Dünya’nın en hızlı dronunun ulaşabildiği hız, eminiz sizin de ağzınızı açık bırakacak

Bir dron ne kadar hızlı uçabilir? Dünya'nın en hızlı dronunun ulaşabildiği hız, tahmin ettiğinizden çok ama çok daha fazla.

Dünya’nın en hızlı dronu ne kadar hızlı?

Amerika’da Federal Havacılık Dairesi FAA, insansız uçuş sistemlerinin, yani dronların hızını saatte 160 kilometre ile sınırlıyor. Ancak otoyollardaki hız sınırlamalarında da olduğu gibi bu sınırlama, bundan daha hızlı giden dronların yapılmasını engelleyen bir şey değil. Her araçta olduğu gibi, insanlar dronların da ne kadar hızlı gidebileceklerini merak ediyor.

Özel dronlar inşa eden Ryan Lademann, an itibarı ile “En hızlı giden, pille çalışan uzaktan kumandalı dört pervaneli araç” kategorisinde Guinness Dünya Rekorunu elinde tutuyor.

Bu rekor 2022 Kasım ayında 261,6 kilometre ile kırıldı. Böyle hızlara ulaşmak dronların elektrikli motorlarına ve pillerine inanılmaz bir yük bindiriyor ve testlerden birinde dronlardan biri maksimum hızdayken havada alev aldı ve patladı. FAA’nın bu hız sınırlamasını neden koyduğu çok belli, zira kimse üzerine doğru saatte 250 kilometre ile gelen bir alev topu ile karşılaşmak istemez.

Lademann bu rekoru kırmak için kuş uçmaz kervan geçmez Arizona çöllerinde XLR V3 dronu ile denemeler gerçekleştirdi. Özel bir tasarım ve motora sahip dronu XLR V3 yaklaşık 490 gram ağırlığında ve yaklaşık olarak 400 dolara mal olduğu belirtiliyor. Bu fiyata uzaktan kumanda ve güvenlik gözlükleri dahil değil elbette.

Hız rekorunun resmi olarak tanınması için, Guinness Dünya Rekorları kuralları, dronun düz bir uçuş sırasında zıt yönlerde ileri geri uçarak iki tur yapmasını ve her iki turun en yüksek hızının ortalamasının birlikte alınmasını gerektiriyor. Bu yaklaşım bir dalışta yerçekiminden destek almak yerine drone'nun kaydedilen hızlarına kendi gücüyle ulaşmasını sağlarken kuyruk rüzgarının faydalarını ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor. Dolayısıyla, resmi rekor saatte 360,5 kilometre iken, XLR V3 dronu aslında saatte 377 kilometreye ulaştı.

Pil kapasitesi nedeniyle bu iki uçuş sadece birkaç saniye sürdü ve XLR V3 gücü bittiği anda yere düştü.