Facebook dünyayı fethediyor

Eğer böyle giderse, çok yakında haritada mavi olmayan yerler de çok yakında maviye dönebilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Facebook dünyayı fethetmeye devam ediyor

Güncel bir araştırmaya göre Facebook ve Mark Zuckerberg'in kolları, daha önce ulaşmadığı uzaklara yetişmeye devam ediyor.

İtalyan araştırmacı Vincenzo Cosenza'nın yaptığı araştırmaya göre Facebook, 137 ülkenin 127'sinde liderlik sağlamış durumda. Cosenza, verilerini global trafik izlemede çok da fazla güvenilemeyecek Alexa'dan almış. Ancak Alexa, siteleri birbiriyle karşılaştırırken daha doğru bilgiler sağlayabiliyor.

Cosenza'nın son verileri, Facebook'un neredeyse dünya çapındaki tüm rakiplerini alt ettiğini gösteriyor. Bununla birlikte Facebook'un birinci sosyal ağ olmadığı birkaç ülke de var. Rusya, en çok V Kontakte ve Odnoklassniki sosyal ağlarını kullanırken, Çin'de en sık kullanılan sosyal ağ QZone. İran ise Facebook yerine Cloob'u kullanıyor.

Araştırmanın en ilginç yanı ise, Facebook dışındaki sosyal ağları kullanan ülkelerin sayısının 2009'daki aynı araştırmaya göre oldukça azalmış olması. Facebook'un 2009'da dünya çapındaki kullanımını aşağıdaki haritada görebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Twitter unutulmuş mu ne....

twitter facebook`u solladı aslında. ama facebook sohbet sayesinde bir süre daha 1 adım önde olur. malum boş insan çok

amele pazarında işim olmaz facebooka elveda...

@Ziyaretçi Dün 23:19 Ayyy aman twitter cok dolu işş ne kadar gereksiz insan varsa twitterda yok kolum arıyor yok banyo olucam yok yemek yicem yok s.cam

Peh Twitter kullanalar pek dolu ya

facebook fanları bile var ya helal olsun :D

Sen de yorum yaz