Google, Glass'la bunları yapmayın diyor!

Google, akıllı gözlüğü Glass'la neler yapabileceğinizi değil, neler yapmamanız gerektiğini listeledi

Google, Glass'la bunları yapmayın diyor!

Google'ın merakla beklenen akıllı gözlüğü hakkında yakın zamanda yeni bir terim ortaya çıkmıştı: "Glasshole"

"Glasshole" terimi, Google Glass'ı insanların mahremiyetine saygı göstermeden kullanan insanları anlatıyor ve Google'ın en korktuğu şey de "Glasshole"ların artması. Zira, bar, kafe, restoran, gece kulübü, spor salonu gibi pek çok işletme Google Glass'ın müşterilerin mahremiyeti için tehdit oluşturduğunu düşünerek, kullanımına yasak getiriyor. Bu da Google'ın ürününün daha piyasaya çıkmadan ölmesi anlamına geliyor.

Google, halkın gözünde Glass'ın imajını yüksek tutmak içinse her şeyi yapıyor. Heyecanlı spor videoları çekiyor, Google Glass kullanan çok güzel kadınların fotoğraflarını internette yayıyor ve cihazın imajını yükseltmeye çalışıyor. Şimdiki girişimi ise, insanları bilinçli Glass kullanmaya teşvik etmek için hazırlanmış bir rehber. Bu rehberde Google kullanıcılara, insanların nefretini çekebilecek hareketlerden uzak durmaları tavsiyesinde bulunuyor.

İşte Google'ıun tavsiye ettiği ve etmediği hareketler. haberimizin ikinci sayfasında...

Yapabilecekleriniz, yapmamanız gerekenler!

-Arkadaşlarınızla dünyayı keşfe çıkın. Gözlüğünüzle gezdiğiniz, gördüğünüz tarihi ve doğal mekanları kayıt altına alın, sosyal medyada paylaşın.

-Glass'ın ses kontrol özelliğinin avantajlarını kullanın. Ona sesle kumanda ederken eliniz size kalacaktır. Golf oynayabilir, yemek yapabilir, plaj voleybolu oynayabilirsiniz.

- İnsanların videolarını ve fotoğraflarını çekerken onlardan izin isteyin.

Bunları asla yapmayın: 

- Glass'ı 24 saat kullanmayın. Bu gözlerinizin çok yorulmasına neden olur ve çevrenizde de garip görünebilirsiniz. Onu sadece ihtiyacınız halinde kullanın. 

- Bir "Glasshole" olmayın. Başkalarının haklarına ve mahremiyetine saygı gösterin. Kamera ve telefonların yasak olduğu mekanlarda Google Glass'ı kullanmayın. Telefonların kapatılması istenen sinema gibi mekanlarda, Google Glass'ı da kapatın.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Glasshole = Gözlükdeligi olarak cevirebilir miyiz.

@23 Şub 2014 17:32 asshole dan benzetilmiş bu

@23 Şub 2014 17:32 Dostum, malum İngilizce'de 'Asshole' diye pek hoş olmayan bir tabir var. Kelime anlamına netten bakabilirsin ama kibarca ahlaksız anlamına geliyor. Dolayısıyla sen gidip Google Glass ile ahlaksız şeylere kalkışınca Glasshole olmuş oluyorsun, kelime oyunu yapmış Google :)

@23 Şub 2014 17:32 GlAssHole olmasın :))

Fiyatlar makul seviyelerde olduğu sürece örneğin 50$ bu cihaz dünya üzerinde en çok satılan cihazlardan biri haline gelecektir. Sanal dünyada nasıl hacker'lar varsa, GlassHole'lar da olacaktır. Bunları dert etmeyin! Yalnız Türkiye gibi ülkelerde Glass sorun olabilir. Birgün Rusya'da Moskova'nın en sevdiğim yerlerini fotograflıyordum. Fotografları bastırdım ve incelemeye başladım. Bir de ne göreyim! Ben fotograf çekerken 10-15m kadar uzakta adamın biri elini kaldırmış "Ne çekiyorsun be!" der gibi bir hareket yapmış. Adamı inceledim ve o şahısın Türk olduğunu anladım:) Artık gerisini siz düşünün!.. <Cleverman>

@cleverman Nereden anladın, kemik yapısından mı :)

Şimdi dilerseniz Google Glass'ı biraz geliştirelim. Google Glass'a sağ, sol ve arka olmak üzere 3 kamera daha ekleyelim ve 4 kamera verisini birleştirip panaromik bir görüntü oluşturalım. İzleyiciler panaromik bir görüntünün keyfini sürsünler. Kullanıcılar da bir taraftan önlerini görürken diğer taraftan da arkalarını, sağlarını veya sollarını görebilsinler. Kameralar arasında geçiş yapabilsinler. Ayrıca GPS sistemi ile eşzamanlı bir haritanın kullanıcıya ve izleyicilere sunulmasının da çok önemli bir özellik olduğunu düşünüyorum. Ayrıca HD ve 3D Camera'lar da büyük önem taşıyor. Ayrıca kameraların NightVision özelliğinin olması da çok önemli. Online Storage ve Online Streaming Record'dan bahsetmeme gerek yok sanırım. Ek olarak süper bir video chat servisi entegre edilebilirse, izleyiciler ve kullanıcılar iletişim halinde olabileceklerdir. Örneğin iki Glass kullanıcısının aynı anda atmosferlerini birbirleriyle paylaşmaları çok güzel olurdu. Biri Paris'te diğeri New York'ta. Bilgisayarlarını açmalarına gerek yok. İki Glass'ı birbirine bağlıyoruz. Aman fiyatı yüksek tutma, Google! Bırak bu teknoloji virüs gibi yayılsın! Paylaşım çılgını bir dünyada yaşıyoruz ve Google Glass paylaşımın zirve noktasıdır... <Cleverman>

Gl"asshole" olarak düşün kelimeyi

Cleverman kardes oyle bi dunya varsa bizde yasayalim

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir