Firefox'unuz çok yavaşsa, onu hızlandırın!

Her geçen gün biraz daha hantallaşan Firefox'u hızlandırmanın yollarını açıklıyoruz!

  • Zeynel A. Öztürk
Firefox'unuz çok yavaşsa, onu hızlandırın!

Firefox her yeni sürümünde daha da hızlanıyor, öyle ki bu konuda neredeyse Chrome'u rahatsız edecek. Ancak bazı kullanıcılar için Firefox hala yeteri kadar hızlı değil. Mozilla'nın web tarayıcısından mümkün olan en iyi performansı alabilmek için bazı ince ayarlar yapmanız gerekebilir. İşte size ek performans sağlayabilecek birkaç ipucu.

Firefox Booster

Windows kullanıyorsanız, yapmanız gereken ilk iş Firefox Booster'ı indirip çalıştırmak. Bu küçük uygulama, Firefox'un arka planda kalan ayarlarını sizin için değiştiriyor. Araç sadece v1, v2 ve v3'ten bahsetse de tüm Firefox sürümlerinde çalışıyor.

Hızlı bir bağlantınız varsa, Firefox'un daha fazla bağlantı ve "pipeline" kullanmasına izin verebilirsiniz. Bağlantınız yavaşsa bağlantı sayısını kısıtlamak, darboğazların oluşmasını engelleyebilir.

Firefox Booster, yanıp sönen metinleri kapatma, Firefox'un bellek kullanımını optimize etme, hata mesajlarını web sayfası olarak gösterme gibi Firefox'un performansını artırmaya yönelik bazı ek ayarlar da sunuyor.

Ek ince ayarlar

Ek ince ayarlar

Diğer ince ayarlar için adres satırına about:config yazmanız ve çıkan uyarıyı kabul etmeniz gerekiyor. Bunun ardından Firefox'un çalışma şeklini etkileyen ayarlardan oluşan uzun bir liste ekrana gelecek.

1. Filtre kutusuna browser.sessionhistory.max_entries yazın ve çıkan sonuca çift tıklayın, değeri 10 olarak değiştirin. Bu, Firefox'un geçmişte saklayacağı site sayısını 10'a düşürecek, böylece disk kullanımını azaltacaktır. Diskiniz genellikle PC'nizin en yavaş parçalarından biri olduğundan, bu ayarı değiştirmek sizi hızlandırabilir.

2. nglayout.initialpaint.delay adında bir Integer oluşturun ve değerini 0 olarak değiştirin. Böylece Firefox, sayfa yüklenirken belirli bölümlerin yüklenmesini beklemeyecektir.

3. browser.cache.memory.enable ayarını bulun ve değerini True olarak değiştirin. Bu, Firefox'un önbelleğinin bir kısmını belleğe yerleştirmesini sağlayacak, daha önce açtığınız web sayfalarının daha hızlı açılmasına izin verecektir.

4. browser.cache.memory.capacity adında yeni bir Integer değeri oluşturun. 512MB RAM'iniz varsa 8192, 1GB veya daha fazla RAM'iniz varsa 12288 değerini kullanın. Bu, ön belleğin bir kısmını taşıyacak bellek boyutunu ayarlamanızı sağlayacaktır.

5. browser.cache.disk.capacity ayarını bulun ve değerini 4096 olarak değiştirin. Bu, önbellek için daha az disk alanının kullanılması anlamına gelecektir. Bir SSD'niz varsa bu adımı atlayabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Mozilla zaten gerizekalı dimi ? bukadar basit olsaydı mozilla bunları neden yapmazdı sorusunu bi sorun kendinize :D zaten firefox'u sadece isi bilenler kullanir yavas filanda degil gidin kendi bilgisaarınıza yar cekin

Firefoz için artık önemli olan hız değil. Kullanabilirlik. Hız isteyen "eski firefoxçular" zaten chrome geçti. Chrome pazar payının artmasındaki asıl sebep bu. Ama hala chrome kullananların bile büyük bir bölümü firefoxu yedekte tutuyor. çünkü Chrome her ne kadar mili saniyelerle daha hızlı da olsa kullanabilir, güven gibi diğer etkenler de sınıfta kalıyor.

hantallaşmakmı ? Mac'imde 8 sekme açık 2 sinde flash player çalışıyor. 0 donma var. 420 mb ram kullanıyor. 2 çekirdek i5 işlemcinin sadece 100'de 2'sini kullanıyor. daha ne olsun.bu performans Safari' de

Hizlandirmaya ugrasmayin google chromeye gecin rahat edin yada maxton deneyin farki görün

çoktan bitik bir tarayıcıyı neden hızlandırmakla değerli zamanımı harcayayım ki?

Firefox chrome'a göre daha az ram harcıyor ve her pc'de çalışıyor. Ama kendilerini pc dâhisi sanan arkadaşlar chrome'nin işlemleri bolduğunden Bi haberler. Benim pc'de sadece bing açıkken f:100 mb c:250 mb ram yiyor. İkisinde de eklenti yok. Hadi size kolay gelsin ben f ile devam ediyorum (yedekte torch var torrent ve müzik-video indirmek için)

Arkadaş güzel yazmış, firefox için cidden hızdan ziyade kullanılabilirlik önemli. Chrome ve diğer tarayıcılar daha hızlı ama firefox gibi kullanılabilir değil.

@Ziyaretçi-00:12 Adamsın. Firefox gibi bir tarayıcıyı chrome ile kıyaslamak bile hata hele ki bir web tasarımcıysanız firefox is the best alayına rest.

Yil olmus 2014 hala mi ram muhabbeti?

@13 Şub 2014 11:53 herkesin yeni bir bilgisayar alacak parası olmayabilir

Neresi yavaş canavar gibi tarayıcı arkadaş sizin pc yavaşsa firefox ne yapsın !

@13 Şub 2014 12:15 yavaş bilgisayarlarda chrome çok rahat çalışıyor ama.

Çok uzun yıllar Firefox kullandım. Oldukça sağdık bir kullanıcısıydım. Fakat son 3 aydır artık sabrım yetmedi hantallığına. Üzülerek Chrome'a geçtim. Kesinlikle Firefox'un işlevselliği ve eklenti zenginliği tartışılamaz fakat Chrome kadar da atik değil uzun bir süredir.

iki tane eklenti yüklüyorsun, 2 saatte açılıyor. eklenti yükleyip, açıp kapattığında tarayıcıyı yeniden başlatman gerekiyor. çeviri özelliği yok. flash yüklü gelmiyor. iki siteyi gezince veritabanı şiştiği için yavaş çalışmaya başlıyor. Chrome'un kodlama ve tasarım araçları da gayet iyi. Chrome işlemleri bölüyor diye rami yiyormuşmuş, bu sayede bir sekme çöktüğünde çalışmanıza devam edebiliyorsunuz ve Chrome'u tam performans kullanabiliyorsunuz. Firefox'un tek sevdiğim yanı görünümünü, arayüzü. Ama kullanımı gerçekten çok sıkıntılı. bazı dahiler de yazmış sizin bilgisayarınız yavaş ondan firefox çalışmıyor, chrome akıyor ama nedense.

chrome ve firefox ,e-okulu performanslı olarak çalıştırana kadar IE deyim ;d

Sandbox kullanın hem tarayıcınız hemde sisteminiz zamanla şişmesin.

Ugrasmayin bosa silin chrome kurun 3 hafta deneyin firefoxun yuzune dahi bakmassiniz.

Firefox'un en beğenmediğim yanı eklentilerinin çok olması ve kişisel verilerinizi silememeniz.Belki 10 tane eklenti işe yarıyorken diğer sayısız eklentilerin ne işi var ? kişisel verilerimi silmek istedim ve FF sıfırlama yaptım ama eski ayarlar yine geri geldi.FF'u PC'den kaldırdım ve temiz bir kurulum yaptım ama eski ayarlarlar yine yerinde duruyor.Böyle tarayıcı mı olur yahu ?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play