Dünyanın ilk 1080p cebi Çin'e geliyor

Çin'de orataya çıkan bu Android cep, daha önce hiçbir Android cebin yapamadığını yaptı!

Çinliler dünyanın ilk 1080p cebine kavuşmak üzere

Full HD çözünürlüğüne sahip ilk cep telefonu Çin'de ortaya çıkıyor. Find 5 adındaki cihaz, 5 inç'lik dev ekranında 1920x1080 piksel çözünürlük sunabiliyor.

Oppo tarafından üretilen telefon, gerçekten bu çözünürlüğü sağlayabiliyorsa, iPhone'un 326 PPI'lik piksel yoğunluğunu 441 PPI ile çok gerilerde bırakıyor demektir. Telefonun diğer özelliklerinin de uç nokta ceplerden geri kalır tarafı yok. Find 5, 2GB RAM, dört çekirdekli 1.5GHz işlemci ve 12MP'lik bir kamera ile geliyor ve Android 4.1 Jelly Bean ile çalışıyor.

Telefonun özellikleri biraz abartılı görünüyor, dolayısıyla Çinli cebe bizce dikkatle yaklaşmak gerekiyor. Bir telefonda bu kadar yüksek bir çözünürlüğün ne işe yarayacağı da tartışılabilir. Bunun yanında telefonun Çin sınırlarının dışına çıkıp ülkemize gelme ihtimali de oldukça düşük.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 46 Yorum

güzel cihazmıs

Türkiyeye gelmesi kolay çin diyede uzak durmaya gerek yok Oppo da kaliteli marka hemde uygun fiyata

şu ana kadarki en iyi telefon budur.4 hem şeklen hem naklen. hem sistemen.. kim istemen :D

Cok iyiymis, eger turkiyeye gelip uygun bir fiyati olursa neden olmasin :)

angi çin telefonu göründüğü gibiki bu olsun.

Çin ne anlar telefondan... Bu telefonun kimbilir, ne dokunmatiği iyidir, ne kasası sağlamdır, ne dogru duzgun çalışır... Satın alındıktan 1 hafta sonra bozulur... Bazı çok bilmişlerde çıkıp Çin mallarını savunmasın bana, 200 tllik tabletlerin hali ortada... Daha ben doğru düzgün, hatasız çalışan bir çin malı görmedim...

@19 Eyl 2012 15:09 Epil cin mali degil mi? Üretilen bir aygitin maliyeti 50 liraysa 50 liralik kalitesi olur. 500 liraysa 500 liralik kalitesi olur. Cinde herseyi bulabilirsin.

Çin yapımı elefon alınmaz ama arada benim bile böyle yüksek sistem bileşeni olan telefon alıp kullanasım geliyor ama ne kadar kullana bileceğimiz de şüpheli genelde 2 ay olmadan arıza çıkartmaya ve dokunmatigi bozulmaya başlıyor.

çok gereksiz yahu iPhone da kullanılan retina ekranındaki piksel yoğunluğu gözün farkedeceği en yüksek yoğunluk fazlası yine aynı gösterecektir sadece telin ffiyatını fırlatacaktır.Haa HTC zaten 5 inçlik bir tel-tab karışımı çıkarıyor full hd oda aynı sadece fazla maliyet adamlar iphone gibi tam oturtamıor uğraşmıyorlar :/(

Evet 1920x1080 piksel çözünürlük ve sürekli donarak takılan bir ceptir kimbilir... Çin malı olunca, iyi bir urun olabilecegine insan inanmak istemiyor...

ben alırım ucuz olursa neden almıyayım ama full hd ise

"Bir telefonda bu kadar yüksek bir çözünürlüğün ne işe yarayacağı da tartışılabilir." apple yapsa yere göğe sığdıramazdınız ama!!

HTC'nin One X5 modeli de aynı özelliklere sahip.

Ne zaman gelir acaba

c,haz gayet güzel ve imkan olursa almak isteyeceğim kalitede. çin diye küçümseyen teknosalaklara bir not: o uğruna bir eşek yükü para verip gösteriş yaptığınız ayfon da çinde üretiliyor. bu cihaz ayfona 5 basar

epıl "ciyyaakkkk, benim tyelefonuma benziyor" diye dava etmesin adamları

çinmi? aman aman gözlerden ırak olsun....

'Bir telefonda bu kadar yüksek bir çözünürlüğün ne işe yarayacağı da tartışılabilir.' başka bir marka olsa özellikle şu 'el-malı' olandan 'işte budur ya adamlar yapıyor' diyecektiniz.Oppo bildiniz çin malı makinalardan değildir.Karıştırmayın!

