Google'dan uzaktan erişim uygulaması!

Google, Android'li ceplere önemli bir yetenek daha kazandırdı! İşte Chrome Remote Desktop!

  • Zeynel A. Öztürk
Google'dan uzaktan erişim uygulaması!

Telefonunuz veya tabletinizden bilgisayarınızın ekranına bağlanıp, onu uzaktan kontrol etmeniz, birçok farklı VNC yazılımıyla mümkün. Şimdi ise Google, bu işe yönelik kendi ücretsiz çözümünü ortaya çıkardı.

Kullanım kolaycılığıyla dikkat çeken Chrome Remote Desktop for Android'i kullanarak, internet bağlantısı üzerinden uzaktaki bilgisayarların masaüstüne erişebiliyorsunuz. Uygulamayı kullanabilmek için Google'ın ilk olarak 2011'de tanıttığı Chrome Remote Desktop yazılımını da (Chrome eklentisi) Windows veya Mac bilgisayarınıza yüklemeniz gerekiyor.

Chrome Remote Desktop eklentisini Chrome'a yükledikten sonra bir PIN kodu girerek uzaktan erişimi etkinleştirmeniz gerekiyor. Ardından telefonunuza yüklediğiniz uygulamayı çalıştırmanız, listeden az önce yetkilendirdiğiniz PC'nin adını seçmeniz ve ayarladığınız PIN kodunu girmeniz gerekiyor. Bunun ardından PC'nizin ekranı saniyeler içinde telefonunuza yansıyor ve onu aynı PC'nizin başındaymış gibi kontrol edebiliyorsunuz.

Devamı ve indirme bağlantıları; haberimizin ikinci sayfasında.

Daha fazlası, indirme bağlantıları!

Bilgisayarınız uzaktan kontrol edildiği sırada PC'nizin ekranının alt tarafında uzaktan kontrol edildiğinize dair bir bilgi çubuğu gösteriliyor. Testimizde Chrome web tarayıcısı PC'mizde açık değilken bile uzaktan bağantı kurabildik. Bağlantı hızı 3G ve Wi-Fi üzerinden kabul edilebilir seviyedeydi.

Yaptığımız testlerde uygulamanın başarıyla çalıştığını gördük, ancak uyumsuzluk hataları nedeniyle onu Google Play üzerinden yükleyemedik. Benzer bir durumla karşılaşırsanız, uygulamanın APK dosyasını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Google Play bağlantısı: Chrome Remote Desktop for Android

APK dosyası: Chrome Remote Desktop for Android APK dosyası

Uzaktan denetim için gereken Chrome eklentisi: Chrome Remote Desktop

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Türkiye'ye yok..

@17 Nis 2014 15:13 Windows için ücretsiz MS Desktop Remote Uygulaması var.

Aynen ne yapalim telefonun konumunu yada dilini mi degistirelim

Team Wiever ile zaten mümkündü.

Eeeee Team viewerın yaptığını yapıyor sanırım yenilik değiil ama sanırım android için yeni

chromebooklarında yok mu?

neden bunu haber yapıyorsunuz türkiyede yokki

@17 Nis 2014 18:38 var hemde 1 yıldır kullanıyorum pc den pc ye yalnız şimdi cep ve tablet lerede gelmiş

Sen de yorum yaz