Google'da büyük değişim!

İnternet devi Google'dan, kopyala-yapıştır "uyanıklarına" tokat gibi bir ceza geliyor...

Google'da büyük değişim!

Google geçtiğimiz aylarda telif hakkı olan içeriği çalıp kendi içerisinde kullanan web sitelerini arama sonuçlarının diplerine iteceğini açıklamıştı. Telif hakkı sorunlarını çözme açısından bir adım daha atan firma geçtiğimiz gün yeni bir adım daha attı. Firmanın yaptığı açıklamaya göre gelecek haftadan itibaren Google'a çok fazla şikâyet edilen siteleri arama sonuçlarının en altlarına iteceğini açıkladı.

Google yaptığı açıklamada sadece geçtiğimiz ayda aldığı şikayetin tam 4.3 milyon farklı web sayfasını içerdiğinin altını çiziyor ve söz konusu sayfaların arama sonuçlarından çıkarılmayacağını, sadece derecelendirmede düşük tutulara arama sonuçlarında alt sıralarda çıkmalarını sağlayacağını belirtiyor. Pratikte ise bu, sitelerin trafiğinin yüzde yetmiş – seksen oranında düşmesi anlamına geliyor zira bu korsan siteler trafiklerinin hemen hemen tamamını internet üzerinden yapılan aramalardan alıyorlar. Bu kararla zarar görecek sitelerin başında sağdan soldan haber araklayarak sadece başlığını değiştirip yayına sokan sözde haber siteleri ve TV şovlarını, programlarını yayımlayan siteler geliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Çok yerinde bir karar.

cok iyi emege saygi

@13 Ağu 2012 21:10 Yorumu yapan kişi değilim. Emeğe saygının neresini beğenmiyorsunuz? Herhalde sizin de oradan buradan alınmış yazılarla dolu siteleriniz var ki etekleriniz tutuştu. Google'ı tebrik ediyorum.

Hepimiz kopyala-yapıştırcıyız.

@13 Ağu 2012 21:13 Hepimiz değil.

o zaman insanlarda sondan başa doğru yapar aramalarını.

O SİTELER YÜZÜNDEN İNTERNET TEK TİP ÇÖPLÜK OLDU BİLDİĞİN. O YAZILARI SİZ YAZSANIZ BÖYLE SÖYLEMEZDİNİZ ZATEN Bİ PARÇA EMEK VERİN BAKALIM NASIL SAHİPLENİYORSUNUZ YAPTIĞINIZ ŞEYLERİ.

@14 Ağu 2012 00:13 adamlar kopyala yapıştırla hayatlarına devam ediyor.Ve reklamdan para kazanmak için uğraşıyorlar COPY-PASTE emek mi sence?

isabetli bir karar, umarım internet bi nebze de olsa çerçöpten arınır

Google varken başka arama sitelerine ne hacet, diyenlerimizi, (bana göre çoğunluğumuzu) alternatif sitelere yönlendirecek bir karar.

SANKİ ARAMA MOTORUMU KALMADI GOOGLE EFENDİ KENDİ KAYBEDER :{]

google yine kaybetmez. aksine kazanır. insanlar aradığı bilgileri farklı farklı anlatımlarda bulabilecek en azından. bi arama yapıyoruz. kopyala yapıştır. farklı birşey yok. ve özellikle satış ortaklığında genelde bu yöntem kullanılıyor. isabetli karar diyorum.

HElal be google her zaman arkandayız ;)

Geç kalınmış doğru bir karar, google forever...

Tr.GG siteleri için yapılmıştır :D

Şöyle googleye haber yaz bakalım Bu duruma göre ilk 2 sayfa harici hepsi gidecek bu haberin mantığına göre. Haber siteleri bu olaydan etkilenmez. Belirli sektörler için bu algoritma gelecektir. Birde şu yönünden bakalım olaya.Adwords reklamları daha sık yayınlanır olacak. Adwords kimin google'ın. Kısacası google parayı vuracak ve biz hep birlikte bakacağız.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir