Erimeye başlayan Kuzey Kutbu'nu yeniden dondurabilir miyiz?

Buzulların erimesi, dünya için yıkıcı bir sorun. Peki ama erimeye başlayan kutupları insan eliyle yeniden dondurmak mümkün olabilir mi? Birileri, tam olarak bunu yapmak istiyor.

Erimeye başlayan Kuzey Kutbu'nu yeniden dondurabilir miyiz?

Kutuplardaki buzulların erimesi, dünya için ciddi bir problem. Kuzey kutbundaki buzullar her ne kadar kara üzerinde değil, suyun içinde yüzdükleri için eridiklerinde deniz seviyesini yükseltmeyecek olsalar da, buzulların erimesi, zincirleme felaketlerle tüm dünyayı sular altında bırakabilir.

Kuzey kutbundaki devasa buz yüzeylerinin, güneşten gelen ışınları yansıtarak, gezegenin ısınmasını engellediğini biliyoruz. Ancak bu buzullar eriyip küçüldükçe, yer küreye daha fazla güneş ışını düşüyor ve bu da daha sıcak bir atmosfere sahip olmamıza sebep oluyor. Ayrıca eriye buzullar, denizlerdeki sıcak/soğuk su akıntılarını da etkiliyor ve atmosferin ısınmasını hızlandırıyor.

Böylece asıl büyük korkumuz olan güney kutbundaki buzulların erimesi felaketine hızla yaklaşıyoruz ki, güney kutbundaki buzullar kara üzerinde durduğu için, eridiklerinde denize akacaklar ve dünya denizlerinin onlarca metre yükselmesi söz konusu olacak. Bu da şehirlerinin sular altında kalması, dünya ekonomilerinin çökmesi, sayısız ölüm, açlık, lojistik zincirlerin kırılması, dünya üretiminin ağır darbe alması anlamına geliyor. Kısacası, medeniyet çok ağır bir sınava girecek. Ve muhtemelen sınavdan kalacak.

Bunun olmaması için bilim insanları, kuzey kutbunu yeniden soğutup, bölgedeki denizi dondurmanın yollarını arıyorlar.

Peki bu nasıl mümkün olabilir?

Arctic Reflections adlı Hollandalı bir girişim, mevcut buzulların yüzeyini kalınlaştırmak için, buzulların üzerine deniz suyu püskürtüyor. Böylece mevcut buzulların üzerinde bir ısı kalkanı, yani yeni buz katmanları oluşuyor. Bu da altta kalan doğal buz tabakasının erimesini zorlaştırıyor. Böylece kış mevsimlerinde bu kütleler daha da kalınlaşırken kendi kendin buzulların büyüdüğünü görmeye başladığımız bir dönem da başlayabilir.

Ekip bu işlem için milyonlarca kilometre karelik alanları suyla doldurmak gibi imkansız bir görev yerine, buzun inceldiği ve kopmasının muhtemel olduğu noktaları bularak buraları güçlendiriyor. Böylece buzulları parçalanmaktan kurtarmaya çalışıyor. tek parça kalan buzullar ise daha soğuk bir alan oluşturup kış mevsiminde daha büyük buzullara dönüşme şansı yakalıyor.

Fikir zekice ama bakalım işe yarayacak mı? Bir iki seneye sonuçlarını göreceğiz gibi...