Güncellemeler Ubuntu'yu da Bozdu!

Ubuntu kullanan bazı kullanıcılar, son güncellemeden sonra garip bir sorun yaşamaya başladı!

  • H. Hüseyin Öztürk
Güncellemeler Ubuntu'yu da Bozdu!

Bu hafta Microsoft, uyumsuzluklardan meydana gelen performans sorunları üzerine AMD sistemleri için olan bazı güvenlik güncellemelerinin dağıtımını duraklatmıştı. Bu güncellemeler Meltdown ve Spectre güvenlik açıklarına karşı güçlendirmeye yönelikti.

Şimdi ise öyle görünüyor ki Microsoft'un işletim sistemi, bu güvenlik açıklarını kapamaya yönelik yamalardan dolayı sorunlar yaşayan tek işletim sistemi değil. Ubuntu forumlarındaki gönderilerde ve Launchpad bug izleyicideki raporlarda da kullanıcıların bilgisayarlarını açma sorunları yaşadığı görünüyor.

Sorun, kullanıcıların kernel imajı 4.4.0-104'ten 4.4.0-108'e güncellemesi üzerine meydana geliyor gibi görünüyor. Güncelleme Meltdown'a karşı savunmaya yönelikti, ama birçok kullanıcının boot-up (açılma) sorunları yaşamasına sebep oldu. 4.4.0-109 ve 4.4.0-109.114 imajlarındaki art arda gelen güncellemeler bu problemleri onarmaya çalışıyor ama anlaşılan tüm kullanıcılar için işe yaramıyorlar.

Cihazlarını açmakta sorun yaşayan kişiler için şimdilik tek çözüm kernel imajı 4.4.0-104'e geri dönmek gibi görünüyor. Ama buna geri dönmek, Meltdown ve Spectre için getirilen korumaları da kaybetmek demek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

UKUU yazılımıyla Kernelinizi günceleyebilirisniz. Şuanki en son kernel 4.14.13...

Bir Linux dağıtımı olan Ubuntu ile ilgili haber görmek güzel.Ubuntu tabanlı geliştirilen Zorin 12 sistemimde açılma sorunlarıyla karşılaşmıştım.Şimdi bu sorunun kaynağını anlamış bulunuyorum.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play