Google, Microsoft'u Windows 7 Hakkında Uyardı

Arama devine göre Windows 10'a gelen yamalar, Windows 7 kullanıcılarını tehlikeye atıyor.

Google, Microsoft'u Windows 7 Hakkında Uyardı

Google'ın Project Zero araştırmacısı Mateusz Jurczyk, Microsoft'un güncelleme ve güvenlik konusunda Windows 10'a öncelik veriliyor olması, Windows 7 kullanıcılarının güvenliğini tehlikeye atıyor. Project Zero, daha önce de yaygın işletim sisteminin farklı sürümlerinde bulduğu güvenlik ve gizlilik açıklarıyla bilinen bir girişim.

Microsoft'un Windows 10 yamalarken benzer koda sahip olmasına rağmen Windows 7'yi bakımsız bırakması, saldırganlara kırıntı sağlıyor. Windows 10 için özel olarak yayınlanan bir yamanın içinde, önceki sürümlerde bulunan açıklar ile ilgili ipuçları bulunuyor. Buradan yola çıkarak tersine mühendislik yapan saldırganlar, Windows 7'de bu açığı keşfediyor ve kötüye kullanıyor.

En son araştırmalara göre, Windows 7 kullanıcıları %43.99 ile halen Windows PC kullananların çoğunluğunu oluşturuyor. Bu da milyonlarca kullanıcının saldırılara açık olduğu anlamına geliyor.

Neyse ki Microsoft biraz yavaş da olsa Project Zero'nun bulduğu açıkları kapıyor. Geçtiğimiz ay Windows 7 ve Windows 8.1'i etileyen üç farklı güvenlik açığı yakın zamanda yamalandı. Ancak bir kaç ay sürebilen bu yama gecikmeleri esnasında saldırıya uğrama olasılığı oldukça yüksek.

Jurczyk'e göre eski Windows sürümlerinde bulunan bu açıkları bulmak hiç de zor değil ve Windows'un kodu hakkında fazla bilgi de gerektirmiyor.

Ali Ruhi Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

6 sene windows 7 kullandım hiç mavi ekran hatası olmadı , 1 senedir windows 10 kullanıyorum iki de bir mavi ekran hatası veriyor bilgisayar yeniden başlatılıyor bunu ne yapacağız ?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir