Google arama geçmişini indirmek artık mümkün!

Google'ın arama geçmişi işlevi, yaptığınız tüm aramaları bilgisayarınıza kaydetmenizi sağlıyor!

Google arama geçmişini indirmek artık mümkün!

Google, kullanıcılarının yaptığı aramaları isteğe bağlı olarak hesabınızda saklıyor. Bu aramaların bir listesini indirmek, şimdiye kadar üçüncü parti araçlar yoluyla mümkündü. Ancak Google'ın herkesin kullanımına açtığı arşiv indirme hizmeti, arama geçmişinizi sadece birkaç adımda bilgisayarınıza indirmenize izin veriyor.

Arama geçmişinizi indirebilmek için önce Google hesabınıza oturum açmanız gerekiyor. Oturum açtıktan sonra Google'ın arama sayfasına gidin ve sağ alt köşede Ayarlar bağlantısına tıklayın. Açılan menüden Geçmiş'e tıklayın ve parolanızı girerek oturum açın. Karşınıza arama geçmişinizi listeleyen bir sayfa gelecek. Bu sayfada sağ üstte bulunan çark simgesine tıklayın ve İndir'e tıklayın. Artık ekrandaki talimatları takip ederek arşivinizi indirebileceksiniz. Bizim denememizde Google, arşivi hazırlayıp bizi epostayla haberdar edeceğini söyledi ve ardından HTML biçimindeki bir dosyayı ZIP'lenmiş biçimde Google Drive üzerine kaydetti.

Arama geçmişi indirmenin gereksiz olacağını düşünüyor olabilirsiniz, ancak böyle bir işlev geçmişten bilgi toplamakta faydalı olabilir. Bunun yanında arama geçmişinizi herkesin ulaşamayacağı bir konuma kaydettiğinize dikkat edin, çünkü içerisinde muhtemelen hassas bilgileriniz bulunacaktır.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Ya indirmek yerine silmek istiyorsak? :) Ayrıca google neden geçmişimizi tutuyor anlamak güç...

Chip yeni tasarıma geçti geçeli server gecikmelerinden sayfa boşa düşer oldu. Bir daha elden geçirseniz iyi olacak gibi.Ayrıca ana sayfanın düzeninde biraz değişiklik yapılması iyi olacaktır.Yukarıda ve aşağıda ,sağda-solda her yerde paylaş düğmeleri tasarımı bozuyor. Tamam,bizim millet paylaş tuşunu gözüne sokmadan kullanmıyor ama bizim suçumuz ne :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir