Gerçek mi, illüzyon mu?: "Okyanusun üzerinde yüzen göl" Sørvágsvatn

Faroe Adaları'nda bulunan ve pek çok fotoğrafta "okyanusun üzerinde yüzermiş gibi görünen" Sørvágsvatn Gölü gerçek mi? Yoksa sadece bir illüzyon mu?

"Okyanusun üzerinde yüzen göl" fotoğrafı: Gerçek mi, illüzyon mu?

Doğal dünyada, ürkütücü Brocken hayaletlerinden çikolata şelalelerine kadar pek çok farklı ve tuhaf olayla karşılaşmak mümkün. Bunların bir örneği de, okyanusun çok üzerinde "yüzüyormuş" gibi görünen bir gölü içeren optik illüzyonda karşımıza çıkıyor.

İskoçya'nın kuzeyi, İzlanda'nın doğu kıyısı ve Norveç'in batısı arasındaki kabaca bir üçgenin merkezinde Faroe Adaları bulunuyor. Bu, yerleşim içeren 17 adaya sahip, kendi kendini yöneten bir takımada oluşturan yaklaşık 750 adadan oluşan bir gruptur. Yüzlerce yıl boyunca Norveç’e ait olan adalar artık Danimarka Krallığı’nın bir parçası. Bu adalar, Kuzey Atlantik Okyanusu ile Norveç Denizi arasındadır ve adaların hiçbirinin kıyıya 4,8 kilometreden fazla uzaklığı yoktur. Bu adalardan birinin tepesinde, altındaki dalgalı denizin üzerinde asılıymış gibi görünen Sørvágsvatn Gölü yer alır.

Leitisvatn veya “okyanusun üzerindeki göl” olarak da bilinen Sørvágsvatn Gölü, Vágar adasında bulunuyor ve Faroe Adaları'ndaki en büyük göl. Gölün çok sayıda fotoğrafı, göl okyanusun üzerinde süzülüyormuş gibi görünecek ve optik illüzyon benzeri bir etki yaratacak şekilde çekilmiştir. Gerçekte, göl deniz seviyesinden sadece 30 metre yükseklikte yer alıyor ve 3,4 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor.

Bu fotoğraflar, göl okyanustan 30 metreden çok daha yüksekte yüzüyormuş gibi gösterilebildiğinden, perspektifin gerçeklik algısında ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Gölün diğer ucundaki Bøsdalafossur şelalesinin görüldüğü fotoğraflar da dahil olmak üzere diğer açılardan çekilen fotoğraflar ise gerçeğe daha yakın bir algı oluşturuyor.

Faroe Adaları, diğer topluluklardan izole geçmişi ile kendine ait at türlerinden koyun türlerine kadar pek çok farklı ve özel türe ev sahipliği yapıyor ancak konumu nedeniyle geçtiğimiz yüzyıllarda stratejik önemi arttı. Vágar adası, 2. Dünya Savaşı sırasında önemli bir stratejik noktaya sahipti. İngilizlerin Faroe Adaları'nı işgali sırasında, gölün batısında İngilizlerin Alman savaş gemilerini izleyebileceği bir hava sahası inşa edildi.