Google denizaltı kablo döşeme işine giriyor

Google, arama motoru sunucusu olmanın yanında iletişim hatları döşeme işine de el attı!

  • Halil Mollaoğlu
Google denizaltı kablo döşeme işine giriyor
Google: Unity'ye giriş.

Arama motoru sunucusu Google, altı firmadan oluşan bir konsorsiyuma (şirketler birliği) katılıyor. Bu topluluk 2010 baharına kadar ABD ve Japonya arasına denizaltı kablosu döşemeyi planlıyor.

Google'ın bildirdiğine göre 10.000 kilometre uzunluğundaki kablo veri aktarım oranını yüzde 20 arttırarak bant genişliğini saniyede 7,68 Terabyte'a çıkaracak.

Unity ismindeki konsorsiyum Global Transit, PacNet, SingTel, KDDI ve Bharti Airtel Ltd. şirketlerinden oluşuyor.

Global Bandwith Report 2007'ye göre (Global Bant Genişliği Raporu) ABD ve Asya Pasifik sınır komşu ülkeleri arasındaki bant genişliği 2002'den bu yana her sene yüzde 63 oranında arttı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Sergey veya Lary^nin yerinde olsam her ay bir şehirden büfe satınalırdım; çünkü manyak reklam oluyor. :))

Google yapmasın da ben mi yapıyım google bir türkiyenin yıllık gelirinden daha fazla gelir yapan biri bu kadar büyük olması onu daha iyi analatmaz mı google isterse her elini istediği alana atabilir bunu da gösteriyor zaten.

google yakında beyaz eşya işinede girerse şaşırmayın :)

Bakalım daha hangi işlere kalkışacak google , her gün farklı iş kaynaklarına atlıyorlar.Bu googlenın başında benim gibi biri var herhalde hemen sıkılıp başka şeylere atlıyor :)

google çatı aktarma hizmetleri aş.şti.
google bebe biskivüsi sanayi aş.şti.
google kombi ve doğalgaz sistemleri
google benzinli 1.8 lt. sedan otomobil
google matik deterjan

başarıyor gerçekten helal olsun, yapabildiği her işe el atsın. gerçek başarılı bir şirket profili. takdir ediyorum gerçekten. şirket kültüründe eğlenceli çalışma ortamı var.

saniyede 7,68 tb bana çok az geldi nedense...
Çünkü bildiğiniz üzere Japonya'nın genişbant hızı 1 yada 2gbit idi. Tamamı bu hat üzerinden sağlanmadığı malum ama alternatif gibi düşünülerek daha da artırılabilirdi bence...
Eh zaten artırılacak ama önceden önlem almanın ve yedekte bekletmenin kimseye zararı olmaz (ödenen milyar dolarlar devede kulak kaldığı için bunu söyledim)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play