Internet Explorer vs. Mozilla Firefox

Internet Explorer ve Mozilla Firefox karşı karşıya: Birini diğerine neden tercih edelim?

Explorer ve Firefox

Bir zamanlar sağlam bir web tarayıcısı isteyen bilgisayar kullanıcılarının tek seçeneği olan Internet Explorer artık rakipsiz değil. Gerek kullanıcı tabanının genişlemesi gerekse de desteklediği web teknolojilerinin artışı ile Mozilla Firefox Internet Explorer'ın en ciddi rakibi durumuna gelmiş halde. Elbette bu kulvarda Safari ve Opera gibi rakipler de var, ancak CHIP Online log'larını incelediğimizde Internet Explorer ve Mozilla Firefox'un açık ara ile ilerde olduğu ortaya çıkıyor. İncelemelerimiz CHIP Online ziyaretçilerinin yüzde 80'inin Internet Explorer, yüzde 20'sinin Mozilla Firefox kullandığını ancak bu rakamların hızla değiştiğini gösteriyor. Örneğin Haziran ayında bu değerler Internet Explorer için 82, Mozilla Firefox için 18 idi. Yurtdışı sitelerde bu oran genelde 60 – 40 şeklinde ortaya çıkıyor. Elbette log'larda diğer tarayıcılar da görülüyor, ancak değerleri çok düşük olduğu için yüzde sıralamasına giremiyorlar...

Bu hızla giderse Türkiye'de de Firefox'un ciddi bir rakip olarak yükseleceğini düşünüyoruz.

Bu durumda Firefox'a geçmekle Internet Explorer'da kalmak arasında bocalayan ziyaretçilerimiz için küçük bir rehber hazırlayalım ve bu iki popüler tarayıcıyı karşılaştıralım dedik.

Neden Mozilla Firefox'a geçelim?

Neden Mozilla Firefox'a  geçelim?

İşte size Internet Explorer'ı sistemden kaldırmanıza yol açacak nedenler:

1. Riskli. Internet Explorer çok popüler bir web tarayıcısı olduğundan ve hacker'ların en popüler hedefi haline geldiğinden açıklarının araştırılması, bu açıkları kullanan exploit'lerin ortaya konması bir spor haline gelmiş durumda. Hacker'lar bu kadar geniş bir kullanıcı kitlesi olan bir program buldukları için memnunlar ve çalışmalarını bu programın üzerine yöneltiyorlar.

2. ActiveX açıkları. Microsoft'un script dili ActiveX web sitelerini hazırlayanlara bir çok seçenek sunuyor ve kaliteli servisler vermelerine imkan sağlıyor. Ama bunun da bir bedeli var. Güvenlik konusunda uzman otoriteler çıktığı günden beri ActiveX teknolojisine karşılar, bu teknolojinin getirdiği açıkların hacker'ların popüler hedefleri arasında olduğunu vurguluyorlar.

3. İşletim sistemi. Internet Explorer Windows işletim sistemlerinin temel fonksiyonlarına çok fazla entegre olmuş durumda. Bu yüzden bu programın açığını yakalayan biri sadece programa değil sisteminize de derinden erişme imkanı bulabiliyor.

4. Tepki süresi. Microsoft'un Internet Explorer uygulamasının açıkları ortaya koyduğu anda yama yayımlama süresi çok uzun. Şu anda 20 civarında rapor edilmiş ancak Microsoft tarafından düzeltilmemiş açık olduğu söyleniyor. Elbette bu aşamada Firefox da nasibini alıyor, son zamanlarda Firefox açıklarının da artması ve çabuk yamanamaması ciddi problemler çıkartacak gibi görünüyor.

5. Destek. Eğer Windows XP SP2 veya yukarısını kullanmıyorsanız Internet Explorer'ın en son sürümü olan Internet Explorer 7'yi kuramıyorsunuz. Internet Explorer 6 için son zamanlarda çok fazla yama üretilmiyor, bu yazılım ile takılıp kalmış olan kullanıcılar biraz kendi kaderlerine terk edilmiş gibiler.

6. Kişiselleştirme. Internet Explorer kişiselleştirme açısından Firefox'a göre daha kötü bir tablo çiziyor. Internet Explorer için eklentiler üretiliyor ancak şu anda Firefox kişiselleştirme eklentileri alanında 1000'den fazla plug-in içerdiğinden daha esnek bir web sörf ortamı sunuyor.

Neden Internet Explorer kullanalım?

Neden Internet Explorer kullanalım?

İşte size Internet Explorer kullanmaya devam etmeniz için bazı nedenler:

1. Tasarım. Bazı web siteleri tasarımlarını özellikle Internet Explorer için yapıyorlar. Bu yüzden sitelerin bazı özelliklerini Firefox ile kullanamıyorsunuz veya görsel açıdan Firefox ile sorunlar yaşıyorsunuz. Özellikle standart olmayan ve Microsoft'un ActiveX teknolojisini ağırlıklı olarak kullanan siteler Mozilla Firefox ile düzgün görüntülenemiyorlar. Tasarımcı açısından kötü bir puan, ancak yine de bazı popüler sitelerin de dahil olduğu kurumlar bunu yapmaktan vazgeçmiyorlar.

2. Performans. Mozilla Firefox Internet Explorer'a göre daha yavaş açılıyor ve daha fazla sistem kaynağı kullanıyor. Sayfaları daha hızlı yüklemesine rağmen genel olarak sisteme bindirdiği yük daha fazla. Tabi burada bazı Internet Explorer bileşenlerinin sistemde arka planda zaten çalışmakta olduğundan hızlı yüklendiğini de belirtmeden geçmeyelim.

3. Güvenlik. Firefox'un da kendine göre güvenlik problemleri bulunuyor. Ancak Mozilla'nın bu tür açıklar ortaya çıktığında yama yayımlama ve açık kapama performansı Microsoft'a göre daha yüksek. Bu yüzden eğer Mozilla Firefox kullanıyorsanız ve güncellemeleri anında yüklerseniz Internet Explorer'ın getirdiği güvenlik problemleri kadar geniş bir tehlike çemberinin içerisinde bulunmuyorsunuz.

Sonuç: Seçim ne olmalı?

Sonuç: Seçim ne olmalı?

Internet Explorer'dan Firefox'a geçmek, bazı şeylerden vazgeçmek anlamına geliyor. Bu yüzden ne isteyip ne istemediğinize karar vermeniz gerekli. Eğer bir önceki sayfada saydığımız Firefox dezavantajları sizin için "dezavantaj" kategorisine girmiyorsa, geçiş yapmamanız için hiç bir neden yok. Eğer işletim sistemi olarak Windows XP kullanmıyorsanız zaten geçiş yapmamanız için bir neden yok. Microsoft Windows XP dışında Internet Explorer 7 sunmayacağını zaten açıklamış durumda. Eğer Windows XP'den farklı bir işletim sistemi kullanıyorsanız seçiminiz Firefox olmalı. Internet Explorer 6 kullananlar Spyware konusunda problem yaşıyor olmalılar, hemen Firefox'a geçmeyi tercih edebilirler.

Windows XP kullanıcıları için ise durum farklı. Internet Explorer 7 ciddi bir tarayıcı, performans ve görsellik açısından da çok sağlam. Bu yüzden XP Service Pack 2 ve Internet Explorer 7 ikilisini sisteminize yüklediğinizde Firefox'a geçmek için nedenleriniz azalıyor. Ancak ilk başta belirttiğimiz gibi, bazı güvenlik problemleri ve geç gelen yamaları sineye çekmeniz gerekecek. Kısacası, eğer Windows XP kullanıyorsanız Internet Explorer 7 ile devam edebilir, ama merak ediyorsanız Firefox'u sisteminize kurup deneyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları