Dünyanın en hızlı internet bağlantısı, Avustralya'da görücüye çıktı

Nokia, evinde geniş bant internet bağlantısına sahip olmayı sevenler için 100 gigabit hızında fiber bağlantıyı test etti. Peki bu kadar hızlı internet bağlantısını kimler kullanabilecek?

Dünyanın en hızlı internet bağlantısı, Avustralya'da görücüye çıktı

Daha hızlı geniş bant internet bağlantısı sağlamanın önündeki en büyük engellerden biri şehirlerin altına döşenmiş uçsuz bucaksız kablo hatlarını değiştirmenin maliyeti. Ancak Nokia bu engeli aşıp evlere 100 gigabit hızında internet sağlayacak bir çözüm geliştirdi.

Avustralya'da yapılan bir tanıtımda, ülkenin en büyük toptan geniş bant sağlayıcısı olan nbn şirketi, mevcut fiber ağı değiştirmeden, eski kablolar üzerinden 10G, 25G, 50G ve 100G geniş bant hızları sunabileceğini gösterdi. Şirket bunun için Nokia'nın Lightspan MF fiber teknolojisini kullanacağını da duyurdu. Nokia'nın Lightspan teknolojisi, geniş ölçekte yeni nesil Pasif Optik Ağ (PON) sunuyor. Bu da eski kablolar üzerinde çok yüksek hızlarda bağlantıyı mümkün kılıyor.

Peki bu PON teknolojisi nasıl çalışıyor?

PON, fiber mimarisi üzerine yapılanmış bir optik ağ türü. Bu teknoloji, birçok farklı alt katmana bölünen tek bir fiber optik bağlantı kullanarak çalışıyor ve bir hattın birden fazla kullanıcıya hizmet vermesine olanak tanıyor. Böylece kullanıcılar tek bir kabloyla kısıtlı kalmadan, diğer kabloların gücünden de faydalanabiliyorlar.

Teknoloji, fiber kabloları hem aktif hem de pasif şekilde bölen araçlar kullanıyor ve ismini de buradan alıyor. PON teknolojisi, kullanılan aktif anahtarlama cihazlarının sayısını azalttığı için bir ağın verimliliğini artırıyor. Ayrıca, daha az güç gerektiriyor ve kullanıcılar ile hizmet sağlayıcıları arasında daha uzun mesafeler bulunmasını da mümkün kılıyor.

Avustralya'daki bu deneme aslında henüz bir hizmete dönüşmüş değil. nbn, kendisiyle çalışacak internet sağlayıcılarına, yakın gelecekte nasıl imkanlara kavuşacaklarını gösteren bir demo yapmış oldu.

100G gibi bir hızın evlere veya iş yerlerine ne zaman pazarlanmaya başlayacağı, toptancı şirketle servis sağlayıcıların arasındaki anlaşmaların tamamlanmasına bağlı olacak. Henüz ortada bir duyuru yok.