"Facebook ve Google İnsan Haklarına Tehdittir"

Bu uyarı çok ses getirecek: Facebook ve Google'ın iş modelinin insan haklarını tehdit ettiğini söylediler; hükümetlere çağrıda bulundular!

"Facebook ve Google İnsan Haklarına Tehdittir"

Uluslararası Af Örgütü, Facebook ve Google'ın insan haklarına karşı "benzeri görülmemiş bir sistematik tehdit" oluşturduğunu söyledi. Kurum özellikle "yaygın gözetim"den dolayı endişe duyuyor ve teknoloji devlerinin iş modelini kökten değiştirmesini istiyor.

Örgüt, Google ve Facebook'un verdiği hizmetler için kullanıcılarından ücret almadığını, bunun yerine kullanıcıların ücreti kendi kişisel verileriyle ödediğini söylüyor. Rapor, verilerin kullanıcılara karşı bir silaha dönüşmesinin bir örneği olarak Cambridge Analytica skandalını gösteriyor.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Kumi Naidoo, "Google ve Facebook zamanla gizliliğimizi tüketti. Artık tuzağa düştük. Ya bu yaygın izleme mekanizmasına karşı boyun eğmeliyiz ya da dijital dünyanın faydalarından vazgeçmeliyiz." diyor.

Örgüt, hükümetleri "izleme tabanlı iş modelini" gözden geçirmeye davet ediyor ve bunun için veri koruma yasalarının etkili kullanılmasını öneriyor. Rapor, Amazon ve Microsoft'un bu modeli izlediğini de not ediyor.

Facebook, Uluslararası Af Örgütü'nün raporunda yer alan bir cevabında "uygulamalarının insan haklarıyla uyumlu olmadığı" sonucunu kabul etmediğini, kendi iş modelinin reklam tabanlı olduğunu ve insan haklarını geliştirdiğini söyledi. Google'dan ise henüz bir açıklama gelmedi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

UAÖ, %100 haklı ama ne yazık ki yapılabilecek birşey yok. İnsanlar robotize ediliyor ve bütün devletler de bu işin içinde. Trump'ı sorunların çözümü için kullanabiliriz. Yoksa bu iş dillendirmeye başladıkları gibi insan beynine chip takmaya kadar gider...

Adaletli bir sistemden benim saklayacağım birşey yoktur ama her iyiliğin bir cezası vardır; Türkse ölsün, İngilizse yaşasın gibi söylemlerde bulunan bir sistemse en ufak kişisel bilgimi bile silah olarak kullanacaktır. Bunları ben çok yaşadım. Aklımdan geçen sözleri, espirileri, soruları, görüntüleri, başkalarının sözlerini, hayali olayları... bile iftiraya çevirip çevirip herkese yayınladılar. Sistemin ne olduğunu en iyi bilen insanlardan biriyim. Gizlilik öcelikle güvenlik için şarttır...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play