İlk Ay turistleri 2020'de gri kayaya inecek

Ay'da bir gece, tam pansiyon konaklama ücretini duyunca şaşırıp kalacaksınız!

2020'de hepimiz Ay'dayız!

Bir grup NASA mühendisi, 2020'de aya iki turist göndermek için hazırlıklara başladı. Ancak, ayda geceleme fiyatı biraz tuzlu.

Uzay turizmi kavramı artık insanoğluna yabancı değil. Virgin Galactic şirketi, inşaa ettiği SpaceShip isimli uzay gemileri ile ABD'deki özel bir havalimanından uzaya hergün onlarca turist gönderebilecek potansiyele ulaştı. Üstelik, on binlerce bilet de satıldı. Turların başlaması için sadece testlerin tamamlanması ve ABD yetkililerinden izin alınması bekleniyor ki, ABD hükumeti de bu girişme sıcak bakıyor hatta destekliyor. Test sonuçlarından memnun kalındığı anda izin verilecek. İlk turların 2013 sonu veya 2014'te başlaması bekleniyor.

Ancak, atmosferin dışında, dünya yörüngesinde 2 saat geçirmek ile Ay'da bir gece geçirmek tamamen farklı konular. Ay'a bir insan göndermek ve orada konaklamak, ardından da geri dönmek, tam anlamıyla dev bir operasyon. İnsanoğlu bunu daha önce yapmıştı ama o kadar zor bir işti ki, daha fazla devam ettirmek istemedi. Şimdi ise, teknoloji işleri biraz daha kolaylaştırdığı için, bu gezilere yeniden başlamak istiyoruz. Ancak, bu geziye katılmak isteyecek 2 turistin, bir gecelik konaklama için 1,4 milyar dolar ödemesi gerekecek.

Bir grup eski NASA mühendisinin kurduğu Golden Spike Company isimli şirket, aynı Virgin galactic'in yaptığı gibi, kendi uzay gemisini üreterek, Ay'a iniş yapacak. Ancak bunun için, mevcut roket teknolojisini kullanacak. Yani, Ay'a gitmiş, gelmiş ve başarısı kanıtlanmış eski uzay gemilerinden inşaa edecek. Daha önceki misyonlarda, ülke bütçeleri düzeyinde devasa boyutlara ulaşan maliyetleri ise bugünün teknolojisi sayesinde indirmeyi planlıyorlar çünkü artık uzay yolculuğu teknolojisinde robotlar ve gelişmiş yazılımlar pek çok görevi başarıyla tamamlıyor. Şirketin kurucusu, eski NASA şefi, Dr. Alan Stern, halihazırda havacılık şirketleri ile yeni bir "Lunar Lander" (Aya iniş gemisi) tasarladıklarını da açıkladı.

2020'ye sadece 7 sene kaldı. Şimdi herkes, insanoğlunun Ay'a geri dönüşünün mümkün olup olmayacağını merak ediyor.

Okuyucu Yorumları