Huawei 2024 Mobil Dünya Kongresi'nde 5.5G'li yeni ürün ve çözümlerini tanıttı

Huawei, Barselona’da 26 Şubat’ta başlayan 2024 Mobil Dünya Kongresi'ndeki tanıtım alanında, tam bağlantılı ve akıllı bir dijital dünya için ortaya koyduğu fikir ve çözümleri katılımcılarla buluşturdu.

Huawei 2024 Mobil Dünya Kongresi'nde 5.5G'li yeni ürün ve çözümlerini tanıttı

2024 Mobil Dünya Kongresi, Huawei’in geleceğin ağ, bulut ve zeka teknolojilerine yönelik vizyonunu ve bu alanlardaki son gelişmelerini sektör profesyonelleriyle paylaştığı bir platform oldu. Huawei etkinlikte, birden fazla senaryo için 5.5G, F5.5G ve Net5.5G özelindeki ürün ve çözümlerini tanıttı.

2023 yılı sonuna kadar dünya çapında 300'den fazla 5G ticari ağı hayata geçirilirken, bu alanda 1,6 milyardan fazla kullanıcıya hizmet verildi. Küresel 5G kullanıcılarının büyüme oranının, aynı dönemdeki 4G kullanıcılarının büyüme oranından yedi kat daha yüksek olmasıyla, 5G’nin gelişiminde önemli bir yol katedildi. Huawei, çözümlerini kullanan mobil operatörlerin, 2023 yılında; Almanya, Avusturya ve Hollanda'daki önemli şehirlerde, bağımsız test kuruluşları tarafından yapılan ağ testlerinden tam not aldığını açıkladı.

Huawei, mobil operatörlerin dünya çapında 20'den fazla şehirde 5.5G ticari doğrulama ve testlerine başlamasına yardımcı olduğunu belirtiyor. Orta Doğu, Körfez İşbirliği Konseyi'nin (GCC) 6 üyesinin tamamının 5.5G 10 Gbps hız doğrulamasını, ek olarak RedCap ve pasif IoT gibi yeni hizmetlerin inkübasyonunu tamamlamasıyla, 5.5G gelişimi konusunda genel bir fikir birliğine de imza atılmış oldu. Çin'in anakarasındaki 3 büyük operatör, büyük şehirlerde 5.5G ağ dağıtımına başladı.

Avrupa'da, Finlandiyalı operatörler ticari ağlarda 5.5G teknoloji doğrulamasını tamamlayarak 10 Gbps'den daha yüksek hıza ulaşırken, pasif IoT teknolojisini de doğrulamış oldular. Almanya'da, 6 GHz bandında çalışan operatörler de çoklu taşıyıcı tekniklerini kullanarak 12 Gbps'lik hıza ulaştı.

Huawei ayrıca, MWC kapsamında sektörün ilk telekom temel modelini de piyasaya sürdü. Bu temel model, çevik hizmet sağlama, alanlar arasında verimli işletme ve bakım amaçlı endüstri taleplerine destek olacak akıllı uygulamalar sunmayı hedefliyor. Bunun yanı sıra, operatörlerin çalışanları güçlendirmesine ve ağ verimliliğini kapsamlı bir şekilde artırmak için kullanıcı memnuniyetini artırmasına da yardımcı olması bekleniyor.

5.5G'nin 2024 yılında ticari olarak piyasaya sürülmesi beklenirken, Huawei 5.5G'ye geçişi keşfetmek için, dünyanın dört bir yanındaki operatörlerle birlikte çalışma taahhüdünü yineledi. Şirket, operatörlerin birinci sınıf deneyim sunabilmeleri için verimli, işbirliğine dayalı, yeşil, istikrarlı, yaygın ve akıllı ağların oluşturulmasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Huawei bu tür endüstriyel ortaklıkların, akıllı dijital dönüşümü daha ileri seviyelere taşıyacağına inanıyor.