Google Microsoft'u şikayet etti

Masaüstü arama hizmeti konusunda 49 sayfalık iddianame hazırlandı. Şikayetçi ise Google

  • Selçuk İslamoğlu

Ocak ayından itibaren daha geniş kitlelerin kullanımına açılan Microsoft'un yeni işletim sistemi Vista'nın Google ile başı dertte.

Arama devi Google federal ve eyalet mahkemelerini Vista'da haksız rekabete yol açtığına ikna etmeye çalışıyor. Hazırlanan 49 sayfalık iddianamede Google yetkilileri, Vista'nın kullanıcılara bazı zorlamalarda bulunduğu ve özellikle masaüstü arama sisteminde sıkıntılar olduğu konusunda suçlamalara yer veriyor.

İddiaların odak noktasında Vista ile birlikte varsayılan ayar olarak gelen masaüstünde hızlı arama yapabilme seçeneğinin pasif hale getirilmesinin çok karmaşık olduğu ve "masaüstü arama" işleminin performansı çok azalttığı konuları yer alıyor.

Google adına açıklama yapan basın sözcüsü Ricardo Reyes "Vista'daki arama kutusu Microsoft'un kendi masaüstü arama programlarına sıkı sıkıya bağlı. Bu da kullanıcılara alternatif bir hizmeti seçme şansı bırakmıyor." diyerek olayı özetlerken yeni düzenlemelere gidilmesini beklediklerini ifade etti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

google sıkıştı ve microsoft,tun önüne bariyer koymayı da unutmamışa benziyor. yani ben yoksam kimse yok cinsinden...

Google'a Hak veriyorum

vistada ki hatalarla google neden ilgileniyo ki??
vista masaüstü aramasını kullanmayı istemeyen google masaüstü aramasını tercih eder...

Makalenin icerigine gore kullanici avantaji olmadi bes belli. Ticari amactan ise bu dava google ile microsoft arasinda cok uzun surecegi belli

Google-Microsoft savaşı soğuk dönemden çıkıyor demek ki. Artık birbirlerini mahkemelerde alt ederek prestij kazanmaya çalışacaklar. Keşke ortak noktaları daha fazla olsaydı. Mesela Google da isletim sistemi üretseydi de, kampanyalar indirimler derken biz de faydalansaydık:)

google la destek verelim

Biraz saçma bir dava.Ama adamlar haklı.Microsoft hep zorlama yapıyor

tamam google bugune kadar cok guzel islere imza attı ama cok sımardı galiba?? ne bu simdi boyle mahkemelik davamı olur ya haksız rekatbetten sayılmazki bu adamların isletim kendi sistemi ve ozellikleri hem ayrıca pasiflesitmek zor die dava acılırmı ya abartmasınlar bence google gitsin bikac sirket daa satın alsın...

anlaşılan google pc & internet de tekel olma yolundaki adımlarını başarı ile atmaya devam ediyor...

bu kadar olur.sanane!adam ürününü yapmış içine kendi programcıklarını yerleştirmiş.bu kadar kıskanılır yav.kapışın siz :D bizler istifade ediyoruz zaten sırtınızdan.

gerçekten vistadan google'a ne ki? google çalışanları,bırakın elalem'in kötü işletim sistemlerini ,oturup kendi işletim sisteminizi yazın.Belki daha iyi olur =)

google artık tekel oldu. Yakında EVİMİZDE VE İLİŞKİLERİMİZİDE TAKİP EDİP
ÖYLE OLMAZ BÖLE OLSUN DERLER. UTANMADAN İSTATİSTİK TUTARLAR.
BENCE GOOGLE EL ALTINDAN GİZLİ DEVLETLERE İSTATİSKSEL BİLGİ VERİYOR.
ZATEN BEDEVA HİZMETLER NİYE YAPILIR. AÇ İNSANLAR ATLAYIP KENDİ BİYOGRAFİLERİNİ GOOGLE VERSİN DİYE....

Google haksız.

biraz tedirginlik var galiba googleda

vallaha ben vista 64 bit kullanıyorum bu arama motorundan cok memnunum cok güzel pc de aklınıza gelebilecek her seyi uzantısı türü ne olursa olsun hiç fark etmez mesela ahmet yazın pc deki msn konusma kayıtlarına kadar ne varsa bulup cıkartıyor hem google'a ne oluyorda adamların işine karısıyor

oogle bence guzel bır program ne ararsan anında bulup cıkartıyo bence bu programın kullanım amacı daha guzel ve daha acık bu programı yıllarca kullandık şimdi yaptıgımız tartışma haksızlık degılmı

Google'ın gözü doymadı, doymayacak.

Microsoft'un işletim sistemlerine eklediği yeni özellikler(Win98'de Internet Explorer'ın standart olması, sonra Media Player'ın gelmesi vs.) yapılması gereken ve doğru olan hareketler. Yanlış olansa bunları sistemin ayrılmaz bir parçası haline getirip alternatif programlara kapıyı kapatması.

Yani Vista'ki "hızlı arama" özelliği belki çok daha önce Windows'a eklenmesi gerken çok yararlı bir özellikti ama alternatiflere izin vermediği sürece yapılan şey doğru değil.

Microsoft'un eklediği şeyler zaten eklemesi gerken, faydalı şeylerdi ve yapılan şey doğruydu. Ancak Google'ın haklı isyanında da olduğu gibi bunlar gerektiğinde kaldırılabilir olmalılar...

Bir dakika arkadaslar. Google bedava hizmet veriyor. microsoft ise parayla satıyor. Geoogle ve diger firmalar olmasa microsoft piyasada tekel olur. Onemli olan ulusal tarama motorlarını, playerleri olusturmak ve kullanmak. Geoogle davasında hak veriyorum.
"Google sor o bilir :)"

suçu varsa ceza alsın tabiki

(14.06.2007 00:40:42 tarihli yazan arkadaş.)
arkadaşım "Gizli Devlet" kavramını anlamayadım nedir o? El altından gizli devletlere bilgi vermek?

Birincisi google herkese her kuruma eşit yaklaşmaya çalışıyor. Amerik Google'dan bu bu istatistiki bilgileri istediğinde bunlar kullanıcılarımın gizli bilgileri diye vermemişti. Sanırım amerikan hükümet google ı dava etti ve öyle aldı diye hatırlıyorum. aynı söylentiler Microsoft'un MSN Messenger ve Windows XP içinde var. Hatta bazı sitelerde "XP nizdeki Ajan Virüsü Silin" diye başlıklar açılmıştı. Ve hizmet politikası açısından da gerçekten harika ürünler çıkartıyor Google.

Bende iki oldu üç oldu kurcalandım sinirlerim bozuk bu arada

layolus yazmış: (14.06.2007 13:27:52)
http://www.chip.com.tr/konu.asp?id=3488
ARKADAŞIM OKURSAN NE DEMEK İSTEDİĞİMİ ANLARSIN

@layolus
doğru hatırlıyorsun. davayı içişleri bakanlığı açmıştı çocuk pornosuyla savaş adı altında. ms ve yahoo gibi şirketler kendi rızalarıyla kullanıcı bilgilerini verirken google kullanıcılarını koruma yoluna gitmişti ve benim gibi kullanıcılarının güvenini almıştı.

Yiğidi öldür hakkını yeme.GOOGLE haksız duruyor zira Vista arama motoru seçiminde alternatif sunuyor

arkadaşlar mega olmuş devleri kim sorgulayacak? 2 dev birbirini yese nolur yemese nolur? sonuçta istediklerini yapıyorlar. bize düşen kullanmak yada kullanmamak... pc bir su gibi hayatımıza giridğinden beri, devler de çok açlar...

Msnbc'den Google'a iğneleme
(http://www.chip.com.tr/konu.asp?id=3819)
bu haberde beni kuşkulandırmıyor değil. interneti google ele geçiriyor
microsofta bit bırakmak niyetinde değil gibi......

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış: (14.06.2007 19:34:51)

hayır benim kasdettiğim "gizli devlet" kavramıydı. :) neyse ama google ın bu konudaki yürüttüğü politika bence gayet güzel. bize güven veriyor. kendi hükümetine karşı "ben bu bilgileri vermem" diyebiliyor. OBA adlı arkadaşa bilgilerimi doğruladığı için çok teşekkür ediyorum. ve bu politikası sizin dediğiniz devletlere el altından bilgi verdiği tezinizi çürütüyor. bu istatistiki bilgileri google internette reklam tespitleri üzerinde kullanmasından daha doğal bişey yok. çünkü google'ın doubleclick'i satın almasıyla beraber internet üzerindeki reklam pastasının %80 i google'ın oldu. microsoftla yahoo nun bu bilgileri verMEme gibi bir çabası bulunmadı. çünkü biz onların gözünde değersiziz. GMail çıkmadan önce amerikan vatandaşına hotmail 1000 MB iken Türkiye'li birisine 2 MB idi. sonradan ise 25 MB yaptılar bunu. ardından rant kaybetmemek için yükselttiler. 23 Nisan'da Google, Türkiye sayfasına bizlere özel bi jest yaptı, bir çocukla Türk bayrağı koydu. Microsoft'un ise bu konuda yada başka bir konuda ben bi jestini göremedim. Ayrıca Microsoft'un tuttuğu yada tutabileceği kayıtlara neden değinmediniz? Bugün neredeyse dünya üzerinde Windows kullanmayan yok. Bunun içindeki bir ajan programla ne gibi bilgiler toplanabileceğini tahmin edebiliyor musunuz? Ya da bugün internet kullanıp da MSN kullanmayan o kadar nadir insan var ki? Hepimiz o konuşmaları Microsoft'un sunucuları üzerinde yapmıyor muyuz? Peki bunların kayıtlarından neler çıkabileceğinizden haberiniz var mı? Suçlu olsa bile suçlu olma ihtimali en düşük olan Google mı bir tek suçlu? Neden Microsoft değil? Neden Yahoo! değil. Hem konumuz bu mu? Neden konu çarpıtılıp Google'ın ajanlık yaptığına geldi? Google, Microsoft'u Vistadaki kullanıcıya seçim şansı bırakmamasını MS'nin kendi ürünlerini kullanmaya zorlama konusunda dava ediyor ve haklı da. Korsan kullanımı tenzih ederekten birisi hem neden o kadar lisans parası verip de hemde bir işletim sistemi tarafından yönlendiriliyor?(ki artık makine alırken de lisans ile almazsan satmıyorlar bi çok yerde.) kullanıcının işletim sistemini kullanması gerekiyor, işletim sisteminin kullanıcıyı değil. hemde bide o kadar para vermişken.

bence google un telaşı gereksiz, vista asla google un kaliteli sonuçlarını yakalayamaz.

walla bu haksiz rekabete girmez herkes explorer veya baska arama motorlarinida kullanabilir google herkesin kisa yoldan msn search e girmesini haksiz rekabet olarak kabul ediosa bunun adi bas bayag cekememezlik ve en iyisi biziz kimse bizi gecemez demek artik biri google a dur desin daha iyi arama motoru yapmak mumkun yahoo ve msn geri kaldi ( ayrica google varolusunu microsoft a borclu)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play