Dünyanın en zengin ülkesi hangisi? Bu sorunun tek bir cevabı yok!

"Dünyanın en zengin ülkesi hangisi?" diye sorulduğunda, herkesin vereceği cevaplar genellikle aynı olacaktır. Ama işin aslı, bu soruya verilecek tek bir cevap yok ve her şey konuya nereden baktığınıza göre değişiyor.

Dünyanın en zengin ülkesi hangisi?

Dünyanın en zengin ülkesinin hangisi olduğu sorusunu cevaplamak pek kolay değil. Çünkü bu soru ilk bakışta oldukça basit gibi gözükse de, göz önünde bulundurulması gereken çok fazla bağlam var. Genellikle bu sorunun cevaplanması için bir ülkenin toplam varlıklarını toplayıp borçlarını çıkardığınızda hangi ülke en büyük sayıya sahipse onun en zengin olduğunu söyleyebiliriz. Ancak tek yöntem bu değildir.

Toplam hane halkı zenginliğine göre en zengin ülke

Öncelikle bahsettiğimiz bu ölçüye baktığımızda, bir ülkenin varlıklarının toplam net değerinden borçlarının toplam değerini çıkardığımızda kalan değeri inceliyoruz. UBS Küresel Zenginlik Raporu 2023’e baktığımızda bu standarda göre, ABD neredeyse 140 trilyon dolarlık toplam zenginliği ile birinci sırada yer alıyor.

Ayrıca en yakın rakibini sadece “rahat bir farkla” geçerek bu sırada yer almıyor. Bu değer, bu ölçüme göre ikinci en zengin ülke olan Çin’in ulaştığı 84 trilyon doların yüzde 150’sinden daha fazla. Öyle ki, bu değer Avrupa kıtasının tamamının bile ötesine geçiyor ve sadece bir bütün olarak Asya kıtası bu değeri aşabiliyor.

Kişi başına ortalama zenginliğine göre en zengin ülke

Bir ülkenin uluslararası finansal tabloların en üstünde yer alması, orada yaşayanların hayatlarının mükemmel olduğu anlamına gelmez. Kişi başına ortalama zenginliğe, yani ülkedeki her bireyin sahip olduğu ortalama zenginlik miktarına baktığınızda çok farklı bir tablo ortaya çıkabilir ve ülkelere bu ölçüyle baktığımızda, zirvede İsviçre yer alıyor.

Tarafsızlığıyla ünlü bu küçük ülkenin vatandaşları kişi başına ortalama 685.000 doların biraz üzerinde bir zenginliğe sahip. Karşılaştırma için belirtmek gerekirse, bu miktar, “ortalama” bir ABD vatandaşının sahip olduğu 551.000 doların oldukça üzerinde yer alıyor. Ayrıca, Statista’nın verilerine göre, Lüksemburg’un kişi başına ortalama zenginliği de neredeyse 586.000 dolar ile ABD’nin üzerinde yer alıyor.

Kişi başına medyan zenginliğine göre en zengin ülke

Ortalama zenginlik ile yakın ilişkili diğer bir ölçüm ise kişi başına medyan zenginliktir. Ortalamanın aksine medyan, tam olarak ortada yer alan değeri belirtir. Bu teorik vatandaş, ülkede kendisinden daha zengin ve daha fakir olan insan sayısının tam ortasında yer alır. Bu nedenle, ortalama zenginlikten farklı olarak, birkaç kişinin aşırı zengin olması medyanı daha az etkiler.

Bu ölçümle bakıldığında, ABD ilk 10’da bile yer almıyor ve Küresel Zenginlik Raporu’na göre 13. sırada bulunuyor. Bu listenin başında, medyan vatandaşının yaklaşık 250.000 dolarlık zenginliğiyle Belçika yer alırken, ikinci sırada ise geçtiğimiz yıl birinci sırada olan Avustralya bulunuyor. Hong Kong ise üçüncü sırada takip ediyor.

En fazla milyardere sahip ülke

En fazla milyardere sahip ülkenin hangisi olduğu sorusu, kaynağınıza bağlı olarak 813 milyarderle ABD ve 814 milyarderle Çin arasında değişecektir. Ancak, ABD’deki milyarder sayısı artarken, Çin milyarderlerinin sayısının her yıl azaldığı konusunda bir fikir birliği var gibi gözüküyor.

En düşük yoksulluk oranına sahip ülke

Ülkenizde en fazla milyardere sahip olmak övünülecek bir şey olabilir, ancak birçoğumuz için asıl önemli olan şey, bir ülkedeki yoksulluk seviyesidir.

Bu ölçekte baktığımızda ise, belki de şaşırtıcı olabilecek bir şekilde Slovenya’nın birinci sırada yer aldığını görüyoruz. Finans web sitesi Insider Monkey, bu başarının sebebini açıklarken “Slovenya, anaokulu eğitiminin ücretsiz sağlanması gibi uygulamaları benimseyerek dünyanın en düşük yoksulluk oranlarına sahip ülkelerden biri haline geldi. Bu yüzden listemizde birinci sırada yer alıyor” diyor.