vivo'dan Gece Fotoğrafçılığına Dair Bilmeniz Gereken 6 İpucu

vivo, kamera performansıyla öne çıkan V29 modelini satışa çıkarması üzerine, kullanıcılar için gece fotoğrafçılığına dair birkaç ipucu paylaştı.

Gece Fotoğrafçılığına Dair Bilmeniz Gereken 6 İpucu

Akıllı telefonlarla gece fotoğraf çekmek, özellikle ışık sorunu sebebiyle son yıllara kadar oldukça zordu.
Düşük ışık nedeniyle çok net ve hatta belli olmayan görüntüler elde ediliyor, gece ay ve yıldızları belirgin bir
şekilde yakalamak neredeyse imkânsız olabiliyordu. Oysa akıllı telefon kameralarında yaşanan teknolojik
gelişmelerle günümüzde karanlıkta ve düşük ışıkta da telefonunuzla en güzel kareleri yakalamak mümkün.

Karanlıkta ve gece en güzel fotoğrafları çekmek isteyenler bazı pratik ipuçlarına dikkat etmeli:

Gece modu ya da küçük ayarlamalarla başlayın

Akıllı telefonunuzla gece çekeceğiniz fotoğraflarıngüzel çıkması için telefon kameralarında bulunan gece modu özelliğini kullanabilirsiniz. Ya da diyaframı açabilir, enstantane hızını yavaşlatabilir veya tıpkı fotoğraf makinelerinde olduğu gibi ISO ayarıyla oynayabilirsiniz. Görüntü kalitesini artırmak için sensörün ışığını artırarak daha iyi fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Doğru ışığı bulmak veya ışığı artırmak

Gece çekimlerinde fotoğrafını çekeceğiniz nesnenin üzerinde yeterli ışık olduğundan emin olmanız gerekir. Bunun için telefonunuzda bulunan LED ışık ayarlarını düzenleyebilir ya da ışığın doğrudan görüntüye gelmemesini sağlayabilirsiniz. Bazen sadece fotoğrafını çekeceğiniz nesnenin üzerindeki ışığı ayarlamak yeterli olabilir. Bunun için flaş veya dolgu ışığından yararlanabilir ya da duruma göre nesnenizin sokak lambası, otomobil farı gibi bir ışık kaynağına biraz daha yaklaşmasını isteyebilirsiniz. Pocket Spotlight ve Smartphone Ring Light gibi mobil aksesuarlardan, bu gibi cihazlara sahip değilseniz el feneri gibi küçük ve kolay taşınabilir portatif ışık kaynaklarından yararlanabilirsiniz.

Uzun pozlama

Telefonunuzun “Pro” modunu ya da manuel modu kullanarak pozlama süresini artırabilirsiniz. 30 saniye olan uzun pozlama süresince kamerayı oynatmamanız gerekir.

Destek aksesuarlar ile keskinlik sağlayın

Gece fotoğrafçılığı için ışık ve hareketi sınırlamak son derece önemlidir. Daha uzun pozlama ve daha geniş diyaframdan dolayı nesnenize net bir şekilde odaklanmak zor olabilir. Bir insanın fotoğrafını çekiyorsanız ondan hareket etmemesini isteyebilirsiniz. Fakat nesneniz sabit kalsa da kameranın titremesi de fotoğraftaki netliğin azalmasına sebep olabilir. Bu durum gece ya da karanlıkta daha büyük sıkıntı yaratır. Bu sorunu çözmek için tripod kullanarak kamerayı sabit tutabilirsiniz. Gece gökyüzü fotoğrafçılığı için de deklanşörü uzaktan kontrol etmek için bir kablo kullanarak fotoğraf makinesine dokunmadan istediğiniz fotoğrafı çekebilirsiniz.

Fotoğraf uygulamaları ile harikalar yaratmak

Profesyonel kalitede fotoğraflar için bazı fotoğraf düzenleme uygulamalarından da yararlanabilirsiniz. Fotoğrafı çektikten sonra fotoğraf uygulamaları arasından siyah beyaz filtre uygulayarak fotoğrafın gren sayısını istediğiniz kadar uygulayabilirsiniz. Uygulamalar ile şık, kontrast, gölge gibi ayarlarla oynayarak fotoğrafınızı aydınlatabilir, böylece istediğiniz görüntüyü elde edebilirsiniz.

vivo’nun ülkemizde kullanıcılara sunduğu V29 modeli, akıllı telefona entegre edilmiş fotoğrafçılık yetenekleri ile gece ve karanlık ortamlarda fotoğraf çekimlerinde daha iyi çekimler yapmayı vadediyor. V29, 50 MP OIS Ultra Algılama Kamerası ile başarılı gece görüntü kalitesi sunmayı hedefliyor. Pozlamayı genişletip ışık girişini artırarak, fotoğraf ve videolarda düşük ışık koşullarında daha iyi görüntü kalitesi elde etmenize olanak veriyor. Telefon kullanıcıların gece gökyüzünün en güzel anlarını yakalamalarına yardımcı olan Süper Ay Modu'na ve samanyolunu yakalayıp fotoğraflamalarını sağlayan Astro modu'na sahip.

Stüdyo portresi konusunda öne çıkan V29, standart bir flaştan dokuz kat daha fazla ışık sağlayan “Star Işığı” (Aura Light) ile gece ve karanlık ortamlarda portreler çekmenize yardımcı oluyor. “Star Işığı” üç boyutlu aydınlatma efekti yaratıyor. Böylece fotoğrafı çekilen kişinin yüzündeki gölgeler ve bulunduğu ortamdaki karanlık alanlar ortadan kalkıyor. Kameranın değişen renk sıcaklıklarına uyum sağlamasına olanak tanıyan Akıllı Renk Sıcaklığı Ayarı da kullanıcıların loş ortamlardaki nesneleri aydınlatıp özelliklerini belirgin hale getirmelerinde Star Işığı’na destek oluyor.