Facebook'un Android sevdası!

Facebook'tan ilginç açıklamalar: "Şimdi Droidfooding zamanı. iPhone'u bırakın, Android'e geçin!"

  • Ertuğrul Süngü
Facebook'un Android sevdası!
Yapılan açıklamalar dikkat çekici

"Eskiden çalışanlarımıza öncelikli olarak iPhone veriyorduk..." Bu sözler Facebook'un isimi açıklanmayan sözcülerinden birisinden geliyor. Nitekim kendisi, artan Android işletim sistemine sahip telefon satışları yüzünden, Facebook çalışanlarının ve test kullanıcılarının kullandıkları iPhone cihazlarını Android işletim sistemi kullanan modellerle değiştirmeleri gerektiğini söyledi.

Bununla da yetinmeyen konuşmacı kendilerinin Google'ın işletim sistemi üzerinde daha çok "Dogfooding" yapmarı gerektiğine değindi. "Dogfooding" terimi normalde, kendi köpeğinizin mamasını yemeniz anlamına geliyor. Nitekim bu tabir başta teknoloji dünyasında olmak üzere, birçok durumda bir firmanın ya da kişinin yarattığı ürünü kullanmak suretiyle tanıtımını üstlenmesinden geçiyor. Facebook'un başlattığı yeni kampanya ise bu isim ile fazlası ile benzeşiyor: "Droidfooding."

Facebook'un merkez binasında şimdiden birçok pano ve kapı üzerinde "Bugün değiştirin" yazan bir poster bulunuyor. Çalışanların bir an evvel iPhone'larını açık bir şekilde Andorid telefona terfi etmeleri gerektiğini ve bu sayede Android uygulamalarını çok daha hızlı bir şekilde test edebilmeleri gerektiğini işaret ediyor.

Dahası da var... Haberimizin ikinci sayfasında...

Hem Android, hem de iPhone...

Aynı konuşmacıdan gelen bir diğer açıklama ise şöyle oldu; "Çalışlanlarımızı bir cihazı, diğerinden daha üstün görmeleri için cesaretlendirmiyoruz. Daha çok kendilerinin bir seçim yapması peşindeyiz. Yine de uzun bir süredir iPhone için yaptığımız uygulamalar sonucunda, pek tabi yeni birçok uygulama üreteceğimiz aşikar." Facebook tarafından direkt olarak yapılan açıklamadaysa; "Biz daha çok artan Android kullanımının farkındalığını gün yüzüne çıkarmak istiyoruz. Bugün merkez binamız başta olmak üzere birçok çalışanımızın elinde hem iPhone, hem de Android cihaz görmek mümkün."

"Facebook For Android" ve "Facebook Messenger"ı artık ellerinde bulunan Android cihazlar üzerinden kullanmaya özen gösteren çalışanlar, konu hakkında şimdien büyük gelişme kaydetmiş durumda. Kampanya başladığından bu yana kadar geçen sürede 4.000'den fazla çalışan ve test kullanıcısı, birçok farklı "bug"ı bildirmiş ve işletim sisteminin çok daha hızlı bir şekilde gelişmesine olanak tanır durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

BERBAT bir android yazılımı yapmışlar çok yavaş

ondan mı android yazılımları çok dandik ve kasıntıymış? bıraksınlar bu ayakları android kullanıcılarının gönüllerini almaya çalışıyolar daha da batırcaklar

yozgatlının yorumlarını niye goymuyonuz la! BY YOZGAT'LI

android varken ios gereksiz ve eziyet...

android varken ios gereksiz ve eziyet...

Android huh ? O rezil işletim sistemini kim kullanır ?

@Greatness asıl rezil olan sensin angut Apple fanboyu...

android'i niye çekemiyolar anlamış değilim stabil değil deniyo açık kaynak işletim sistemi sunuyo değiştirebilir ve düzenlenebilir bunun için geliştiricler baya bi uğraşıyo şuan cm9 kullanıyorum root yaparak bir çok gereksiz şeyleri sildim ve telefonum gayet stabil tek sorun her akıllı telefonda olduğu gibi şarj herkesde var buda hala çözülmüş değil.

Güzel bir karar olmuş, facebook uygulamaları ancak gerekli şartlar altında test edilirse daha başarılı olabilir haliyle, kullanacaksın Android cihazında, ona göre belirleyeceksin eksilerini artılarını, bir dahaki sürümü düzeltip yayınlayacaksın böylece. Bu arada şu ''Android huh ? O rezil işletim sistemini kim kullanır ?'' diyen arkadaş; saçmalama lütfen ya, yani kendinizi rezil ediyorsunuz umuma açık yerlerde böyle..Neyini, ne kadarını biliyorsun sen Android işletim sisteminin bi söyle bana ne olur? :D eline saçma sapan ucuz/çakma bir cihaz alıp kurcalayıp sonra elinden atıp bu ne ya böyle, Android neymiş demekle olmuyor bu işler paşam :) Herşey Android işletim sistemi yüklenmesiyle bitmiyor, donanım ve yazılımın entegrasyonu tam olacak, uyumlu olacak artı yeterli olacak..bunu herkesin yapabilmesini beklemeyin, bu her alanda böyle; git bi elektro markete, 2 tane pc al aynı işletim sistemi ve chipset kullanan, biri dell,asus veya hp (ve benzer kalitede); bir de exper, casper (ki çok iyi lanse edilse de berbattır), aidata vb. al bakalım ne oluyor? :D Android hemen hemen tüm cep üreticilerinin kullanmış olduğu bir işletim sistemi, dandik cihazda da karşına çıkabiliyor çok üstün bir cihazda da..Sen öncelikle alacağın cihazı iyi belirleyeceksin!

BAK FACEBOOK ŞİMDİ GÖZÜME GİRDİ İŞTE. ;)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play