Hangi ekran size göre?

Plazma, LCD, LED, OLED ve fazlası: Bugün alacağınız bir TV ya da monitörde hangi ekran tipi olmalı?

Anıl Öğütveren

Monitör ya da TV alacaksınız... Piyasadaki pek çok farklı tipte ekranlar, birçoğumuz için kafa karıştırıcı ve detaylı olabilir. Oysa, herhangi bir teknoloji marketinden televizyon satın alırken ekran tipine büyük özen göstermek gerekir. Bu makalemizde sizler için değişik tipteki ekranların artılarını ve eksilerini özetledik.

Plazma Ekranlar
Plazma TV'lerin iki önemli problemi var ve bu yüzden gelecekleri hiçbir zaman parlak görülmedi. Bu tip ekranlar görüntüyü oluşturmak için kendi yapıları içerisindeki fosforu yakar ve bu da cihazın fazla ısınmasına neden olur. Unutulmamalıdır ki cihazın fazla ısınması istenen bir durum değildir ve fazla güç tüketiminden dolayı elektrik faturanızın kabarmasına sebep olur. Aynı zamanda bu durumun çevreye de zararlı olduğu açıktır.

Buna ek olarak, plazma ekranlarda aynı görüntü uzun süre gösterilirse ekranda screen-burn effect denilen bir etki bırakır. Bu da plazma ekranlarda istenmeyen başka bir durumdur. Her ne kadar yeni nesilplazma ekranlarda bu sorun minimuma inmiş olsa da, her zaman için can sıkıcı bir konu olarak kalmaktadır. Oysa ki pek çok model, bu sorun için pek çok farklı çözüm sunmaktadır...

Kullanım ömürleri...

Plazma ekranlar hem kalın, hem de ağır...

Kulanım ömründen bahsedecek olursak... Eski plazma ekranların LCD'lere göre daha az kullanım ömrü olmasına rağmen, zaman geçtikçe ortaya çıkan yeni nesil plazma TV'lerin uzun kullanım ömrüne sahip olduğu söylenebilir. Hatta günümüzde,plazma ve LCD arasında kullanım ömrü açısından pek de bir fark kalmamıştır. Artık her iki ekran tipi için de 30.000 saate varan kullanım ömründen bahsetmek mümkün.

Plazma ekranlar diğer teknolojilere oranla daha az tercih edildikçe, fiyatları da aynı oranda düşüyor. Eğer bir plazma TV alırsanız muhtemelen büyük ekranlı bir televizyona düşük fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Fakat buna karşın bu televizyonların fazla güç tüketimi yüzünden evinize gelen elektrik faturası daha fazla olacaktır.

Peki plazma ekranların hiç mi avantajı yok? Tabii ki var. Genel olarak plazmalar iyi kontrast oranı, renkleri ve derin siyah görüntüleri iyi taramaları ile tanınırlar. Ayrıca hızlı görüntü yenilemeleri sayesinde hızlı hareket eden nesneleri de kusursuz görüntüleyebilirler. Bu da futbol maçlarını ya da aksiyon filmlerini daha iyi izlemek anlamına gelir.

Kısacası plazma teknolojisi, konu görüntü kalitesi olduğunda diğer teknolojilerin önüne geçebilir. Ama diğer dezavantajları, onları "az tercih edilen" kategorisine sokuyor...

Standart LCD Ekranlar

LCD ekranlar son zamanlarda incelse de, halen çok ince sayılmazlar...

Günümüzde LCD en yaygın kullanılan ekran tipi olarak karşımıza çıkıyor. Az ısınması, plazma ekranlardaki 'screen burn effect' gibi bir sorunu olmaması ve gayet basarılı parlaklık değerleriyle LCD ekranlar öne çıkabiliyor. Plazma TV'lere oranla daha hafif olması da başka bir avantajı.

Öte yandan, LCD'ler hiçbir zaman derin siyah görüntüyü ve hizli hareket eden görüntüleri kayma etkisi yaratmadan görüntülemeyi tam anlamiyla basarabilmiş değiller. 120Hz ve 240 Hz gibi yüksek tarama hızı modları bu problemin aza indirgenmesine yarasa da, bu genelde filmlerdeki hareketlerin sanki normal bir kullanıcı kamerasıyla çekilmiş gibi bir etkiye sahip olmasına neden olur.

LCD'ler aynı zamanda ölü piksel barındırmaya yatkındırlar ve yeni alınan TV lerde bile en az bir ölü piksele denk gelme ihtimali hiç de az değildir. Ölü piksellerden doğan sorunlarda ekranınızın garanti kapsamında değiştirilmesi için genelde birçok ölü piksele sahip olması gerekir. Yani tek bir ölü piksel, eğer ekranın tamortasında değilse, garanti kapsamında sayılmaz ve siz, o ölü pikselle yaşamaya alışmak zorunda kalırsınız..

In-Plane Switching ve LED ekran

In-Plane Switching(IPS) Özelliği
IPS'ye sahip olan LCD ekranlar normal LCD lere ve plazmalara göre göre birçok avantaj sağlarlar. Televizyondaki görüntüyü, biraz yandan izlemek zorunda kalanlar farketmislerdir ki görüntü daha parlak ve hatta bazı açılardan ters görünür. Bunun sebebi birçok televizyonda görüntü açısının dar olmasıdır. IPS destekleyen LCD televizyonlarda ise görüntü açısı 170 derece gibi geniş rakamlara ulaşır. Böyle bir televizyonda görüntüyü yanlardan sıfıra yakın dereceli açılardan rahatça izleyebilirsiniz.

LED ekranlar
Standart LCD ekranlar CCFL (cold-cathode fluorescent lamps) kullanırlar. Bunlar LED'ler kadar kullanışlı ve etkili değillerdir. Bununla birlikte bütün LED ekranlar da aynı degildir ve bunların arka aydınlatmalarının kalitesini görmek istersek film oynatırken sırf siyah görüntüye sahip olan bir nesneye bakmamız yeterlidir. Böyle bir nesneyi görüntüleyen ekranda, siyahın derinliği ne kadar fazlaysa LED ekranin arka aydınlatması da o kadar iyidir denilebilir.

Bunları bir kenara bırakırsak, LED arka aydınlatmalı ekranlar bize bazı avantajlar sunarlar. Diğer ekranlara göre daha incedirler, daha az güç tüketirler, daha yüksek parlaklık seviyelerine ulaşabilirler ve birçok LCD kullanıcısının önem verdiği daha iyi kontrast değerleri sağlayabilirler. Üstelik daha az ısınırlar. LED arka aydınlatmalı LCD'ler, satandart LCD'lere oranla genelde daha pahalıdır ama fark alacağınız sonuca değecektir.

OLED (Organik LED) ekranlar

OLED TV'ler henüz yaygınlaşmadı...

Organic LED'ler(OLED) incelik, ışık ve arka aydınlatmaya ihtiyaç duymamaları gibi oldukça iyi özelliklere sahipler. Böylece gayet iyi siyah renk derinliği ve süper kontrast değerleri sunabilirler. OLED'lerin amacı iyi kontrast değerleri sayesinde görüntüleri gerçekteki gibi yansıtmaktır. LCD'lerde siyah nesneleri gösterirken arka aydınlatmadan dolayı oluşan siyah üzerindeki grilik ve tam koyu siyah renkleri görüntüleyememe problemini OLED'lerde görmeyiz. OLED TV'lerin tek dezavantajı, şimdilik oldukça pahalı olmaları.

OLED ekranları şu an piyasada bulmak oldukça zor. Ama neler yapabildiklerini görmek isterseniz, en azından OLED ekrana sahip cep telefonu veya tabletlere göz atabilirsiniz. Bu sayede, OLED teknolojisinin sunduğu "muhteşeme yakın" siyahlara kendi gözlerinizle şahit olma şansını yakalarsınız.

Hangisini Seçmeliyim?

Seçiminizi, ihtiyaçlarınız belirleyecek...

Öncelikle neye ihtiyacınız olduğunu, alacağınız TV ya da monitörden neler beklediğinizi düşünmelisiniz. Eğer odanıza arkadaşlarınızı toplayıp TV izleyecekseniz IPS destekli LCD ekranlara yönelmek mantıklı olacaktır. Böylece televizyona yan açılardan bakan kişiler de izleyebilirler.

Maçlarda ve aksiyon filmlerinde ise hızlı hareket eden nesneleri 120 Hz veya 240 Hz gibi hızlı görüntü taramaya sahip LCD ekranlar işe yarayacaktır. Aynı şey oyunlar için de geçerli. Eğer alım gücünüz yetiyorsa (ve piyasada bulabilirseniz) OLED TV'ler en iyi seçim olur.

Yok eğer benim için önemli olan en gerçekçi görüntü diyorsanız, işte o zaman yeni nesil bir plazmaya göz atmanızda yarar var. Tüm can sıkıcı sorunlarına rağmen plazma ekranlar, halen gerçeğe en yakın görüntüyü sunan ekranlardır.

Ama en başta söylendiği gibi, önce hangi faktörlerin sizin için önemli olduğuna karar vermelisiniz.

İyi Seyirler!

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

oled şuan içib böyle benim seçimim ORGANİK LED tv ekranından yanadır.

"Panasonic Neoplasma" diyorum ve başka bişey demiyorum. :)

ah şu parlaklık sorunu olmasa plazma en iyisi büyük ekranlarıda ucuz bu konuda panasonic alıcaksın 127 cm ekranlı olanını ama led'le aralarında bayağı fark var parlaklık anlamında buda insanı led almaya yönlendiriyor tabi panasonic'in bir avantajı daha var hd uydu alıcısı dahili olması

fiyat/performans bence lcd der.

konuylan alakasız olucak ama chip'den lenovo y560p laptop'un ekranındaki piksellerin sabit durmaması ile ilgili bir haber bekliyoruz youtube'da y560p ile ilgili 2 tane video var ordada bu sorunla ilgili video bulabilirsiniz lenovo kullanıcılarına bilgi verirseniz hem almak isteyenler için hemde alıpda bunun bir bios sorunu olduğunu söyleyip sorunla ilgili bir çözüm bulamayan lenovo'ya para iadesi veya daha üst model ile değişim yapmak için ısrar edicem şuanlık bana bios güncellemesini bekliyoruz dendi bende bu böyle olmaz yani ne zaman çıkıcak bu bios güncellemesi nerden biliyim hem bir panel sorunun olup olmadığını nerden bilicem yarın öbür gün garanti bittiğinda bir arıza çıkarsa nolucak dediğimde size bios güncellemesini tarihi hakkında bilgi verilcek dendi ama 2 ay oldu ses yok şimdilik beklemedeyim bu konu hakkında bir araştırma yaparsanız sevinirim bu sorunu daha önce gören olmadığı için olsa gerekki il karadığımda böyle bir sorundan haberleri bile yokdu illaki bunu lenovo türkiye distribütörlüğünü yapan firmanın haberi vardır ama maksat tüketiciye ayıplı mal satıp mağdur etmek

plazmanın can sıkıcı sorunlarından bahsetmişşiniz ama bence lcd ve led in sorunları plazmadan daha fazla

apple bravıa-led teknolojisini kullanacağını açıkladı.sony artık apple firmasını 2 kat fazla kazıklar.kazıklamaya hakkı var birinci nedeni bravia ekranın en kaliteli, en parlak.en dayanıklı,en az enerji tüketen led ekran olması.ikinci nedeni zengin firmanın hep en iyisini zorla almak istemesi.apple bravia led ekranı kullanmakta kararlı.

bilgi için teşekkürler. her zaman aklım plazmadadır. lcd leri hiç beğenmiyorum

oled ekranlar yaygınlaşmaya başlayana kadar kişisel tercihim plazmadır. bilgisayarımda pva panel samsung kullanıyorum. geniş açıdan görüntü kaybı olmaması çok güzel. ancak ghosting olayı hem film hem de oyunlarda bazen moral bozuyor. panasoniz neo plasma tv var. tv ye ince ayar yaptıktan sonra pva panel monitörüm yanında yeni yetme çocuk gibi kalıyor.

Paraniz varsa vede bulursaniz lg oled olmazsa panasonic plazma.sony samsung vs bukasmayin derim

iyide kardesim bravia teknolojisi sony firmasinin degilki apple ile anlasma yapsin samdung firamasi ait teknojoli arti olarak samsung sonye ait olan butun tv hisselerinide satin aldi bilgilerinize.

Unutlmaması gereken bir en önemli nokta ise 1920x1080 full hd 17" 'den sonra bütün ekran çeşitleri için yetersiz bir standarttır. Bunu düşük çözünürlükteki bir resmi büyütmeya benzetebiliriz. Bu durumda 17" 'den büyük ekranlarda görüntü ekrana döşenirken resim kalitesi bozulur. İşte bu yüzden bu linkte yazılanları okumanızda fayda var.

http://www.chip.com.tr/konu/Ultra-HD-ile-ilgili-bilmeniz-gerekenler_8808.html

Saygılar.

Max_Real Qnx

"Plazma Ekranlar
Plazma TV'lerin iki önemli problemi var ve bu yüzden gelecekleri hiçbir zaman parlak görülmedi. Bu tip ekranlar görüntüyü oluşturmak için kendi yapıları içerisindeki fosforu yakar ve bu da cihazın fazla ısınmasına neden olur. Unutulmamalıdır ki cihazın fazla ısınması istenen bir durum değildir ve fazla güç tüketiminden dolayı elektrik faturanızın kabarmasına sebep olur. Aynı zamanda bu durumun çevreye de zararlı olduğu açıktır.

Buna ek olarak, plazma ekranlarda aynı görüntü uzun süre gösterilirse ekranda screen-burn effect denilen bir etki bırakır. Bu da plazma ekranlarda istenmeyen başka bir durumdur. Her ne kadar yeni nesilplazma ekranlarda bu sorun minimuma inmiş olsa da, her zaman için can sıkıcı bir konu olarak kalmaktadır. Oysa ki pek çok model, bu sorun için pek çok farklı çözüm sunmaktadır..."

BURADA BENİM PLASMA TV İM VAR ŞÖYLE GÜZEL BÖYLE GÜZEL, LCD LED DEN DAHA İYİ DİYE KENDİ KENDİNE HAVA ATAN TİPLERE KAPAK OLSUN

TOSHİBA LED LCD TV.. ÜSTÜNE TANIMAM

Aşağıdaki yorumu yazan arkadaş 21 inçte standart 1680x1050 çözünürlükte olduğunu bilmiyor galiba. benim 21 inç monitörümde 50 cm uzaktan pikselleri ayırt etmem imkansız. ançak 10cm uzaktan bakınca pikselleri görebiliyorum. 17 inç mönitorde 1920x1080 piksel sığdırılabiliyor. özellikle laptoplarda bu çözünürlük oldukça güzel oluyor. ancak 5 metre uzaktan 40 inç monitörün çözünürlüğü nekadar büyük olursa olsun insan gözü 720p çözünürlükten sonrasını çok zor fark eder

------------------------------------------------------------------------------
Max_Real Qnx

Unutlmaması gereken bir en önemli nokta ise 1920x1080 full hd 17" 'den sonra bütün ekran çeşitleri için yetersiz bir standarttır. Bunu düşük çözünürlükteki bir resmi büyütmeya benzetebiliriz. Bu durumda 17" 'den büyük ekranlarda görüntü ekrana döşenirken resim kalitesi bozulur. İşte bu yüzden bu linkte yazılanları okumanızda fayda var.

http://www.chip.com.tr/konu/Ultra-HD-ile-ilgili-bilmeniz-gerekenler_8808.html

Saygılar.

Max_Real Qnx

dayanıklılık olarak hangisi tavsiye edilebilir? 2 yaşında 2 çocuğum var 1 tane lcd çöpe gitti sayelerinde..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play