Google, Fuchsia OS üzerinde çalışıyor!

Google'ın birleştirilmiş, yeni bir işletim sistemi üzerinde çalıştığı ortaya çıktı! İşte Fuchsia OS sürprizi...

  • Zeynel A. Öztürk
Google, Fuchsia OS üzerinde çalışıyor!

Google, bilgisayarlar, telefonlar, tabletler ve Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarında çalışacak Fuchsia OS adında yeni bir işletim sistemi üzerinde çalışıyor. Henüz resmi bir duyuru yapılmış olmasa, Google'ın Chrome OS ve Android platformlarını birleştireceği bir süredir konuşuluyordu. Yeni işletim sisteminin önceki platformlar üzerine mi geliştirildiği konusu belirsiz, ancak 2017 yılında çıkacağı söyleniyor. Fuchsia'nın Google Source sayfası, şu küçük bulmacadan fazlasını bizlerle paylaşmıyor: "Pembe + Mor == Fuşya (yeni bir işletim sistemi)"

Hacker News'a göre projenin içerisinde Travis Geiselbrech ve Brian Swetland da bulunuyor. Bu iki isim, NewOS, BeOS, Danger, iOS ve Palm'ın webOS'undaki çalışmalarıyla tanınıyor. Fuchsia OS'un çalışacağı cihazın türüne göre iki kernel'den birini kullanacağı söyleniyor. Dokümantasyonda kernel dışında birkaç detay daha yer alıyor. Örneğin widget'ları göstermek üzere Flutter rendering motorunun kullanılacağı anlaşılıyor.

Fuchsia, işletim sisteminin görüntü işlemesini ele alacak Escher adlı bir projeyi de içeriyor. İşin ilginç yanı, Escher'in OpenGL veya Vulkan'ı kullanacak biçimde tasarlanmış olması. İşletim sistemi Mojo adlı uygulama framework'ü sayesinde Dart, Go, Java, JavaScript, Python ve Rust dilleriyle bağlantı kurabiliyor.

Fuchsia işletim sistemiyle ilgili detaylar şu an için oldukça kısıtlı. Detayları öğrenmek için beklememiz gerekebileceği gibi, işletim sisteminin laboratuvardan hiç çıkmama olasılığı var. Teknoloji firmalarının hiç piyasaya sürmedikleri işletim sistemleriyle deney yapmayı sevdikleri biliniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Aslinda iyi bir işletim sistemi yapsa windows u bitirir .

Yepyeni bir işletim sistemi harika olur elbette. Android sıktı zaten. Stabil ve güvenli olduğu kadar, özgür bir işletim sistemi ortaya çıkarırsa İOS tarihe karışır ve Google bunu yapabilecek güce sahip. Sabırsızlıkla bekliyorum.

Google chrome browser la 1 numaraya nasil geldiyse bence zamanla window su bitirecek güçte.burayada yaziyorum demedi demeyin.

artık zamanı geldi ve geçiyor bile. web siteler bile responsive olduktan sonra sistemlerde olabilir. tek kurulum dosyası ve tüm cihazları destek.

Size 2013'den beri 3-4 kez bildirdim. Windows10 ilk duyurulduğu ve "tüm cihazlar tek sistem" açıklaması geldikten sonra, google'ın açık pozisyonda yakalandığını, alelacele işe koyulduğunu yazmıştım. Daha eskiden bir çalışması vardı, evrensel sistem değildi, onu çöpe atıp yeniden başladı. Microsoft'un bu işte geri kalmadığını aksine önde olduğunu sayısız kez yazdım. Şu an Google en az 7 yıl geriden geliyor. Windows 10, 2017 sonunda tam oturur. Google artık Tizen'le yarışsın. Tizen baya yol aldı.

@ZiyaretBitti Merak etme kardeş, Google'dan bahsediyoruz. İsterse 50 yıl geriden gelsin. Her türlü yetişir ve öne geçer. Sen Microsoft fanboyu olduğun için hazmedemiyorsun. Normaldir. Ama merak etme. Microsoft bu işi yarım yamalak yaptı. Google tam yapacak. 2018'e kadar Fuchsia OS tamamlanacak ve birkaç yıl içerisinde tüm dünyaya yayılacak. Tizen'e gelince, bu arada Tizen Windows Mobile'dan daha fazla kullanılıyor, bu konuda en son konuşacak kişi sensin...

kodları inceledim kernelinden bootloader'ına herşeyi yeni bir işletim sistemi. fakat çok ilkel durumda. thread yönetimi inanılmaz basit duruyor. günümüz multi tasking mantığına uygun yenilikler bekliyoruz

Microsoft'un bu yazılım işlerindeki acemiliğinden (acemilik mi yoksa geriye uyumluluk adına yeniyi baltalamak mı anlamadım) bıkmış durumdayım. Yepyeni bir işletim sistemiyle mobil, masaüstü, oyun konsolu alanında yeni ve düzgün çalışan bir çözüm üreten şirket piyasaya kesinlikle hakim olacak. Windows 10 ile bu olmayacak bunu anladık, bari Google gibi bir yazılım uzmanı şirket bunu başarsın da Microsoft tarihe gömülsün. Ya da Microsoft yepyeni bir işletim sistemi yapsın yoksa piyasadan silinecek.

şu javadan vazgeçsinlerde ne yaparlarsa yapsınlar. aldığımız telefonlar gerçek gücünde çalışsın artık.

2011 yılında Cannonical firması Ubuntu'nun yeni sürümlerinde convergence yani birleşme adlı bir fikri ortaya attığından beri telefon insansız araba drone oyun konsollarında çalışan ubuntu linux var zaten. google ve micrsoftun yaptığı iş güzarlık. sırf teknoloji ye yön veriyoruz diyebilmek için maymunluk yapıyorlar.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play