Hangi ülke, hangi tarayıcıyı kulllanıyor?

Hangi ülke, hangi web tarayıcısını kullanıyor? Türkiye de dahil olmak üzere, işte öğrenmenin yolu...

  • Zeynel A. Öztürk
Hangi ülke, hangi web tarayıcısını kulllanıyor?

Web tarayıcınızın ne kadar kullanıldığı, sizi yakından ilgilendiriyorsa, tarayıcınızı sonuna kadar destekleyenlerdenseniz, bu harita ilginizi çekebilir.

Yukarıdaki haritada yeşil renk Chrome'u, mavi Internet Explorer'ı, turuncu ise Firefox'u temsil ediyor. Görebiliyorsanız, gri ve kırmızı renkler, sırasıyla Opera ve Safari'nin daha çok kullanıldığı ülkeleri gösteriyor.

Haritada Chrome'un hemen hemen tüm dünyayı ele geçirdiği, Internet Explorer'ın Çin, Grönland ve Afrika'da yoğun olarak kullanıldığını, Firefox'un Afrika'da yaşamını sürdürdüğünü görüyoruz. Haritada yeşil renkte görünen Türkiye'nin, en çok Chrome'u tercih ettiği görünüyor.

Wikipedia'da yayınlanan harita, StatCounter'ın Nisan 2013 verilerini temel alıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 36 Yorum

de resim saçma olmuş rusya yandex kullanıyor yandex browser değil mi :P

Yandex aslında bir browser sayılmaz, sadece farklı eklenti ve ayarlarla arayüzü değiştirilmiş veya makyajlanmış bir Chorome'dan ibarettir.

@05 Tem 2013 19:37 onuda chrome olarak saymış olabilirler.

@05 Tem 2013 19:37 Ne alaka yandex rus malı diye bütün rusya yandex mi kullanacak. Sen pardus mu kullanıyorsun.

@05 Tem 2013 19:37 Yandex ve Google Chrome tarayıcıları açık kaynak kodlu Chromium tabanlıdır.

Gri ve kırmızı gören varsa bana haber verebilir mi :D?

biraz saçma olmuş herkes mi chorme kullancak

Firefox gibisi var mı be...number one firefoxxxx.....

Ben ABD'de en çok ullanılan tarayıcının İnternet Explorer olduğunu biliyorum. Sanki Chrome reklamı gibi bu harita

Eğer mobil cihazlarda kullanılan tarayıcılar dahilde, bu sonuç normal. Eğer yalnızca bilgisayarlarda kullanılan tarayıcı ise harita yanlış. En fazla %60 küsür oranla İE birinci.

Gerçeğe yakın gibi geldi bana. Chrome şu an en çok kullanılan tarayıcı.

Haritada Gri ve Kırmızı renkleri göremedim... :)

almanya japonya ve isviçre ilgi çekici halen chromeye geçmemişler

google, dünyayı ele geçirmeye başlamış gibi gözüküyor. aklıma skynet geldi nedense.

herkes Google Chrome kullanıyor Çin'deki köleler hala internet explorer kullanıyor...

Şöyle özetleyeyim durumu: Gelişmemiş ülkelerde kullanılan tarayıcı benim gözümde kraldır. Çünkü o ülkenin bilgisayarları yeterli donanıma sahip değildirler. Ayrıca o ülkelerde ki insanlar da biliyordur ki bilgisayarlarını kasmayan bir internet tarayıcısı kullanmak daha mantıklıdır. Yani ortada zorlama yok. Adamın bilgisayarı kaldırmıyor ve Firefox kullanıyor ve demek memnun kalmış ki haritalarda ki mavi alanlar Firefox'u temsil ediyor. Gelelim şu chrome mu opera mı firefox mu safari mi internet explorer mı saçmalığına. Bilgisayarınızın kaldırabildiğini tarayıcıyı kullanın. Türkiye gibi bir yerde bilgisayarların ne kadar donanıma sahip olduğunu bilmeyen yoktur. Eskiden çok çetrefilli analizlerle yani bir sürü testler sonucunda bir tarayıcıya karar verirdim ama artık gerçekten bilgisayarımın ve benim şahsi isteklerime cevap verecek bir tarayıcı kullanıyorum. O da Firefox. Neden mi? Yazımın başında neden kullanmış olabileceğime dair ipuçlarını görebilirsiniz. Firefox neden bir adım önce benim için: (Genel olarak söylemiyorum sakın yanlış anlamayın.) 1- Firebug. 2- Add-ons. 3-Nightly'a verdiği önem. 4-Mozilla Vakfı'nı seviyorum. 5-Geri bildirim desteği. Bunlar benim kriterlerim. Firefox kullanan arkadaş about:mozilla bunun ne anlama geldiğini iyi bilir zaten. Kıvanç Kazancı

@06 Tem 2013 02:30 hocam turuncular firefox maviler değil.

@06 Tem 2013 13:08 sence afrika da en çok hangi tarayıcı kullanılıyor ? bence firefox peki ya sence?!

bence yeşillerle maviler yer değiştirmeli ayrıca ben abd "ie" rusyada da "Firfeox" yoğun kullanılıyor diye biliyorum türkiyede de hatrı sayılır firefox kullanıcısı ve ie kulalnıcısı var ama harita yem yeşil sacmaa

@06 Tem 2013 03:32 Ne yapsın adam karışım mı yapsın renklerden :D hangisi fazla ise onun rengini vermişler

firefox efsane dir pc de var ama başka kullanıcılar tarfından uzantı ve farklı aram motorlarıyle berbat edildi mecbur google

@Ö1F1 Kaldır yeniden kur olmadı, portable versiyonunu kullan. Bimiyorum farklı kullanıcı özelliği varmı varsa onu kullan.

Hemen de inandık. Dünyada yüzde 60/65 internet explorer kullanıyor, e o zaman nasıl dünyanın çoğu yüzde 25 lik chromenin kullanıcısı oluyor? Amerikada da en fazla internet explorer kullanılıyordu şimdiye kadar. Ne ara bu chrome dünyayı ele geçirdi?

Google'ın parayla yaptırdığı inceleme gibi gözüken aslında reklam olan işlerinden birisi daha. Böyle haberlerin altına "advertorial" diye not düşülmeli.

kullandığım tarayıcılar google chrome,internet explorer,safari,opera,mozilla firefox toplamda 5 tane tarayıcı kullandım sadece google chrome memnun etti beni usb modem kullanıyorum internetimin hızı 100 kbps çabuk sinirlenen birisiyim beni bir tek sinirlendirmeyen google chrome diğerleri deli ediyor kim ne derse desin google chrome

Valla cogu pc laptop kullanicisi ozellikle ulkemizde chrome dan firefox dan bi haber. Nasil oluyorda chrome kullaniyormuşuz anlamadim

Yalanınız batsın. Sadece statcounter kulnana sitelere girip çıkanları saydıktan sonra koskoca ülkeye şunu kullanıyor demek yalanın daniskasıdır. Benim ziyaret ettiğim hiçbir iste statcounter kullanmıyor. En baştada CHIP. Forever Firefox...Tekelcilere hayır...

Saçma sapan bi harita. Tüm dünyada crome.ın sadece yüzde 27 oranında kullanıldığını gösteren istatistik yayınlandı.

şuna bak rusyanın hepsi cromium kullanıyor :) yalanınızı yiyeyim :) onların operası var, avrupada bilinçli toplum genelde kapalı kaynak kullanmazlar firefox tercih edilir. Dünyanın devi japonya expplorer kullaıyor :) lan japonlar hızlı insanlardır her konuda bence bu kadar yavaş bir şey kullanmak çok ironik olurdu :)

bende 3 ü de var ne olacak şimdi:D ya sahiden neden 3 tane var fazlalık ya 2 e düşürmem lazım..

bende üçü var hepsinin kendine göre bir işlevselliği var ayrıca haritanın yalan olduğu apaçık ortada ie nin varsayılan olarak gelmesi bile 1. olmasına yeter dahası ie bence eskisi kadar yavaş değil özellikle ie10 sürümünden sonra...

ABD'de internet Explorer,Avrupa'da Mozilla Firefox,Rusya'da yandex,Türkiye'de ise Google Chrome en çok kullanılıyor.

tabıkı afrıka kullanamıyor nedenı ındırme yaptıgın zaman bu ulkede kullanılmıyor uyarısı verıyor

beyaz rusya ve rusya nın operası var amerika kanada ve grönland da internet explorer kullanıyor nedense antartika yok antartika da firefox kullanıyor :)

3.gundur.ne.chrome.giris.yapabiliyorum.nede.mozillaya.tekrar.deneyin.yazip.duruyo

İngiliz ve Kanadalı uzmanların yaptıkları araştırmaya göre ; Internet Explorer kullananların IQ'su düşükmüş.Safari,Google Chrome ve Mozilla Firefox kullananların IQ'su ne düşük ne de yüksekmiş.Ama Opera kullananların IQ'su çok yüksekmiş.Yani zeki insanlar Opera kullanıyormuş.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play