Facebook size borçlandı mı?

Bir dava kararına göre Facebook, 20 milyon doları kullanıcıları arasında pay edecek! İşte detaylar!

Facebook size borçlu mu?

Facebook, "Sponsored Stories" uygulaması nedeniyle kendisine karşı açılan davayı anlaşmaya giderek kapatmayı tercih etti. Anlaşmaya göre firma, 20 milyon doları kullanıcıları arasında pay edecek.

Sponsored Stories uygulaması, Facebook kullanıcılarının, sponsor firma ürün ya da hizmetlerini kullandıklarında ya da site üzerinden beğendiklerinde bunun ekranın sağ köşesinde diğer faaliyetlerden ayrı olarak görünmesini sağlıyor. Böylece kullanıcılar ister istemez parayı bastıran firmaların ürünlerinin reklamını yapmış oluyor. Konu ABD'de mahkemeye yansıyınca Facebook anlaşmaya gitmek istemiş; mahkeme de firmanın 20 milyon dolar ödemesine karar vermiş. Eğer birgün Facebook'dan gelen "LEGAL NOTICE OF SETTLEMENT OF CLASS ACTION" başlıklı bir e-mail alırsanız, firma size de para ödemeye karar vermiş demektir.

Ama hemen sevinmemekte fayda var çünkü Facebook'un yaklaşık 800 milyon kullanıcısı olduğunu düşünürsek, tüm kullanıcılar para almaya hak kazanmasa bile kişi başına düşen miktarın çok az olma ihtimali yüksek. Ayrıca mahkeme, çok fazla kullanıcının para talep etmesi durumunda 20 milyon doların, hayır kurumlarına verilmesine karar verdi.

Okuyucu Yorumları