Google Lively'de seks tartışması!

Google, yeni servisi Lively'de bazı cinsel içerikli yayınlar nedeniyle sert tedbirler alıyor.

Lively'de seks sorunsalı!

Google'ın başı, şu sıralar yeni hizmete soktuğu ve geçtiğimiz günlerde buradan duyurduğumuz Lively ile dertte. Gerçek dünyayı sanal dünyaya çeviren ve sanal dünyada bir yaşam vaadeden Google Lively ile kendi odanızı oluştururken, örneğin bu odanıza istediğiniz materyalleri de (TV vb.) yerleştirebiliyorsunuz.

Ancak Google Lively'de son zamanlarda bazı aşırılıklar gözlemlenmeye başlandı. Google'ın özellikle canını sıkan konu ise 'seks'in Google Lively'nin içine fazlaca sokulması.

Bu durum artık o denli ciddi bir hal almış ki Google da sonunda bu işe el atmaya karar verdi.

Google'dan bu konuda yapılan açıklama ise şöyle: "Lively hizmetimizden faydalanan kullanıcılarımızdan yoğun olarak 'seks odaları' ile ilgili eleştiri ve şikayetler alıyoruz ve bunları dikkate almak zorundayız. Bizim kurallarımız bellidir, kesinlikle cinsel içerikli hiçbir aktiviteye, ki buna resimler ve chat odaları da dahil, tarafımızca izin verilmesi söz konusu olamaz."

Kurallara uymayanlara karşı ciddi tavır takınılacağını ifade eden Google, bu konudaki açıklamasına şöyle devam ediyor: "Bu hizmetimizde belirttiğimiz kurallarımıza aykırı gelen 'sex odaları'nı fark ettiğimizde, anında ortadan kaldıracağız."

Kurallara uymayanların hesapları siliniyor

Kurallara uymayanların hesapları siliniyor

Lively'nin sanal dünyasında bulunan bazı odalardaki posterlerde bazı porno sitelerine ait linkler de bulunuyor. Sıradan oda veya poster görünümlü materyaller aslında çok başka amaçlara hizmet edebiliyor.

Google da bu gibi durumların önüne geçmek için oldukça sert bir politika izliyor. Cinsel içerikli hiçbir resim ya da objeye bu dünyada yer olmadığını ısrarla vurgulayan Google, bu kurallara uymayanların ise hesaplarının tamamen kapatılacağının altını çiziyor.

Kısacası gerçek dünyanın sanallaşmaya başlamasıyla beraber bu gibi tartışmaların daha sıkça ortaya çıkacağı rahatça söylenebilir. Ancak Google, bu gibi problemlere meydan vermemek için gerçekten çok kapsamlı olarak çalışıyor ve son noktada kurallara aykırı davranışta bulunanların hesapları da süresiz olarak ellerinden alınıyor.

Okuyucu Yorumları