Güncel 3 Linux Akıllı Telefon İşletim Sistemi

Android'den sıkıldıysanız, Android'li telefonlra yöntelik bu 3 Linux işletim sistemi tam size göre!

  • Ali Ruhi Öztürk
Güncel 3 Linux Akıllı Telefon İşletim Sistemi

Android'den sıkıldınız mı? Tescilli bir ekosistemin parçası olmak sizi rahatsız mı ediyor? Güvenlik ve gizlilik konuları akıllı telefon sahipleri için git gide daha önemli hale gelirken, yeni bir çözüm mü arıyorsunuz? Bazıları için bu soruların tek bir cevabı var, Linux işletim sistemini çalıştırabilecek bir telefona geçmek.

Gizlilik ve açık kaynak kodu konusunda çok daha olumlu bir yaklaşıma sahip olan Linux, sadece bilgisayarlar değil akıllı telefonlar için de uyumlu. Belki çok popüler değiller ama Android'in kendisinin de Linux kerneline sahip olduğunu unutmamak gerek.

İşte karşınızda, şu an telefonunuza yükleyebileceğiniz üç Linux akıllı telefon işletim sistemi:

1 - UBports'dan Ubuntu Touch

Bir kaç başarısız girişimlere rağmen, Ubutu Touch şu an UBports tarafından destekleniyor. Yani Ubuntu'nun terk edilmiş mobil işletim sistemi hala hayatta.

Ubuntu Touch, uygulama mağazasının eksikliğini yerel uygulama zenginliği ile kapatıyor. Haberler, hava durumu, sosyal ağlar ve diğer bir çok uygulama Home ekranında erişilebilir durumda. Aşağıda görebileceğiniz gibi, işletim sistemi son derece temiz ve kullanışlı bir arayüze de sahip.

Convergence teknolojisi sayesinde bağlı Linux bilgisayarınızı da Ubuntu Touch ile uzaktan yönetebilirsiniz.

https://ubports.com/

2 - Sailfish OS

Sailfish OS, Jolla, Mer, the Sailfish Alliance ve topluluk üyeleri tarafından geliştirildi. Daha önce gelişimi durdurulan ve terk edilen MeeGo işletim sisteminin devamı olan Sailfish OS'un tabanında Maemo ve Moblin bulunuyor.

Sailfish OS 2.0Sailfish OS 2.0
Sailfish OS 2.0 introduces its next-generation user experience, new features and improved performance. Jolla is rolling out the update to Jolla smartphone owners in July - August 2015, and Sailfish OS 2.0 will ship with Jolla Tablet. Sailfish OS is the open and independent mobile operating system. Read more at

En başta sadece 2013'te piyasaya sürülen Jolla akıllı telefonunu destekleyen işletim sistemi, topluluğun çabalarıyla diğer cihazları da destekler hale geldi. Bu işletim sisteminin en büyük avantajlarından biri, neredeyse tüm Android uygulamalarını destekliyor olması.

https://sailfishos.org/

3 - Plasma Mobile

Üç işletim sistemi arasında belki de en heyecan verici olan Plasma Mobile, Plasma işletim sisteminin akıllı telefonlara odaklanmış sürümü. Ubuntu'nun Ubuntu Touch'ı terk etmesi ardından dikkatleri üzerine çeken işletim sistemi, akıllı telefonlar için tamamlanmış ve açık bir işletim sistemi olmayı amaçlıyor.

Plasma MobilePlasma Mobile
New plasma mobile Presented by:Mecha A For more info Link of plasma mobile I created this video with the YouTube Video Editor )

Plasma Mobile şu an Nexus 5 (Hammerhead) ve Nexus 5X (Bullhead) telefonlarını, ayrıca Intel tabanlı bilgisayar ve tabletleri de destekliyor. Bunun yanında işletim sistemi Nexus 5 üzerinde multiROM desteği de sağlıyor, bu da Plasma Mobile'ın istediğiniz Android ROM'u ile birlikte çalışabileceği anlamına geliyor.

Plasma Mobile'in en dikkat çeken özelliği ise, masaüstü Plasma uygulamalarını ve Ubuntu Touch uygulamalarını destekliyor olması. Bu da onu Ubuntu Touch'dan daha kapsamlı hale getiriyor.

Bu üç işletim sistemi dışında bir çok farklı Linux tabanlı mobil işetim sistemi bulunuyor: örneğin Halium ve PureOS. Ayrıca cihazınıza Linux yüklemek için bu araçları da kullanabilirsiniz: KBOX (rootsuz yükleme aracı), Linux Deploy ve Complete Linux Installer.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Üçünün de şansı yok! Yeterli değiller ve Android'in yerini alamazlar. Herşeyden önce ergonomik değiller! Tasarımları çok zayıf ama Sailfish'in Android Yazılımları'nı çalıştırabilmesi önemli bir özelliktir...

@cleverman Linux'un androide göre daha kullanışlı olmasının sebebi daha az sistem kaynağı ile çalışabilmesidir. Şayet Linux cep telefonları yaygınlaşsa yazılımlar da daha çeşitli hâle gelebilir.

Yazılımcılara tavsiyem şudur: Eğer başarılı bir mobil işletim sistemi tasarlamak istiyorsanız, Android'in altyapısını ve yazılım zenginliğini kullanın! Size kalan tek şey üstyapıyı hazırlamak ve Google'ın gizli kodlarını işletim sisteminizden dışlamaktır. Üstyapı projelerim hazır. Android'ten daha nitelikli, daha şık ve daha ergonomikler. Telefonlar, tabletler, saatler ve IoT'ler için. Ayrıca desktop ve 3. parti projelerim de var. Zihnimdeki projeleri geleceğe saklıyorum. Belki birgün...

Daha dün win 7 yerine ubuntu yükledim. İşin sonu kötü çünkü çok beğendim sistemi. Oldukça karalı. Adamlar sağlam çalışıyor. Hele yüzlerce mühendisi olan ve bütün kullanıcı bilgilerini istatistik malzemesi yapan microsoft ve google karşı içimiz biraz rahat etse iyi olur.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost