Galileo GPS uyduları, yanlış yörüngeye girdi!

Cuma günü Fransa'dan uzaya gönderilen uydular, yanlış yere giderek ilginç bir soruna imza attılar!

Galileo GPS uyduları, yanlış yörüngeye girdi!

Avrupa'nın Galileo uydu sisteminin bir parçası olarak Fransa'dan Cuma günü fırlatılan uydular, hedeflenen yörünge yerine farklı bir yörüngeye yerleştiler.

Galileo, ABD'nin GPS ve Rusya'nın GLONASS sistemlerine sivil bir alternatif olarak geliştiriliyor ve bu iki sistemle birlikte çalışabiliyor. Teknolojiden cep telefonlarında, havacılıkta, sivil savunmada ve gözetimde faydalanılması hedefleniyor.

Uyduları fırlatan şirket Arianespace, Cumartesi yaptığı açıklamada sorunun kaynağını bulmak üzere Pazartesi günü bir inceleme paneli başlatacağını söyledi. Avrupa'daki uzay şirketleri ve ajansları tarafından desteklenen firma, uyduların yörüngesinin onarılıp onarılamayacağı konusunda bilgi vermedi; bunun yerine görevi etkileyen aykırılığın nedeninin bulunması için çalışmaların ve veri analizlerinin devam ettiğini söyledi.

Görevin ateşleme ve ilk bölümünün sorunsuz olarak tamamlandığı, uyduların planlanan tarihte bırakıldığı ve sinyallerin uydulardan alındığı söyleniyor. Bununla birlikte uydular, şu an dairesel bir yörünge yerine eliptik bir yörüngeye girmiş durumdalar.

Galileo için 2015'te ikinci bir fırlatma daha planlanıyor. Hafta sonu yaşanan sorunun fırlatılacak olan bu uyduların durumunu etkileyip etkilemeyeceği ise henüz belli değil.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

ABD ve Rusya ya alternatif geliştirirsen tabi işini doğru yapmana izin vermezler.

Mundar olmuş bu uydular artık. Tanesine 100 Euro veririm :D

o değil de bizim bi türksat 4a uydusu vardı hani 6 ay önce fırlatılan ve halen işleme konulmayan, göya yeni kanallar hizmete girecekti ne oldu bundan haber var mı? atmosferde yandı kül oldu herhalde.....

Rusya kendi uzay programında ard arda 9 kez yanlış fırlattı.

Olur boyle vakalar bi daha firlatin

bende uydu atcam ne kadar acep?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir