Firefox 11'i Microsoft vurdu!

Firefox 11 resmi olarak indirilmeye sunuldu ama Microsoft, işleri fena halde bozdu!

Firefox 11 güncellemesi neden gecikti?
Mozilla'nın gecikmeyle ilgili iki nedeni var

Firefox 11, bazı indirme sitelerinde resmi olarak duyurulmadan önce boy göstermişti. Tarayıcı şu an resmi siteden de indirilebiliyor, ancak otomatik güncellemelerde gecikme var. Peki Mozilla, final sürümü otomatik günceleme üzerinden yayınlamaktan neden çekiniyor?

Salı günü blog'unda açıklama yapan Mozilla, Firefox 11'in elle güncellemelere açık olduğunu ancak otomatik güncellemelerin bir süre sonra gerçekleşeceğini söylemişti. Mozilla'dan Jonathan Nightingale, bunun nedenlerinden birinin Microsoft'un Salı günü yaması olduğunu ve bu güncellemelerin Firefox güncellemeleriyle geçmişte çakıştığını söylüyor. Mozilla, bu güncellemenin tüm kullanıcılar üzerindeki etkilerini görmek üzere bir veya iki gün beklemeyi tercih ediyor.

Mozilla'nın beklemekteki asıl nedeni ise güvenlik. Mozilla, güvenlik firması Tipping Point Zero Day Initiative'den Firefox'u etkileyebilecek bir açıkla ilgili bir güvenlik raporu bekliyor. Ancak Mozilla, daha sonra yaptığı bir açıklamada açığın daha önce buldukları ve onardıkları bir açık olduğunu ve artık beklemeye gerek kalmadığını söyledi.

Dolayısıyla Firefox otomatik güncellemesinin önünde güvenlik yönünden bir engel kalmamış görünüyor. Ancak Microsoft'un Salı yamaları Firefox 11 güncellemesini birkaç gün geciktirebilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

şuan otomatik güncelleme gelmiş bulunmakta.

ben güncellemeyi manuel olarak yaptım ne olacak şimdi?

Versiyon 11 olmuş, hala flash çöküyor.

Ben Waterfox kullanıyorum ve bende de görmüyor güncellemeyi ama gerçekten çıkmış 64 bit bilgisayarda kesinlikle waterfox kullanın okadar büyük bi fark var..

12.0a2 kullanıyorum:)

nightly kullanıyorum, gayet de hızlı :D

Ziyaretçi yazmış:
Versiyon 11 olmuş, hala flash çöküyor.
--------
Bu tip sorunlar yaşayanlar bir bilgisayar kursuna kayıt olurlarsa, sorunlarından büyük ihtimal kurtulabilirler.

sözde yapılan bir testte firefox en az ram kullanan tarayıcıymış çocukmu kandırıyorsunuz ? yıllardır bu soruna bir çare bulamadılar az önce ff güncellemesi yaptım 11 e yükseldi ama değişen hiçbirşey yok 4 gb ram ve bilgisayarım üstün özelliklere sahip olmasına rağmen firefox kullandığım anda fan deli gibi çalışmaya başlıyor bilgisayarımda hala kuru olarak duruyor ama kullanmıyorum üstelik 1 tane bile eklenti yok buna rağmen kullanmaya başladığımda fan inanılmaz bir şekilde hızlı çalışıyor mecburen kapatıp ie9 dönüş yapıyorum

Bu tip sorunlar yaşayanlar bir bilgisayar kursuna kayıt olurlarsa, sorunlarından büyük ihtimal kurtulabilirler.
------------
Bu tip yorum yapanlar bir psikiyatriste görünürlerse aşağılık komplekslerinden kurtulabilirler.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir