İki antivirüs aynı anda kullanılır mı?

İki antivirüs kullanmak, tek antivirüs kullanmaktan daha mı iyi? Merak edilen cevap içeride...

İki antivirüs aynı anda kullanılabilir mi?

Bilgisayarların en önemli özelliklerinden bir tanesi de, çoklu görev yetenekleri sayesinde birden fazla işi aynı anda yerine getirebilmeleri. Ancak PC'nizde aynı anda yapmamanız gereken bazı nadir şeyler de var; birden fazla antivirüs kullanmak, bir dosyayı iki kez şifrelemek gibi.

Antivirüs yazılımları arka planda durmaksızın çalıştığından ve açtığınız, indirdiğiniz programları taradığından iki (veya daha fazla) antivirüs çalıştırmak, performansın düşmesine neden olacaktır. Bir antivirüs genellikle sisteminizi yormayacak ve sizin tarafınızdan hissedilmeyecek şekilde çalışsa da iki antivirüs, performans kaybını iki katına çıkarabilir. İndirdiğiniz her programın iki defa taranacağını, her iki antivirüsün RAM'inizde yer kaplayacağını unutmayın. Dahası iki antivirüsün çakışması bazı programların çökmesine, Windows'un kararlılığını kaybetmesine neden olabilir.

Bazı antivirüsler, kurulumdan önce mevcut antivirüsü kaldırmanızı önerebilir. Ancak bu size önerilmese bile iki antivirüsü aynı anda çalıştırmamalısınız. Mutlaka ek bir güvenlik istiyorsanız, antivirüs yazılımınızın yanında arka planda sürekli çalışmayan, Malwarebytes veya SuperAntiSpyware gibi bir anti-zararlı yazılımından faydalanabilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 34 Yorum

2 antivirüs aynı anda kujllanılmaz virüs perogramları bir birlerini virüs olarak görüp sistemi kitliyor.

@24 Nis 2013 15:37 yav he he.

@24 Nis 2013 15:37 Amma salladın la :D 9 Senelik PC Kullanıcısıyım böyle bir zihniyetle ilk defa karşılaşıyorum :D

@SypeR54 zaten sorun orda sadece kullanmışsın

Güzel bir yazı olmuş :) 2 antivirüsün çakışmasını biraz açarsak; Birinin normal karşıladığı bir dosyayı diğeri virüslü görebiliyor. Bu da sizin arada kalmanızı sağlıyor. Konuda bahsedilmeyen bir konu daha var boşuna 2. antivirüsü alarak para harcamayın :)

@24 Nis 2013 15:47 hiç açmasan daha iyiydi...

Evet güzel bir makale olmuş.

Ben 10 antivirüs birden kullandım ne 2'si. -_-

Sadece internet hizmeti veren cafe veya benzeri isyerlerinde 2 hatta daha fazlada kullanilabilir güvenlik sebebiyle ama ev bilgisayarlarinda 2 antivirüs fazla ;) - sistemi yorar - rami bos yere şişirir - indirilen her dosyasi 2 kere tarar - birinin zararli gordugunu digeri yararli görür vs ..

@24 Nis 2013 17:11 problem sadece performans değil antivirüs sitemde her şeyi yapabilme yetkisine sahip olduğundan birbirlerini tehdit olarak algılayıp bloke edebilirler.

İki güvenlik yazılımı kullanabilirsiniz. Örneğin antivirüs + antispyware ama iki güvenlik yazılımını da birbirini kabul edecek şekilde seçmelisiniz ve birisi sürekli olarak tamamen kapalı olmalı! Sadece kullanacağınız zaman çalıştırmalısınız. Aynı anda ikisi kesinlikle açık olmamalı! Veyahut özelliklerini öyle bir ayarlamalısınız ki biri diğerini engellememeli, aksine tamamlamalı! Bunu yapmak da kolay değil. Ayrıca yazıda da belirtildiği gibi aynı anda iki güvenlik yazılımının açık olması performansı düşürür. Diğer taraftan aynı anda iki firewall kullanmak ise hiç mümkün değildir, kesinlikle problemlere yol açar ama sisteminize bir firewall ve yanına bir de antivirüs rahatlıkla kurabilirsiniz...

kasar kasar..

2002de sistem aldıgımda o zamanlar pc dergilerinden fazlaca alırdım şu antivirüs free bu free vs. vs. hepsini pcye kurardım cahillik işte bide 256mb ram vardı .d sağ tıkla diyene kadar neler çekiyordur

kaspersky pure 2.0 işte bundan şaşmam arkadaş (internet security, antispayware,antiviris, antimalware ) = kaspersky pure 2.0

Hiçbiri değil en iyisi panda antivirüs gerisi hiklaye araştırın görün.

@24 Nisan 2013 20:33 bende de panda var ama bilgisayarın kendi özellik mi desem ne yapsam bir de windows defender var birini kaldırmalımıyım yoksa durabilirmi bilemedim

ben antivirüs kullanmıyorum ne bilgisayarda (Ubuntu) ne de telefonda (android) iksinde de antivirüs benim :)

@24 Nis 2013 21:54 ubuntu tamamda android e dikkat et...

@24 Nis 2013 21:54 gerçekten doğru söylemişsin ne kadar antivirüs olursa olsun teknoloji çağında en büyük güvenlik unsuru biz insanlarız.

