Eski Internet Explorer'lar artık riskli

Microsoft'un en yeni güncellemesini birçok Internet Explorer versiyonu almadı!

  • Cenk Atlı
Eski Internet Explorer'lar artık riskli

Microsoft, 2014 yılında yaptığı açıklamanın arkasında durararak geçtiğimiz günlerde Internet Explorer (IE) tarayıcısının eski versiyonlarından yararlanan kullanıcılara güvenlik güncellemesi yapmayı durdurdu.

Bu karar doğrultusunda artık IE7 ya da IE8 çalıştıran bütün Windows kullanıcılarının yanında Vista dışındaki Windows sürümlerinde IE9 ve Windows Server 2012 dışında bir platformda IE10 kullananlar Microsoft'tan yeni güncelleme alamayacaklar. Bu kullanıcılar geçtiğimiz Salı günü IE11 ve Edge tarayacılar için sunulan yamalardan da yararlanamadılar.

Yazılım devi daha önce de 9 Şubat'ta IE için MS14-009 etiketiyle, 13 güvenlik açığını düzelten tek seferde toplu bir güncelleme yayınladı. Microsoft, söz konusu düzeltmelerden hangilerinin eski IE sürümlerine verildiğine dair bir açıklama yapmadı. Fakat bu 13 güvenlik açığının IE'nin hala desteklenen 9 sürümünü etkilediği biliniyor. Halihazırda dokuz güvenlik açığının yama alma yetkisi olmayan Windows sürümlerindeki IE7, IE8, IE9 ve IE10'u etkilediği de belirtiliyor.

Bu da geçtiğimiz Saslı günün Microsoft tarafından yamalanan güvenlik açıklarının üçte ikisinden fazlasının artık emekli olmuş IE versiyonlarında varolmaya devam ettiği anlamına geliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Microsoft Edge... Windows Ten'in yeni harikası...

Dikkatli olun ie10 ve ie8,7 kullanicilari. Chip yazım yanlışı yapmışın saslı değil salı olcak

SÜREKLİ TARAYICISINA DESTEĞİNİ KESMESİ Microsoft'un güvenilirliğini yitiriyor. millet kalkacak daha güncel olan farklı tarayıcıları indirip kurar işine devam eder. kullanıcı kaybeden ise gene Microsoft olur.

koskoca MS chrome kadar iyi bir browser yazamıyor mu?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost