Elon Musk tarih verdi: SpaceX, bir sonraki Starship fırlatmasına hazırlanıyor

Elon Musk, ilk fırlatma denemesinde infilak eden dev roketi Starship’in ikinci fırlatma denemesi için hazır olduğunu söyledi. Hatta bunun için merakla beklenen tarihi bile açıkladı.

SpaceX, bir sonraki Starship fırlatmasına hazırlanıyor

SpaceX'in Starship roketinin ilk fırlatılması, kendi içerisinde başarılarla dolu olsa da, roketin infilak etmesi ile sonuçlanmıştı. Ve şimdi Elon Musk’ın SpaceX’i, bir kez daha fırlatılması için hazır. Şirketin CEO'su Elon Musk, Twitter'da Starship'in bir sonraki uçuş testinin altı ila sekiz hafta içinde gerçekleşeceğini yazdı.

SpaceX, Starship'in gerçek görevlere hazır hale gelmesini bekleyen tek isim değil. NASA da Starship'in yaklaşan fırlatma testi için heyecanlı olan kurumlar arasında. Çünkü SpaceX, uzay ajansının Artemis 3 görevinin bir parçası olarak 2025'in sonlarına kadar Ay'a insan inişinde Starship roketini kullanmak istiyor. NASA'nın keşif sistemleri geliştirmeden sorumlu yönetici yardımcısı Jim Free, geçtiğimiz günlerde Artemis 3 görevinin Starship nedeniyle gecikmelere maruz kalabileceği konusundaki endişelerini dile getirmişti.

Musk'ın iddialı zaman çizelgesi, her zaman olduğu gibi Starship konusunda da pek başarılı olmadı. Roketin fırlatılması defalarca ertelendi ve ilk test fırlatması beklenenden çok sonra gerçekleşti. Bu yüzden Musk’ın belirttiği “6 ila 8 hafta içinde” açıklamasına şüpheyle yaklaşmakta yarar var.