Malwarebytes çok çok iyi ancak açılışta gecikmeye neden oluyor... Avira ile iyi bir ikili oluşturuyorlar... Ben ikisinide aynı anda kıllanıyorum iyi bir koruma sağladığını söyleyebilirim..

Bir antivirüs "avg yada avast free" tercihimdir fakat internet security sürümlerini satın almak daha mantıklıdır , birde yanında "Malwarebytes` Anti-Malware" vb. anti malware programı kullanıyorum , ve bu programlar sürekli güncelleniyor ve bu güne kadar hiç virüs bulaşmadı . Açıkça söyliyim avg internet security crackli ve anti malware de crackli sürekli online taramadalar e-posta , web siteleri dahil , adı üzerinde internet security :)

4 yıldır malware yazıyorum .Net'te Avira, native malwarelerde Eset'in üstüne tanımam. İnternette her gün gördüğünüz şişirme haberlere, av test sitelerine inanmayın diyeceğim ama bana inanmanızı da beklemiyorum. Her şey tarama testi değildir, bir de bunun hissel (buluşsal) taraması var. Bu bakımdan söylediğim iki antivirüs başarılıdır.

G-DATA bu konuda tek çözümdür. Bitdefender + Avast 5 tarama motorlarını kullanır...

Bahsi geçen konu ile ilgili şunu demek isterim ki türkiye genelinde büyük bir çoğunluk Windows işletim sistemi kullanmakta.Windows işletim sistemi üzerinde kesinlikle iki antivirüs aynı anda KULLANILAMAZ. İşletim sistemi kararlılığını kaybeder.Masaüstünü bile göremeyebilirsiniz.Mutlaka lisanslı bir ürün kullanıldığında(Free Lisans değil ) ikinci bir programada ihtiyaç olmayacaktır.

Ben AVG ve SUPERANTİSPYWARE kullanıyorum vede çok memnunum.

panda falan hikaye en iyisi Comodo İnternet Security Premium'dur. ve tamamen ücretsizdir. http://www.comodo.com/home/internet-security/free-internet-security.php

avf anti spyware ile avast free aynı anda kullanılır mı ?

İş Yerimde AVG INTERNET SECURITY 2014 ve KASPERSKY INTERNET SECURITY 2014 Kullanıcısıyım. KIS 2014'ü lisanslı olarak AVG'yi ise hediye lisans ile kullanıyorum. Diyebilirim ki AVG Internet Sec. 2014 versiyonu gerçekten müthiş bir şey eğer deneme fırsatı bulabilirseniz kendinizin denemesini tavsiye ederim win.8.1 sisteme asla extra bir yük bindirmediği gibi yani nasıl çalışıyor nasıl güncelliyor haberiniz dahi olmuyor sessiz sedasız abartmadan işini yapıyor ve hakkını vererek yapıyor eminim denemedim ama AVG free olanda aynı kalitededir. Şöyle Bir Ücretsiz Kombinasyon Çoğu Ev Kullanıcısı İçin En İdeal Güvenlik Çözümü Olacaktır. AVG FREE + Comodo Güvenlik Duvarı+Tabiki Malwarebytes.. NOT: WİNDOWS 8 SİSTEMİNDE ÇOĞUNLUKLA AVAST-COMODO-360 MOBİLE SAFE ve AVİRA SİYAH EKRAN SORUNUNA YOL AÇABİLİYOR LÜTFEN FREE ANTİVİRUS YÜKLERKEN DİKKATLİ OLUN 64 veya 32 bit Olduğundan emin olun.Eğer Benim gibi internet üzerinden online bankacılık hesaplarıyla veya online alışverişlerle fazla ilgiliyseniz size önerim, KASPERSKY INTERNET SEC.2014 veya BITDEFENDER INTERNET SEC.2014 VİÜSSÜZ GÜNLER DİLEKLERİMLE.. :-)

microsof security essential + spybot search destroy

Malvarebytes ın son güncellemesini yaptım , anladığım kadarıyla o da sürekli çalısır hale gelmiş, baya baya antivirüs gib çalışıyor site falan engelliyor. En başta sevinmiştim ama ben de esed nod 32 de var. Bu yüzden sürekli mavi ekran hatası alıyorum son 2 gündür. Büyük ihtimalle 2 program çakışıyor, Malvarebytes ın son sürümünü kurarken dikkatli olun derim

benim microsoft security essentials var bide esed not 32 kullanıyorum

1 antivirüs kullanılan farklı tarayıcılarda aynı görevi nasıl yapar

PANDA CLOUD - ZONE ALARM - MALWAREBYTES AYNI ANDA SÜPER KORUMA SAĞLIYOR

antivirüsü sağlam taram motoru gelişmiş ve güvenlik duvarı güçlü olan tek antivirüs kullanmanız sizi tam anlamıyla korur bunu yanısıra açık olan tehlikeli portları kapatmanız kullanılmayan windwos servislerini devre dışı bırakmanız eski olan yazılımları silip kurtulmanız herzaman antivirüsünüzü güncellemeniz ve her yazılımı indirmeden önce taratmanız ve kendi sitesinden indirmeniz güvenliğinizi arttıracaktır bunların yanısıra malwarebytes adwclaner kullanmanız sizi koruyacaktır

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir