Google, donanımsal parola çözümlerini deniyor

Google, internette kullandığımız parolaları ortadan kaldıracak yeni bir şeyler peşinde...

Google, donanımsal parola çözümlerini araştırıyor

Google, internet kullanıcılarını web siteleri için parola girmekten kurtaracak yeni donanımsal çözümler üzerinde çalışıyor.

Google'ın şu an denediği çözümler arasında parmağınıza takılan bir akıllı yüzük, şifrelemeye yönelik bir USB belleği veya akıllı ceplere entegre edilen bir anahtar var. Şirketin amacı ise hacker'ların hesabınıza uzaktan, kullanıcı adı ve parolanızla erişmesine engel olmak. Bu şekilde sizin fiziksel oturum açma cihazına sahip olmayan bir hacker'ın, oturduğu yerden hesabınıza girmesi imkânsız hale gelebilir. Google güvenlik ikinci başkanı Eric Grosse ve mühendis Mayank Upadhyay, araştırma belgelerini bu ayın IEEE Security & Privacy Magazine sayısında özetliyorlar.

Bazı web siteleri, bu tür bir oturum açma yöntemi sunuyor (örneğin Google'daki iki adımlı oturum açma, cebinize bir onay kodu gönderiyor). Ancak iki adımlı oturum açma, zaman zaman çok uğraşlı hale gelebiliyor.

Kablosuz olarak bilgisayarlarla iletişim kurabilen kablosuz bir cihaz ise oturum açma işini kolaylaştırabilir. Google mühendisleri, akıllı cepler veya "smartcard gömülü parmak yüzüğü" ile cep telefonunuzun mobil ağ bağlantısı olmadığı zamanda bile oturum açma içini kolaylaştırabileceklerini söylüyor.

Google, oturum açmak için farklı bir cihaz kullanmanın kendine has zorluklara sahip olacağını da kabul ediyor. Örneğin oturum açmak üzere kullandığınız cihazın bozulması halinde kullanabileceğiniz bir yedek parola ayarlamanız gerekiyor. Bunun yanında böyle bir cihazın arkadaşlarınız ve aynı evi paylaştığınız kişiler tarafından kullanılması çok daha kolay olabilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Donanımla olacak iş değil. Parola veritabanı olsun internette. Onu telefona sms yollayarak açalım ondan sonra her siteye girebilelim çıkış yapıncaya dek. Böyle bir sistem olurdu ama yanımda anahtar gezdirmek kafamda parola gezdirmekten daha zahmetli ve riskli.

@23 Oca 2013 11:53 Lastpass var

"Yanımda anahtar gezdirmek kafamda parola gezdirmekten daha zahmetli ve riskli." Aynen. Ayrıca çok çok saçma bir fikir.Koskoca google bu fikrin ne gibi kötü sonuçlar doğuracağını bilmeli...

Dedigin zayen var

"Bazı web siteleri, bu tür bir oturum açma yöntemi sunuyor (örneğin Google'daki iki adımlı oturum açma, cebinize bir onay kodu gönderiyor). Ancak iki adımlı oturum açma, zaman zaman çok uğraşlı hale gelebiliyor." Hayır hiç de zahmetli değil bilgisayarı tanı diyince 30 gün boyunca sormuyor 2. adımı.

Zaten google hizmetlerinizi kullanırken parolanızın bir önemi yoktur googlea bikaç milyon dolar veren kişi istediği bilgiyi alabilir. Googleın bu kadar zengin olması da bu yüzdendir. Bi şirket bedava arama motoru mail maps android gibi şeylerle zengin olamaz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir