Ekran kartında saklanan Linux rootkit'i!

Ekran kartının işlemcisini ve RAM'ini kullanan bu zararlı, Linux kullanıcılarını korkutacak cinsten!

Ekran kartında saklanan Linux rootkit'i!

Bir grup geliştirici, Linux sistemlerinde işlemci yerine GPU'yu kullanarak kendisini gizleyebilen bir rootkit geliştirdi.

Jellyfish adındaki rootkit, zararlıların yalnızca GPU üzerinde çalıştırılabildiğini ispatlamayı amaçlıyor. Grafik kartları, kendi işlemcilerine ve RAM'lerine sahip olduğundan, bu tür zararlıları yakalamak, geleneksel zararlılara göre daha zor oluyor. Jellyfish'in geliştiricilerine göre GPU zararlılarını analiz edecek herhangi bir araç bulunmuyor.

Dahası bu tür rootkit'ler, DMA (direkt bellek erişimi) yoluyla bulundukları bilgisayarın ana belleğine, işlemciye uğramadan direk olarak erişebiliyorlar. Bu tür etkinlikleri yakalamak ise diğer zararlılara kıyasla daha güç. Bunun yanında geliştiricilere göre GPU zararlıları, sistem kapatıldığında bile GPU belleğinde kalabiliyorlar.

Jellyfish, şu an AMD ve Nvidia ekran kartlarında çalışıyor. Intel kartları ise AMD APP SDK yoluyla desteklenmekte. GPU'lar, belirli işlemlerde normal işlemcilere göre daha hızlı olduklarından, ondan yararlanan bazı zararlılar var. Ancak şimdiye kadarki zararlılar, Jellyfish gibi tamamen GPU üzerinde çalışmıyor, her iki işiemciyi birden kullanıyorlardı.

Zararlının geliştiricileri, onun halen geliştirilme aşamasında olduğunu, kodun yalnızca eğitim amaçlı sunulduğunu söylüyorlar. Konsept aşamasında olduğundan, şimdilik GPU zararlılarından korkmamız için bir neden yok gibi görünüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

microsoft koyunlarından başka iftira daha...

@kuyu0kazici Sanada bulaşınca görüşürüz..

@kuyu0kazici Grezzimonk sen misin gene. Bu kadar saçmalayan bir sen varsın çünkü. Neyse konuya dönersek bigisayar farelerine bile virüs bulaştırılabildiği günümüzde hiç şaşırmamak gerek.

@kuyu0kazici abi senin yorumlarını takip ediyorum. tam bir android fanboyusun. ama bu hoşuma gidiyor :D Açık Kaynak Forever.. :))

@10 Mayıs 2015 14:41 yalan... yalan...

Biz nasıl korunacaz yapıyorsunuz madem çözümü de bulun söyleyin

çöpuxcular şimdi kapayın o çenenizi!!!

güncelleme çıkar linux candır

Onboard kullaniyorum,slklnti yok

Çalışmanın Linux üzerinde yapılmış olması, Windows un güvenli olduğu anlamına gelmez. Hacker lar boş durmaz. ama hacker lar Linux yerine Windows üzerinde çalışacak bir virüs yaparlar. belki de yaptılar ama haberimiz yok.

Linux üzerinde bunu başarabildiler ise Windows da durum çok daha kötü olabilir. çünkü Windows da zararlıları ancak zarar vermeye başladığında haberimiz oluyor.

virüsün ömrü kısa ozaman sistemin tamamen elektiriği kesildiğinde rem deki veriler 40sn de silinir virüs kendini hdd ye atması lazım silinmemesi için bu seferde anti vürüsler yakalar siler.

bu uydurma bir haber. hadi gerçek diyelim ne olur ki? windows için daha alası yazılabilir. hem linux için virüs yazılamıyormu? linuxun güvenilirliği yangın olmayışı. hacker denilen zat sistem tanımaz her türlü yazar merak etmeyin

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost