Eriyen buzullar Dünya'yı yavaşlattı!

Muhtemelen farkında değilsiniz ama Dünya'nın dönüş hızı giderek yavaşlıyor. Peki ama neden?

  • Zeynel A. Öztürk
Eriyen buzullar Dünya'yı yavaşlattı!

Buzulların erimesi, sonuçları yeni yayınlanan bir araştırmaya göre Dünya'nın dönüşünü yavaşlatıyor. Ancak fark, hissetmeyeceğimiz kadar küçük.

Science Advances'te henüz yayınlanan Harvard araştırmasına göre buzulların boyutlarının küçülmesi, Dünya'nın hem dönüş hızını, hem de eksensel eğimini etkiliyor. Suyun kutup bölgelerinden ekvatora doğru hareket etmesi ve burada toplanması, gezegenimizin orta kısmının eskisinden biraz daha kalın olması anlamına geliyor. Araştırmacılar, bu nedenle Dünya'nın dönüş hızında geçtiğimiz yüzyıla göre 1 milisaniyelik bir yavaşlama olduğunu söylüyorlar.

2100'de ise 5 milisaniye daha geride kalmamız muhtemel. Tabi, bu sayılara Ay'ın etkisi gibi doğal yollarla oluşan yavaşlamalar dahil değil. İnsanoğlu ise bu tür sorunları "artık saniyeler" yoluyla çoktan çözmüş durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

boşverin yavaşlarısın yorulmuştur ondan dolayı bıraz ense yapıyor olabilir dünyayıda kendimize benzettik

Dünyanın dönüş hızında ki yavaşlama Olimpiyatlarda kırılan yeni Dünya rekorlarına benziyor, artık dakika ile kırılan rekor yok, saniyenin bilmem kaçıncı salisesi, milisaniyesi ile birinci ve altın madalyayı kapıyorlar. Demekki insani zorun, limitin en üst sınırına yaklaşılmış. Yorgun yaşlı Dünyamız da şunun şurasında geçmiş yüzyıla göre 1 milisaniye yavaşlamış.

Sen de yorum yaz