IE9, IE8 ve IE7'yi etkileyen bir açık bulundu

IE 7, 8 ya da 9... Hangisini kullanıyor olursanız olun, bu haber canınızı çok sıkacak!

IE9, IE8 ve IE7'yi etkileyen bir açık bulundu!

Internet Explorer 9, 8 ve 7'yi etkileyen yeni bir güvenlik tehdidi, giderek yaygınlaşyor. Bir güvenlik araştırmacısı tarafından keşfedilen "sıfırncı gün" tehlikesi, Flash Player'ı kullanarak güvenliğinizi aşabiliyor.

Güvenlik araştırmacısı Eric Romang, zararlının Windows'un ASLR (Adres Alanı Düzeni Karıştırma) güvenliğini aşmak için Flash Player'ı kullanıyor. Zararlı bunun ardından PC'ye "Poison Ivy" adındaki zararlıyı bırakıyor. Rapid7.com tarafından da onaylanan güvenlik açığı, Internet Explorer'ın son 3 sürümünü, yani IE9, IE8 ve IE7'yi etkiliyor.

Microsoft, yaptığı açıklamada zararlının IE'nin bazı sürümlerini etkilediğini onaylarken IE10'un etkilenmediğini söylüyor. Microsoft, kullanıcılarına Enhanced Mitigation Experience Toolkit (EMET) 3.0'ı kullanmalarını öneriyor. Şirket sorunu inceleyeceğini ve gereken işlemleri yapacağını söylüyor.

Microsoft, Ağustos ayındaki Salı yamalarında IE9 için bir güvenlik yaması yayınlamıştı. Bu güvenlik açığı için ne zaman bir yama yayınlanacağı ise bilinmiyor. Açıktan korunmak için açık giderilene kadar Chrome, Firefox veya Opera gibi farklı bir web tarayıcısı kullanmanız öneriliyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Microsoft'un bazı sürümlerinde demiş yetkililer ama bazı sürüm değil bütün iexplorer larda java fud downloader kullanıyorlar. Bilgisayarınıza gizli gizli dosya ibdiriyor ve tamamiyle pc başkalarının eline geçiyor. Buna da çözüm bulmaları lazım. Piyasada en ucuzu 600 lira ama ben bile açık bulabilmişsem demekki bayağı fazla açıkları var...

Google Chrome :)

Bu virüsü microsoft kendi yapmadıysa ben de birşey bilmiyorum.

Ki bu yeni bir şey değil. Daha önceden de birçok önemli zafiyet yayınlandı. 1) Internet Explorer 2) Java 3) Flash Uygulamaları güvenliğiniz için tehlike yaratan yazılımlardır. Bu yazılımlara karşı dikkatli olunuz :)

@DataMaN iyi saçmalamışsın....

@19 Eyl 2012 17:39 zataz'a davetlisin ;) bu arada internette gezinirken açılan pencerelere dikkat et. belki 0day buglara denk gelirsin, yazık olur :)

ıIE 10 gibi mükemmel bir tarayıcı kullandığımız için no problem....

yıl olmuş 2012 internet explorer mi kaldı :):):)

@18 Eyl 2012 20:56 yıl 2012 olmuş ama hala senin gibi cahil sivrilerde var.....

her yerde ie üstün diyenlere kapak olsun... hahaha...

flash tüm kötülüklerin anasıdır cep telefonunu yavaşlatır pc de açık yaratır html5'in çok çok daha hızlı yaygınlaşması lazım

ie mi kaldı... kullanan vardır ama, gelmiş geçirmiş olsun kullananlara :D

son 6 yıldır mozilla sagolsun hiç eksik olmuyor bilgisayarmızdan :)

Adamlar yazılım devi sonuçta bugüne kadar hangi sorunu çözmedi de bunu mu çözemicek.

dünya genelinde en çok kullanılan tarayıcı hala internet explorerdır

hala xp ie kullanan arkadaşlar var. yazıkkkk

İlk pc ile tanıştığımdan beridir IE kullanıyorum.6,7,8 ve şimdi de 9 kullanıyorum ve IE kullandığım için de hiçbir zararlı ile başbaşa kalmadım.Ya da bazı çok bilmiş arkadaşların dediği gibi internette yavaşlık vb gibi sorunlar yaşamadım.Nedense kullanıcılar herşeyi tabiri caizse devletten bekliyorlar.Neyse onlarıda acemiliklerine veriyorum.Onların dilinden konuşmak gerekirse IE den gerisi yalan.

@19 Eyl 2012 08:41 aynen.......

mecburan kullanan var.bizim kurumun sitesi ie dışında açılmıyor.yapacak bi şey yok

Microsoft'un bazı sürümlerinde demiş yetkililer ama bazı sürüm değil bütün iexplorer larda java fud downloader kullanıyorlar. Bilgisayarınıza gizli gizli dosya ibdiriyor ve tamamiyle pc başkalarının eline geçiyor. Buna da çözüm bulmaları lazım. Piyasada en ucuzu 600 lira ama ben bile açık bulabilmişsem demekki bayağı fazla açıkları var...

Hala ie'yi savunan var yuh... IE 10 olsa ne yazar ondada açık balık ağındaki kadar vardır ms web tarayıcı yapamıyor... Boşuna uğraşmasınlar!...

İlk pc ile tanıştığımdan beridir IE kullanıyorum _____________________________________________________________________________ Evrim geçirmen lazım, İE ile diğer tarayıcıların farkını görebilmen için.

@19 Eyl 2012 19:08 halâ tanıstıgı kısımda kalmıs, ilerleyememiş arkadas :)

Kim ne derse desin Internet Explorer 10 çok şık ve inanılmaz hızlı yapmış işte adamlar.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir