Hepsi birden hack'lendi!

Google, Microsoft, Apple ve fazlası... Yaklaşık 300 site aynı anda nasıl hack'lendi?

  • Ertuğrul Süngü
Hepsi birden hack'lendi!

Büyük hack haberlerine, bir yenisi, bu sefer daha farklı bir yerden geldi. Pakistan'da meydana gelen bir olay sonucu, yaklaşık bir hafta boyunca 300 civarı internet sitesine erişim sağlanamadı. 

Experss Tribune'ün haberine göre, Cumartesi gününden başlamak üzere içlerinde Google.com.pk, Microsoft.pk ve Apple.pk'nın da bulunduğu 280'den fazla internet sitesi hack'lendi. Paskistanlı ve Türk hackerların sebebiyet verdiği söylenen saldırırlar yüzünden, Apple, Microsoft ve PayPal gibi internet üzerinden satış yapan sistem sahipleri, uzunca bir süre kapılarını Pakistan'a kapattı. "Google.com.pk" ve diğer hack kurbanı sitelerin ana sayfalarında normalde bulunan görseller yerine, bir köprü üzerinde yürüyen iki tane penguen bulunuyordu. Mesajlardaysa kısaca; "Pakistan çökertildi." ve de "Kankalarım hep yanımda, yanımda olmayan mı var?" şeklinde yazılar bulunuyordu.

Saldırıdan sorumlu olan saldırgansa "KriptekS" isimli takma adı kullanıyor. Hack'lenen sitelerde benzeri mesajlar bulunduğu için, saldırının sebebi henüz bilinmiyor. Bilinen tek şey, Zone-h'nin raporlarınına göre aynı kullanıcı ismine sahip hackerın daha önce de çok sayıda saldırıda bulunmuş olması.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Benim anasayfam da hack lenmiş. Google resmi, "Goog" olmuş, sanal klavye simgesi uçmuş. Firefox 3.6.25 kullanıyorum. Hayır yani açıklama falanda yapmadılar. Ben de "yandex"ledim.

@28 Kas 2012 01:41 Alakası bile yok dağılın şimdi!!

bence müslümanları karalamak için yapılmış bir yalan haber (chip'e lafım yok) pakistan ve türk diyorlar çünkü ben öyle sezinledim şahsen

hak end wolfteam intarnet

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play