Google'dan 3 müthiş 1 Nisan şakası!

Google, bu 1 Nisan'ı da boş geçmedi; 1 değil tam 3 ilginç şakayla herkesi şaşırtmayı başardı!

Google'dan 3 müthiş 1 Nisan şakası!

1 Nisan şakalarıyla kullanıcılarını eğlendirmeyi seven Google, 2013'e özel, özenle hazırladığı yepyeni şakalarını internete saldı.

Arama devi, resmi YouTube kanalına yüklediği bir videoda son 8 senede YouTube'a video yükleyen herkese teşekkür ederken, tüm video yükleyen kullanıcıların dahil olduğu bir yarışma düzenlediğini açıkladı. YouTube'daki videoların tamamını silerek hizmeti kapatacak olan Google, bunun şerefine YouTube'un birincisini seçecek.

Google, birinciyi seçerken 1.4 milyar kez görüntülenen videolarla (Gangnam Style) sadece 40 kez izlenen bir videonun aynı şansa sahip olacağını, birinciliği elde eden kullanıcının 500 dolar ve bir MP3 çalıcısı kazanacağını söylüyor. Sanırız Google, yarışmanın ikinci ve üçüncüsüne birer sakız armağan etmekten çekinmeyecektir.

Kazananın belirlenmesi için ise 2023'ü beklememiz gerekecek. YouTube, bu tarihte tekrar hizmet vermeye başlayacak ancak sadece kazanan videoyu göstermek için.

Google Burun resmi olarak tanıtıldı!

15 milyondan fazla kokuyu veritabanında depolayan yeni hizmet, Google'ın Apple'a vurduğu son darbelerden. Orijinal adı "Google Nose" olan Google Burun, Google tarafından "Duyularınıza hitap ediyoruz: Yeni koku duyum özelliğiyle yazmanın, konuşmanın ve dokunmanın ötesine geçin" sözcükleriyle tanımlanıyor.

Kokular arasında arama yapmanız elbette mümkün, ancak kötü bir kokuya rastlamaktan korkuyorsanız Güvenli Arama işlevinden faydalanabiliyorsunuz.

Google Burun'un ayrıldığı dallar arasında Sokak Kokusu ve Android Ortam Kokusu Algılama var. Sokak Kokusu, atmosferdeki milyonlarca kokuyu koklayarak kullanıcıların hizmetine sunarken Android Ortam Kokusu Algılama, Android ile koku toplamaya yarıyor.

"Mis gibi kokan bir Google Deneyimi" altında kokulu kitaplar, "Foodles", Google'ın yeni koku arabası, YouTube'un Burun destekli yeni videoları var. Kokulu reklamlar vermek isteyenler ise hiç vakit kaybetmeden AdScent'ten faydalanabiliyorlar.

Google Maps için hazine haritaları!

Google'ın üçüncü 1 Nisan şakası ise Google Maps'e eklediği yeni "hazine" katmanından oluşuyor.

Yeni Maps katmanı sayesinde haritaları bir hazine haritası gibi görebiliyorsunuz. Haritada ünlü bina ve yerlerin çizimlerinin görünmesi, dikkat çeken detaylardan.

Resmi Google Maps blog'unda özellik oluşturulurken Street View takımının uzun süredir aranan bir hazinenin haritasını da bulduğunu söyleniyor. Ünlü korsan William "Captain" Kidd'e ait olduğu iddia edilen hazine, anlatılana göre nesiller önce dünyanın farklı bölgelerine gömülmüş.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

Google artık öyle şeyler yapıyor ki insanlar her şeye inanıyor.İş yerimde ki patronlardan bir tanesi ciddi ciddi koklamaya çalıştı.Not:Web Tasarım şirketiyiz...

Bende inandım ve ciddi ciddi kokladım..yazılımcıyım birde :D gerçekte yapılabilecek şeyler olduğu için şaka olucağı aklıma bile gelmedi.

bugün 1 nisan olmasaydı inanasım vardı

NE SAZANLAR VAR YAAAA :S

Google burunu bizim okulun pc sinde gördük herkes inandı

google analytic gerçek zamanlı bölümünde haritaya bakın ordada bir makara yapmışlar uzay bilmemne üstünden 41 kişi şu anda sitede olarak görünüyor...

bunlar mı müthiş şaka ? siz saf mısınız yoksa çocuk falan mısınız?.....

burnum ve ekran hiç bu kadar bütünleşmemişti :)

ben de sabah sabah ilk gördüğümde "Google aşmış artık" deyip harbiden monitörümü koklamaya başladım :D

bende kandım -_-

googlle dan her zamanki boş işler. bi işide düzgün yap be google...

ekranı kokladım la ben :D

O google burun çok iyi ya :D babama gösterdim ciddi ciddi kokladı :D

yarım saat kokladık acaba gerçekten kokuyomu bana mı öyle geliyo bi de okadar güzel video yapmışlar ki ses frekanslarını alıp geçici olarak koku yapıyoz diye ben de sazan gibi içimden diyorum mantıklı fikir ilerde internet üzerinden tad ile bilgi transferide yapılır falan diyom kendimi çok pis keklenmiş hissediyorum gerçekten teşekkürler google amca

Gerizekalı Şakasını Yapcagına Gerçegini Yapsana

güzeldi.ekrana yapıştım ama...

Videoyu gorunce inandim ekrana yspistim tarihe baktim 1 nisan yavasca geri cekildim;-)

valla gece vardiyasından çıktım sabah eve geldim google girdim şöyle bir bakayım haber spor gibisine baktım google burun diyor hadi canım sende kendi kendime söylenip durdum olurmu böyle birşey dayanamadım ekrana yaklaşın dedi koklayım dedim yok bir şey koklayamadım denedim defalarca en sonunda pis koktuğundan kokaryacı koklayım dedim koku geldi şok oldum ama saniye geçmededn o kokunun ayak kokum olduğunu ozman anladım :))))şaka olduğunu ise 5 saat uyuduktan sonra kendime geldikten sonra anladım dahası ne hazine haritası nede youtubeyi sonradan anladım çok feci kandırıldım

@02 Nis 2013 00:01 ayak kokusu mu hahahaha:))

1 nisan dediğin böyle olur böyle olur böyle olur :D kokla kokla gelimiyor bende pc eski ondan sanıyorum ama ciddi ciddi tanıtım yapmış adamlar destek bile vardı,ben tıklamadım arkadaşlar söylüyor :D

yiyen varmı yazacaktım çokmuş :)

3 şaka demiş, 1'i yazmış, 3'ü yazmış 2'yi yazmamış.Nerede 2.?

@02 Nis 2013 10:46 Youtube şakası + Google Nose + Maps Hazine görünümü

Süper şakalar ama ben sadece google buru nu biliyordum

ben kokladımm

beyin bedava

@06 Nis 2013 10:56 maleseff beleşşşşş

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir