Efsane cep iPhone'un altıncı yılı!

Bugüne dek yapılan tüm CES fuarlarında yaşanan en unutulmaz an, bu telefonun tanıtılmasıydı!

Efsaneyle geçen 6 yıl!

Bundan tam altı yıl önce, CES 2007 fuarı sırasında, fuar kapsamına girmeyen kendi bağımsız tanıtımını yapan Apple, iPhone'u dünyaya tanıtmıştı. Steve Jobs'un kendine özgü üslubuyla renk kattığı tanıtımın ardından tüm bilişim dünyası bu yeni cihazı konuşmaya başlamıştı.

Gerek tasarımıyla, gerek teknik özellikleriyle cihazın ilgi çekici olduğu kesindi ama şüphe uyandırdığı da bir gerçekti. Örneğin bir tüketici ürününde bu kadar etkili bir şekilde ilk kez kullanılan çoklu dokunmatik ekran teknolojisi herkesi kendine hayran bırakmış ama bu akıcılık için gerekli işlem gücünün pil ömrünü çok düşüreceği endişesi de ciddiye alınmıştı. Yıllar içinde yeni modelleriyle karşımıza çıkan iPhone, hem endüstri standartlarını etkileyen hem de tüketici ilgisini sürekli üzerinde tutmayı başaran kendine özgü bir marka olup çıktı. Öyle ki bugün artık iPhone markasından bağımsız bir Apple firmasından bahsetmek imkânsız.

iPhone'un gördüğü ilgi Apple'ın çok işine yaradı. iPhone tanıtımının yapıldığı tarihten bir hafta önce şirket hisseleri 85 dolar civarından işlem görürken Haziran 2012'de 600 dolar sınırını aşmış, Apple tüm zamanların en değerli şirketi olmuştu. iPhone öncesinde, 2007 yılına kadar akıllı telefon pazarında hiçbir ürünü bulunmayan Apple 2012 sonunda ABD akıllı telefon pazarının %53'ünü ele geçirmiş durumdaydı. Bugün Apple'ın karının neredeyse üçte ikisini iPhone satışları oluşturuyor.

Okuyucu Yorumları