Dünyanın ilk "nano" sıvılı CPU soğutucusu!

Sıradan bir sıvı soğutmanın "en iyi soğutma" olduğu günler, bu yeni teknolojiyle geride kalıyor!

  • Ercan Uğurlu
Dünyanın ilk "nano" sıvılı CPU soğutucusu!

Halihazırda kullandığımız işlemci fanlarına alternatifler sunan firmalar arasında bulunan Zalman, Reserator 3 modeliyle birlikte yeni işlemci soğutucusunu tanıttı. Dünyanın ilk "nanofluid" sıvılı soğutucusu olarak lanse edilen Reserator 3, işlemci fanlarının geleceğine yön veren bir tasarıma ve işleyişe sahip.

Hem hava hem sıvı soğutma işlevi gerçekleştiren Zalman Reserator 3, bilinen sıvı soğutucularından farklı olarak sıvı içerisinde yer verdiği "nanofluid" ile birlikte rekabeti bir adım öteye taşıyor. Sıvı içerisine nanometre boyutlarında parçacıklar salan Zalman Reserator 3, böylece daha etkili bir soğutma işlemi gerçekleştiriyor. Ayrıca hem hava hem de sıvı soğutması gerçekleştiren Reserator 3, böylece hem CPU hem de diğer kasa bileşenlerine uygun çalışma ortamı hazırlıyor.

Socket 1150, Socket FM2, Socket AM2+/AM2, Socket AM3+/AM3, Socket FM1, Socket 775, Socket 1156, Socket 1366, Socket 1155 ve Socket 2011 desteği gösteren Reserator 3, ayrıca çift radyatörü ve dört kat Quadro boruları ile birlikte de performansını destekliyor. Ayrıca saatte tam 90 litre su pompalayabilen performansı da söyleyebileceğimiz Reserator 3'ün buna karşın oldukça sessiz çalıştığı iddia ediliyor. Zalman, Reserator 3'ün satış tarihiyle ilgili bir şey söylememiş. Ancak cihaz tanıtıldığına göre, çok beklemeyeceğiz gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Fiyatı kaça hacı sen ondan haber ver

@22 Ağu 2013 17:15 Aynen fiyat belirtilmiyor hiç bi üründe illa ellerine alıp denemeleri gerekiyor fiyat vermek için bu chıpın - bi olay

Termal macuncuların sonu demek :)

@22 Ağu 2013 18:50 Termal macun bir soğutucu değildir. Soğutucu birim ile işlemci arasında ısı iletkenliğini kolaylaştıran bir macundur. yani işlemciler soğutucu ünitesiyle bütünleşik üretilmediği sürece mutlaka gerekli.

Eğer Vatan'a Gelirse 400 TL'den kesinlikle alırım :D

boru gibidir

Vatandan 60 TL gibi bir rakama Xigmatek Gaia almistim. O bile islemciyi 4.0 Ghz de ~60 C de tutmayi becerebiliyor. Ustelik Izmir'de yaz ortasinda ve klima olmadan. Buna nicin fazladan para vermek gerekliligini mantikli olarak aciklayan biri olursa alirim. :D

fanı stok fan benziyo

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play