çakma 1080p

apple'ın yapamadığını yapmış helal olsun süper...

apple'ın yapamadığını yapmış helal olsun süper...

apple yapsaydı dikkatle yaklaşmaya gerek yok ama

9,7"lik iPad ekranındaki 2560x1536px çözünürlük hangi amaçla yerleştirilmiş; sadece en iyisini keşfettikleri için mi?(Gövde Gösterisi)

istese samsung filan da yapar ama daha çok para kazanmak için özellikleri yavaş yavaş yükseltip satıyorlar

Islemcisi Qualcomm S4 Pro (4 cekirdek) Htc One X'den 40% daha performansli. Rahatlikla FullHd oynatir diye düsünüyorum.

o kadar büyük ekran ve çözünürlüğe en kötü 2800 mAh batarya lazım. Öyle bir bataryası yoksa en fazla 6-7 saat gider bunun şarjı:))

adamlara helal olsun arkadaş tamda yapamasalarda emin olun yapacaklardır çünkü yapıyorlar ve yapmak için çalışacaklar daha türkiyede bir marka bile yok üretici olarak bugün kötü yapan yarın iyisini yapar birde chip admin dünya elma armutla dönmüyor elma armut haberleri sıktı

benim pc okadarını kaldırmıyo oha

millet kafayı elmayla bozmus, piyasa su an için en iyi özelliklerdeki telefonları bile çıkarsalar, göze görünmez. bencil kullanıcılar :D kahrolsun komunizm :D:D ne alakaysa ahahaha.... neyse gidiyorum.

Apple yapsaydı Apple yapsaydı... Başka yorum yapabilen yok... Ya arkadaş konu Apple'ın yapıp yapmadığı değil... Çin malının sağlam olmaması ve çabuk arızalanması... Teknosalak tabirini kullanan arkadaş, sen git al çin mallarını, zaten senden başka da alanda olmaz, zira sen teknoakıllısın ya...

@19 Eyl 2012 22:41 HTC de Çin malı, bu telefonun da özelliklerine bakarsak dandik demek haksızlık olur.

çinli arkdaslar bız daha ıyısını yapabılıyoruz manasında yapmıslar bence

5inç ekranı olan cihaz telefon olamaz. O bir tablet bence. İçine her sim kartı takılan alet telefon olacak diye bir kural yok. galaxy s4 için de 5inç olacak diyorlar. Orda da söylemiştim burda da söylüyorum: BEN TELEFONU TEK ELİMDE TUTABİLMEK İSTİYORUM.

neden telefonlar artık dümdüz oldu? Neredeyse bütün telefonlar birbirine benziyor. Üreticiler tasarıma da biraz önem versin artık. Uç özelliklere sahip bütün telefonlara benzeyen bir cihaz alacağıma, sıradışı tasarımlı orta sınıf bi telefon alırım daha iyi. Tasarıma HASRET KALDIK!

@20 Eyl 2012 23:39 sizinle tamamen aynı fikirdeyim.tasarım bence çok önemli.Bakın Alman malı arabalara tasarımları banyo küvetine benziyor.birde İtalyan arabalara bakın,adamlar heykel gibi araba dizayn ediyorlar.

htc çin malı degil taiwan malıdır

çin malına dandik diyenler, adamlar burada satılan o çin malı cihazların hiçbirini kendi memleketinde kullanmıyor bile. Bizim uyanık tüccarlar gidip ordaki çöpleri toplamış satmış / satıyor çinlilerin adı çıkmış. Ürettilermi en güzelini üretmeyide biliyorlar iş paraya bakar. kullanıdğınız o afilli teknolojik aletlerin yüzde 90 ı çinde üretiliyor bir zahmet çevirip arkasına bakın göreceksiniz.

Valla helel olsun derim

işte bu telefona 3bin lira veririm .. ömürlük bi telefon ..al başka hiç birşeyye ihtiyacın yok tablet netbook notebook laptop hepsi çöpe

Toplumumuzda çin malı önyargısını hiç anlamış değilim , Çinliler şirketlerin isteğine göre en kaliteli telefonuda yapabilecek kapasitede insanlar nitekim sony cihazlarını çinde yaptırıyor ki sony şuanda en sağlam markalardan biri.

iphone 326ppi sini sony çoktan xperia s ile 342 ppi olarak geçmişti hala iphoneden bahsedenler var ne biçim takip ediyorsunuz ayrıca dünyanın ilk full hd ekrana sahip telefonu yine xperia s dir.teknolojiyi takip etme yok sadece kulaktan dolma yalan yanlış bilgiler bulunmakta...üstelik bir 512 mb lık ram e sahip ve işlemci hızı 800mhz-1ghz ile değişen bir teknolojiden yoksun iphone 4s ten bahsediliyor.512 mb ram ı olan ve 1ghz işlemcisi olan telefona telefon demem. iphone 4s orta ve düşük seviyeli performans veren modeller arasındadır.

"Bir telefonda bu kadar yüksek bir çözünürlüğün ne işe yarayacağı da tartışılabilir." diyen anti-kapitalist birey, sen iphone çılgınlığı peşinden koşup içeriği değil de sadece ismi bile güncellense alanlardan değil misin?

çok canavar

Find 5... Iphone 5.. Ismi bile taklit kokuyor.. Gel de onyargiyla yanasma :)

insan gözü 300 ppi nin üzerini algılayamaz.Yani 300 civarı olsun, 5000 olsun bize farketmez(Tabi büyüteçle ekrana bakmadığın sürece).

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost