e-posta hesaplarına gelen istenmeyen e-postalardan şikayet etmesi üzerine durumun farkına varan Dropbox yetkilileri, yaptıkları incelemede diğer web sitelerinden çalınan kullanıcı adı ve parolaların bazı Dropbox hesaplarına oturum açmada kullandıldığını farketti. Dahası, çalınan parolalardan bir tanesinin bir Dropbox çalışanının hesabını açmak için kullanılması, kullanıcıların e-posta adreslerinin ele geçmesine neden oldu. Durumdan en çok etkilenen ülkelerin İngiltere, Hollanda ve Almanya olduğu iletiliyor.

Meydana gelen bu güvenlik açığından dolayı özür dileyen Dropbox, önlem olarak iki yöntem sunan bir oturum açma işlevi geliştiriyor. Birkaç hafta içinde kullanıma sunulacak bu yöntemde telefonunuza geçici bir kod gönderiliyor. Şirket, şüpheli etkinliği otomatik olarak algılayacak yeni bir sistem üzerinde de çalışıyor. Bunun yanında Dropbox hesabınıza açılan tüm oturumları da görmenizi sağlayacak bir işlev yolda.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

aman ne güzel

Dropbox, hani şu, milleti ve resimlerini satabiliriz deyip te, millet kızınca pes diyen diyen uygulama değil mi . Beter olsunlar.

Bence bu bir oyun. Milletin telefon numaralarini toplayacaklar ve kim ne depoluyorsa bilecekler!

@01 Ağu 2012 21:53 Sizin kendi isteğinizle dosya barındırdığınız bir servis sizin kim olduğunuzu zaten biliyordur.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir