Facebook, zaman tünelini çaldı mı?

Neredeyse kimsenin beğenmediği "Facebook zaman tüneli"nin başı bu defa fena halde dertte!

Facebook, zaman tünelini çaldı mı?

Çinli bir internet firması, Facebook'un "zaman tüneli" (orijinal adıyla "Timeline") ile kendi fikrini ve ürününün adını çaldığını iddia etti.

Harvard üniversitesi mezunu Xiong Wanli'nin 4 sene önce kurduğu web firması Cubic Network, iddiaya göre 9 Şubat 2008'de Timeline özelliğini oraya çıkarmıştı. Bu özellik kullanıcıların video ve resimleri tarih sırasına göre göstermesine izin veriyordu. Rapora göre Xiong, bu yeni işlevden Standford üniversitesinde yaptığı bir konuşmada bahsetti ve bu konuşmada Facebook kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg de bulunuyordu.

Facebook'un "timeline" işlevi 2011'de, Cubic Networks'ün işlevi kullanmasının 3 sene ardından ortaya çıkmıştı. Xiong'un başka bir iddiası ise Facebook'un F8 geliştirici konferansı logosunun Cubic'in logosuna çok benzediği. Xiong, kendi şirketinin Ar-Ge merkezinin adının da F8 olduğunu söylüyor.

Cubic Network, Facebook'un timeline işlevi ilk çıktığında da patentlerinin çiğnenmiş olabileceğini biliyordu. Ancak bilinmeyen bir nedenle, belki de avukatların etkisiyle, şimdi harekete geçmeyi tercih etti.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

bir dava açılsa da, Facebook normale dönse ya. :)

ilk yaptığı çalındı değil ya! parasını verir kurtulur bundan da!

çalan insanlar olduğuna şaşırmadım, asıl şaşılacak şey nasıl oluyorda internete bu kadar özel bilgiyi direk olarak internete veriyoruz. biliyormusunuz bizim bu verdiğimiz özel bilgiler istatistikler ve algoritmalar olarak onların elinde şekilleniyor ve ilerde başımıza büyük bela olacak oluşumlar ortaya çıkacak. yani özel bilgileriniz paylaşmayın ilerde daha çok şaşırmayın bunların haline.

Eğer öyleyse bu zamana kadar neden sustular?

Dava açılır ve zuck kaybederse bile ödeyeceği para devede kulaktır kesin

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir