Gizlice çekilen 'Manchester' videoları polisi harekete geçirdi

BBC, İngiltere'de gece eğlenmeye çıkan ve görüntüleri gizlice kameraya çekilip sosyal medyada paylaşılan kadınların yaşadıklarını gündeme taşıdı.

Gizlice çekilen 'Manchester' videoları polisi harekete geçirdi

BBC'nin aktardığı habere göre İngiltere'de kadınlar, gece eğlenmeye çıktıklarında gizlice çekilen videolarının sosyal medyada milyonlarca kez izlenmesi ve hakaretlere maruz kalmaları nedeniyle güvende hissetmediklerini söylüyor. Makaleye göre videolar Tiktok, Youtube, Instagram gibi platformalarda çekildikleri gece ve 'Manchester gece hayatı' ya da 'Liverpool gece hayatı' başlıklarıyla paylaşılıyor ve milyonlarca kez izleniyor.

BBC'nin haberine göre Meg Manchester'da iki kadınla birlikte yürürken gizlice görüntülenmiş.

Bu olayın mağdurlarından olan 23 yaşındaki Meg de BBC'ye yaşadıklarını anlatıyor. Meg, tanımadığı iki kadınla yürürken videoya çekilmiş. Bir grup erkek tarafından taciz edildiklerini fark etmiş ve onlarla birlikte yürümeyi teklif etmişti. Genç kızın söyledikleri de yaşanan tehlikenin boyutuna işaret ediyor ve "Beni videoya çeken video aynı gece yayınlandı. Yani eğer o gece hala dışarıdaysam ve o video yayınlandıysa, bunun bir tür şiddet tehlikesi yarattığına inanıyorum" diyor.

Uzmanlara göre kadınlar hem gizlice görüntüleri çekildikleri için mağdur ediliyor hem de sosyal medyada yağan hakaret yorumları nedeniyle.

POLİS VİDEOLARI ÇEKEN KİŞİLERİN PEŞİNDE

Habere göre polis, videoları çeken kişi ya da kişileri yakalamaya çalışıyor. Bu konuda gizlice videosu çekilmiş herkesin polise başvurması istendi. TikTok ve YouTube ise bu içeriklerle ilgili bir dizi video ve hesabı kaldırdıklarını söylüyor.