Firefox'dan Adobe'ye çelme!

Popüler tarayıcı, Adobe Flash yüklemenizi tamemen gereksiz kılacak, önemli bir yenilikle geliyor!

  • Ender Duman
Firefox'dan Adobe'ye çelme!

Firefox'un 20. sürümünü kullanacaklar, YouTube ve Vimeo gibi HTML5 sitelerinde kullanılan H.264 kodekli videoları, Adobe Flash yüklemeden de izleyebilecek. Firefox 20 henüz beta aşamasında olsa da, H.264'ün asıl çözüldüğü yer olan Windows Media Foundation'dan faydalanarak, sık sık sorun çıkarmasıyla bilinen Adobe Flash'a gerek duymadan video oynatabiliyor. Bilindiği gibi Flash, daha önceleri H.264 videoları için de gerekliydi.

Açık kaynak kodlu bir gezinti aracı olan Firefox'un arkasındaki isim Mozilla'nın, patentli kodeklerden, kullanmak için ücretli lisanslar gerektiği için pek hazzetmediği zaten biliniyordu. Uzun süre Google VP8 gibi lisans gerektirmeyen kodeklerin yaygınlaşmasını bekleyen Mozilla, beklentileri boşa çıkınca harekete geçmeye karar verdi. Android 4.x için geliştirilen Firefox sürümü, Mart ayından beri H.264 işlemlerini işletim sistemini ve cihaz donanımını kullanarak yapıyordu. Firmanın mobil alandaki rekabet gücünü arttırmak için atılmış olan bu adım böylece bilgisayar cephesinde de bir karşılık bulmuş oldu.

Firefox kodek desteğinden faydalanabilmek için en azında Windows Vista kullanıcısı olmanız gerekiyor. Windows 8 desteğine dair bir açıklama henüz yapılmadı. Firefox 20'nin resmi piyasaya çıkış tarihi Nisan 2013.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Aha ! Nihayet en stabil makineyi bile kasabilen uyuz Flashtan kurtuluyoruz.

ohhh iyi olmuş. Elini android ten çekene böyle yaparlar işte !

@26 Ara 2012 16:45 iPhone'da Flash desteği yok diye naralar atan Andorid fanları değil miydi? Demek ki neymiş, Apple ileri görüşlüymüş.

Ne kadar saçma başlık atıyorsunuz yahu. Flash bir tek video oynatmaya yarıyor sanki... Adamların Flash ile bir sorunu yokki, alternatif sunmuşlar...

Sanki nefret ediyor gibi bir başlık.Medyayı sevmiyorum şu sıralar.Yenilikler elbette güzel HTML5 ve yardımcıları :)

H.264 FLV degil degil mi? Yani sonuçta hala flash a ihtiyaç var

@26 Ara 2012 17:29 H.264 başka bir codec Flash flv de mp4(h.264) de oynatabiliyor.

@26 Ara 2012 17:29 flv container dır. H.264 ise codec dir. Container lar ses ve görüntü codeclerini tek uzantıda birleştirme ile olur.

@26 Ara 2012 17:29 h264 ü çözebildikten sonra h264 ile kodlanan video nun hangi paketin içinde olduğunun bir önemi yok.

@26 Ara 2012 17:29 Yok artık daha neler...

Firefox' un H.264 videoları eklentiye ihtiyaç duymadan çalıştırması bence iyi ve büyük bir adım olmuş darısı Google Chrome ve İnternet Explorer' in başına.

Steve amca yıllar önce söylemişti. Adam gerçekten de ölecek teknolojiyi görüyordu ancak hastalağının kendi ölümüne götürdüğünü göremedi...

fayrfoks gibi saçma sapan eklenti çöplüğü modası geçmiş tarayıcıları kullanmadığımız için sorun yok demektir.....

iyi de arkadaşlar, flash ile sadece video izlenmiyor ki... yukarıda da bir arkadaş söylemiş. bi dünya oyun var mesela facebook'ta. flash olmazsa nasıl çalışacak bunlar.

@26 Ara 2012 19:32 HTML 5 uygulama çalıştırabiliyor flv ye ihtiyaç yok. Flash bütün tarayıcılarda sorun çıkarıyor. Sorun çıkarmayan bir PC görmedim.

Zaten yakinda flash player diye bisi kalmayacak akli sira ben de bu internette varim diyordu ama artik olmamasi daha guzel :-)

flash player gereksiz ve çok güvenlik açığı olan bir sistem...ta bunu yıllar once ilk Appele siosu sn. Steve Jobs bunu dunyaya soylemişti tabi millet Apple yi taklit ettikleri için bu işlem biraz daha hızlandı. İşte hakikati gorün teknolojiyi biz çıkarırız diğerleri kopyalar..

flash player gereksiz ve çok güvenlik açığı olan bir sistem...ta bunu yıllar once ilk Appele siosu sn. Steve Jobs bunu dunyaya soylemişti tabi millet Apple yi taklit ettikleri için bu işlem biraz daha hızlandı. İşte hakikati gorün teknolojiyi biz çıkarırız diğerleri kopyalar..

@Antiroid apple babanın şirketi sanırım!

adobe bu duruma sessiz kalmaz, kesin karsi atak yapacaktir. tarayicilarda en az sekilde sorunsuz calisacak yeni bir flasha hazirlanin derim ben...

Sen de yorum yaz