HUAWEI Mate 20 Pro, Ayasofya'daydı!

Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Meydanı'nı Huawei Mate 20 Pro'nun benzersiz kamerasıyla görüntüledik.

HUAWEI Mate 20 Pro, Ayasofya'daydı!

İstanbul'un en önemli hafıza mekanlarından Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Meydanı, Huawei Mate 20 Pro'nun iddialı kamera performansıyla bir başka güzel. En uzun gecenin karanlığından son derece özel karelerle sıyrılıp tüm güzellikleri ile geceyi aydınlatan bu özel alanları, bu defa Huawei Mate 20 Pro'nun benzersiz kamerasıyla görüntüledik.

Başta Ayasofya Müzesi olmak üzere, Sultanahmet üçlüsü, Alman Çeşmesi ve İbrahim Paşa Sarayı gibi İstanbul'un son derece önemli tarihi değerlerine ev sahipliği yapan Sultanahmet Meydanı, şehrin mutlaka uzun uzun gezilmesi gereken kültür noktaları arasında yer alıyor.

Ayasofya Müzesi

Bizans döneminden günümüze kadar gelen ve dünyanın sekizinci harikası olarak gösterilen Ayasofya, İstanbul'un en eski ve en görkemli yapılarının başında gelmektedir. Günümüze kadar ulaşmasında başta Mimar Sinan olmak üzere birçok önemli mimarın katkısı büyüktür. Yapımında kullanılan sütunların ait olduğu yapılar arasında dünyanın yedi harikasından biri olan Efes Artemis Tapınağı da bulunmaktadır. Müze ayrıca Bizans sanatına dair en güzel örnekleri de bünyesinde barındırır.

Sultanahmet Üçlüsü – Mısır Dikilitaşı (Obelisk), Örme Dikilitaş, Yılanlı Sütun

Mısır Dikilitaşı (Obelisk)

İstanbul'daki en eski eserlerden biri olan Obelisk, Sultanahmet Meydanı'ndaki üç önemli anıttan biridir. 390 yılında Mısır'dan getirilen anıt, şu an bulunduğu yere 31 günde dikilmiştir. Üzerinde, yarışları izleyen Bizans İmparatoru ve halkın yer aldığı kabartmalar bulunmaktadır.

Örme Dikilitaş

32 metre yüksekliğiyle oldukça ihtişamlı görünen bu anıtı kimin yaptırdığı bilinmemektedir. 7.Konstantin tarafından bakımları yaptırılmış ve mermer kaidede babası İmparator 1.Basileios'un savaşlarını ve zaferlerini anlatan kabartma tasvirlere yer verilmiştir.

Yılanlı Sütun

Birbirine dolaşmış üç piton yılanının tasvir edildiği, bronzdan yapılmış bu eser bir Antik Yunan anıtıdır. Bu sütunun şehri haşeratlardan koruduğuna inanılıyordu. Günümüzde yılanların başları yoktur ve bununla ilgili çeşitli rivayetler bilinmektedir. Yılanlardan birinin başı İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde, diğeri ise İngiltere'deki British Museum'dadır.

Alman Çeşmesi

Önce Almanya'da yapılan, sonrasında parçalar halinde İstanbul'a getirilip burada oluşturulan eser, Alman İmparatoru 2. Wilhelm'in Sultan Abdülhamid'e ve İstanbul'a hediyesi olarak biliniyor. Farklı ve gösterişli mimari yapısıyla dikkat çekmektedir.

İbrahim Paşa Sarayı

Sultanahmet Meydanı'nda bulunan eserlerden bir diğeri de İbrahim Paşa Sarayı, bir diğer ismiyle At Meydanı Sarayı'dır. Kanuni Sultan Süleyman'ın sadrazamı İbrahim Paşa inşa ettirmiş, inşasını da Mimar Sinan yapmıştır. 1652 yılında meydana gelen bir yangınla tamamen yanan saray, 1720 yılında restore edildikten kısa bir süre sonra tekrar yanmıştır. Saray, Türk İslam Eserleri Müzesi olarak günümüzdeki varlığını sürdürmektedir.

HUAWEI Mate 20 Pro düşük ışıkta nasıl bu kadar iyi fotoğraf çekiyor?

HUAWEI Mate 20 Pro piyasadaki en iyi akıllı telefon kamera sistemine sahip. Profesyonel gece moduyla düşük ışıkta da mükemmel kalitede fotoğraflar sunuyor. Çektiğiniz fotoğraflar üzerinde pek değişim yapmadan oldukça canlı ve istediğiniz renklerde fotoğraflar çekebilirsiniz.

Mate 20 Pro'nun yapay zekası siz çekim yaparken kadrajdaki nesneleri ve açıyı takip ederek el titremelerini önlüyor. Bu sayede karanlık ortamda çekilen fotoğrafların da net ve kaliteli olmasını sağlıyor. Ultra geniş açı lens desteğiyle gelen üçlü Leica kamera, kullanıcılara geniş bir perspektiften çekim seçeneği sunuyor. Cihazın ultra geniş açılı ve makro desteği sunan lens yapısı, Mate 20 Pro'yu aynı zamanda çok yönlü bir kamera haline getiriyor.

HUAWEI Mate 20 Pro ile Ayasofya Ziyareti'nde yapılan fotoğraf çekimlerini hemen aşağıdaki galerimizde bulabilirsiniz.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz